Będzie urlop dla przedsiębiorców od składek ZUS w 2024! To nowa zapowiedź premiera Donalda Tuska

2023-12-14 15:08
urlop dla przedsiębiorców 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Przedsiębiorcy zyskają miesiąc wolnego od płacenia składki ZUS - z taką propozycją ulgi wychodzi nowy rząd

Przedsiębiorcy otrzymają z urzędu miesiąc wolnego od płacenia składki ZUS. To jedna z trzech zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotycząca zmian dla prowadzących firmy, szczególnie istotna dla osób działających na samozatrudnieniu.

Spis treści

  1. Nie będzie trzeba zawieszać działalności
  2. Urlop dla przedsiębiorców 2024 - nowa zapowiedź premiera Donalda Tuska
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Nie będzie trzeba zawieszać działalności

Dotychczas, żeby nie płacić ZUS prowadzący jednoosobową firmę mógł dokonać zawieszenia działalności. Minimalny okres na jaki mógł tego dokonać wynosi właśnie 30 dni. Nie musiał podawać powodu zawieszenia i dawało to m.in. możliwość wykorzystania tego czasu na urlop wypoczynkowy. Nie miał jednak możliwości rozbić tego czasu na dwa, trzy terminy w ciągu roku. W przypadku gdy chciał pojechać na urlop i nie płacić składek musiał zawieszać firmę dwa razy w dodatku za każdym razem na przynajmniej 30 dni, a te sztywne reguły nie pozwalały mu właściwie zarządzać płaceniem składek i tracił na przyszłej kwocie emerytury.

Urlop dla przedsiębiorców 2024 - nowa zapowiedź premiera Donalda Tuska

Urlop od płacenia składek ZUS to dla mikroprzedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność to zapewnienie im większych możliwości działania i rozwoju. Nie będą musieli kombinować co zrobić, żeby pojechać z rodziną na ferie zimowe, długi weekend w maju i wycieczkę z dziećmi na wakacje i nie stracić. Zapowiedź da pełną wolność w wyborze terminów urlopu, gdyż osoba prowadząca jednoosobową działalność będzie musiała odprowadzić składki tylko za 11 miesięcy w roku.

Dodatkowym bonusem ma być świadczenie urlopowe za okres wolnego, o wysokości połowy pensji minimalnej. Dzięki temu ponad 1,6 mln ludzi w Polsce odetchnie wreszcie z ulgą. To jest zmiana jakościowa, która zwiększy potencjał działania mikroprzedsiębiorców. Jest szansa, że ten mechanizm rozliczeń z ZUS będzie jedną z pierwszych decyzji nowego rządu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej