Będą ograniczenia w zakupie nowych mieszkań!

2023-03-20 17:10
nowe mieszkania
Autor: gettyimages Rząd planuje także wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych będzie dotyczył zakupu większego pakietu mieszkań w ramach jednej inwestycji zarówno przez osoby fizyczne, jak i fundusze inwestycyjne

Rząd pracuje nad rozwiązaniami, które maja zastopować trend inwestycyjnego zakupu mieszkań, zwłaszcza nowych. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda ujawnił mediom kolejne szczegóły. Nie będzie specjalnej ustawy, ale autopoprawka do wniesionego właśnie do Sejmu projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Spis treści

  1. Dodatkowy podatek dla inwestorów?
  2. Kupno mieszkań w celach inwestycyjnych: zakaz czy wyższy podatek?

Przypomnijmy, że rozwiązania zawarte w projekcie ustawy mają być podstawą realizacji nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie”.

Dodatkowy podatek dla inwestorów?

Minister rozwoju Waldemar Buda ujawnił nowe szczegóły rozwiązania, które ma powstrzymać masowy wykup mieszkań na rynku pierwotnym przez inwestorów nabywających lokale w celach komercyjnych, a nie dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

W ocenie przedstawicieli rządu taki instytucjonalny popyt winduje w górę ceny nieruchomości przez co utrudnia zakup mieszkań rodzinom, w tym dążącym do zakupu swojego pierwszego mieszkania.

Koncepcja, w jaki sposób ograniczyć takie inwestycje instytucjonalne, ewoluuje od początku bieżącego roku. Minister Buda w piątek 17 marca nie przedstawił jednak projektu gotowych rozwiązań, a jedynie poinformował, że projekt zmierza w kierunku zwiększenia – najprawdopodobniej do 6% – podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu większej ilości mieszkań, głównie jednak w nowych inwestycjach.

Wyjaśnił też, że tego rodzaju bariera ma przeciwdziałać przede wszystkim wykupowaniu całych budynków przez takich inwestorów. Nowe ograniczenia ponadto mają dotyczyć zarówno firm jak i nabywców prywatnych, choć w przypadku tej drugiej grupy w mniejszym stopniu.

Kupno mieszkań w celach inwestycyjnych: zakaz czy wyższy podatek?

Przypomnijmy też, że w połowie stycznia 2023 rząd oficjalnie zapowiedział wprowadzenie utrudnień w zakupie mieszkań w celach inwestycyjnych. Jedna z koncepcji zakładała nawet ograniczenie możliwości zakupu do jednej transakcji rocznie.

Ostatecznie zapowiedziano, że kupowane szóste i kolejne mieszkanie objęte byłoby podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc. Podatek ten miałby dotyczyć także mieszkań na rynku pierwotnym.

Obecnie dyskutowane rozwiązania mają się ograniczyć jednak do masowych transakcji mieszkań „w jednej inwestycji przez jedną osobę”. Jak wyjaśnił minister Buda rząd nie chce mimo wszystko doprowadzić do sytuacji, w której inwestorzy mający pieniądze na zakup mieszkań uciekali z kapitałem za granicę lecz mimo wszystko zostawali w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej