Będą zmiany w zwolnieniach lekarskich! Skorzystają przedsiębiorcy

2023-11-17 12:51
przychodnia
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Czy za zwolniena lekarskie pracownikom w całości będzie płacił ZUS?

Przedsiębiorcy wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą, bo odejdzie im jedno z obciążeń finansowych. Koalicja trzech partii, która wkrótce stworzy nowy rząd zapowiedziała, że będzie pracować nad przywróceniem korzystnych warunków dla działalności gospodarczej. Jednym z punktów programu jest przerzucenie w całości płatności za zwolnienia lekarskie z pracodawcy na ZUS.

Spis treści

  1. Kto płaci wynagrodzenie chorobowe?
  2. Czy ZUS będzie płacić wynagrodzenie chorobowe?
  3. Ile ZUS zapłaci wynagrodzenia chorobowego?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ - Szymon HOŁOWNIA

Kto płaci wynagrodzenie chorobowe?

Chory pracownik, który idzie do lekarza i dostaje zwolnienie, otrzymuje wtedy zw. wynagrodzenie chorobowe. Wynosi ono 80 proc. podstawy wynagrodzenia. Za te dni absencji płaci pracodawca. Jeśli zwolnienie lekarskie pracownika przekroczy 33 dni, to od następnego dnia zobowiązanie przejmuje ZUS.

W przypadku osób po 50. roku życia ZUS przejmuje zobowiązania po 14 dniach choroby. Jednak takich długotrwałych zwolnień lekarskich jest stosunkowo niewiele, według danych ZUS za rok 2022 najwięcej, bo 40 proc. zaświadczeń lekarskich było wydawanych na okres do 5 dni. Co oznacza, że obciążenia finansowe związane z wynagrodzeniem chorobowym w dużym stopniu przypadały na pracodawcę. ZUS podliczył, że w 2022 r. koszt wynagrodzeń chorobowych dla pracodawców wyniósł niecałe 11 mld zł.

Czy ZUS będzie płacić wynagrodzenie chorobowe?

Politycy z KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, którzy stworzą przyszłą koalicję rządową zadeklarowali, że będą chcieli zmniejszyć obciążenia finansowe pracodawcy. Dlatego przerzucą na ZUS płacenie całego wynagrodzenia chorobowego. Zmiana polegałaby na tym, że już od pierwszego dnia, w którym pracownik jest na L4, koszty będą spadał

y na ZUS, a nie na pracodawcę. Jest o tym wspomniane w umowie koalicyjnej, która została podpisana 10 listopada. W punkcie 12. przeczytamy: „Potężny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach musi być zatrzymany, dlatego strony Koalicji wprowadzą zasadę, że chorobowe pracownika już od pierwszego dnia będzie płacone przez ZUS.”.

Ile ZUS zapłaci wynagrodzenia chorobowego?

Obecnie nie są jeszcze znane szczegóły zmian. W umowie koalicyjnej projekt jest przedstawiony właściwie w jednym zdaniu. Prawdopodobnie szczegółowe informacje zostaną zaprezentowane po utworzeniu nowego rządu. Pojawiają się tu bowiem dodatkowe pytania, na jakich warunkach ZUS będzie płacić w całości wynagrodzenie chorobowe. Przede wszystkim, w jakiej będzie ono wysokości? Czy utrzymane zostanie 80 proc. liczone od podstawy wynagrodzenia? Czy nowe zasady będą dotyczyły wszystkich pracowników? Na te pytania poznamy odpowiedź prawdopodobnie w przyszłym roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej