Babciowe - wiadomo kiedy i dla kogo w 2024. Są nowe waunki programu!

2024-03-10 16:54
babciowe
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Babciowe 2024 to nowy program rządu dla pracujących rodziców

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać babciowe, czyli 1500 zł co miesiąc? Babciowe ma być wypłacane z ZUS jeszcze w tym roku. Pierwsze przelewy trafią na konta rodziców w III kwartale 2024 - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dla kogo babciowe?

Spis treści

  1. Kto dostanie babciowe?
  2. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać babciowe?
  3. Babciowe - od kiedy w 2024?
  4. O babciowe trzeba będzie złożyć wniosek
  5. Czy będzie kryterium dochodowe?

Kto dostanie babciowe?

Babciowe to nowe świadczenie skierowane do rodziców małych dzieci, a w szczególności do kobiet. W skrócie zasady przyznawania babciowego mają być takie, że świadczenie w wysokości 1500 zł co miesiąc dostanie kobieta, która po urlopie macierzyńskim lub w jego trakcie zdecyduje się na powrót do pracy. Co ważne babciowe mogą dostać także ojcowie, pod warunkiem powrotu do pracy.

Pieniądze będą wypłacane do trzeciego roku życie dziecka.

Program Aktywny Rodzic, bo taka jest oficjalna nazwa programu, w ramach którego będzie można dostać babciowe w wysokości 1500 zł zakłada, że kobieta, decydująca się na dziecko musi mieć pewność, że będzie miała pracę, a będzie ją miała, jeśli w miarę szybko do niej wróci po urodzeniu dziecka.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać babciowe?

Żeby dostać babciowe, trzeba będzie spełnić następujące warunki:

  • kobieta po urodzeniu dziecka i zakończeniu urlopu macierzyńskiego mus podjąć pierwszą pracę lub wrócić do przerwanej aktywności zawodowej,
  • pensja wracającej do pracy kobiety musi być  co najmniej wysokości pensji minimalnej, czyli 4242 zł brutto aktualni, a od 1 lipca 4300 zł brutto,
  • jeśli opieką nad dzieckiem przejmie członek rodziny, np. babcia, wymagana będzie odpowiednia umowa.

I właśnie spisanie umowy z opiekunem dziecka będącego członkiem rodziny, jest nowym warunkiem programu. Taka umowa ma zawierać m.in. cel, przedmiot oraz miejsce opieki, jak również czas trwania. W umowie należy również wskazać wysokość wynagrodzenia oraz obowiązki opiekuna.

Dzięki umowie opiekunowie, przykładowo babcie, będą w ten sposób składki na ZUS.

Babciowe - od kiedy w 2024?

Dokładna data nie jest jeszcze znana. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że babciowe ruszy w III kwartale 2024 roku. Wtedy od razu mają ruszyć przelewy na konta uprawnionych.

O babciowe trzeba będzie złożyć wniosek

Żeby dostać babciowe z ZUS, trzeba będzie złożyć właściwy wniosek. Przyjmowanie wniosków ma się odbywać na podobnych zasadach jak przy świadczeniu rodzinnym 800 +. Od razu też mają być realizowane przelewy na konta powracających do aktywności zawodowej rodziców.

Pieniądze ma wypłacać ZUS. Na co będą przeznaczone? Zdecydują rodzice, ale w założeniach programu mają pomóc sfinansować opiekę nad małym dzieckiem, a więc żłobek, opiekunkę, lub też właśnie babcię.

Czy będzie kryterium dochodowe?

Już wiadomo, że rząd nie przewiduje kryterium dochodowego w przyznawania babciowego, a więc ze wsparcia będzie można skorzystać niezależnie od wysokości zarobków. O babciowe mogą wystąpić rodzice, którzy pracują nie tylko na etacie, ale także na umowie-zleceniu.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej