Autozapis PPK 2023 - co to jest? Kiedy się odbędzie? Kogo dotyczy? Do kiedy złożyć rezygnację z PPK?

2023-02-01 11:22
Autozapis do PPK 2023
Autor: Getty Images Autozapis do PPK 2023 - kiedy ruszy?

W 2023 roku przeprowadzony zostanie autozapis do PPK. Co to znaczy? W Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje tzw. autozapis, czyli pracownicy są zapisywani do programu oszczędnościowego automatycznie, ale mogą też złożyć deklarację o rezygnacji. Kiedy odbędzie się autozapis? Ile czasu mamy na rezygnację z PPK?

Spis treści

  1. Co to jest autozapis do PPK?
  2. Kogo dotyczy autozapis do PPK 2023?
  3. Do kiedy obowiązują wcześniejsze rezygnacje z PPK?
  4. Jak i do kiedy złożyć rezygnację z autozapisu do PPK?
  5. Deklaracja rezygnacji z PPK 2023 - wzór do pobrania

Co to jest autozapis do PPK?

Autozapis do PPK to ponowny zapis do programu, zgodny z zapisami w ustawie dotyczącymi funkcjonowania tego programu oszczędnościowego. Prawo mówi, że autozapis ma być przeprowadzany co 4 lata. W 2023 roku zostanie przeprowadzony po raz drugi, gdyż właśnie mijają 4 lata od uruchomienia programu. Kolejne autozapisy zostaną przeprowadzone w 2027 r., 2031 r., 2035 r., itd.

A co to jest PPK? To Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania emerytalnego dla pracowników. W każdym momencie można do niego przystąpić i w każdym złożyć rezygnację z oszczędzania. Więcej o PPK piszemy w artykule - PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe - co to za program i czy się opłaca? Jakie zmiany w PPK od 2023?

Kogo dotyczy autozapis do PPK 2023?

Autozapis do PPK dotyczy wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat, którzy cztery lata temu zrezygnowali z udziału w programie, w tym tych, którzy zrezygnowali w trakcie oszczędzania.

Pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, o ponownym zapisaniu go do PPK. Musi to zrobić do końca lutego 2023.

Autozapis oznacza, że jeśli pracodawca nie otrzyma od pracownika deklaracji o rezygnacji z PPK, musi „zapisać” go do programu.

Do kiedy obowiązują wcześniejsze rezygnacje z PPK?

Deklaracje o rezygnacji z PPK złożone wcześniej obowiązują do 28 lutego 2023 roku. Po tym terminie pracownik może rozpocząć oszczędzanie w PPK lub ponownie złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji. Dlatego pracownicy, którzy zostaną zapisani do PPK w ramach autozapisu, którzy nadal nie chcą uczestniczyć w programie, muszą złożyć ponownie deklarację o rezygnacji.

Jak i do kiedy złożyć rezygnację z autozapisu do PPK?

Jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z PPK, od dnia 1 kwietnia 2023 roku, podmiot zatrudniający dokona wpłat za uczestnika do PPK i uczestnik ten zostanie objęty programem PPK do momentu ponownego złożenia deklaracji o rezygnacji.

Rezygnację z oszczędzania w PPK składa się do pracodawcy. Nie może on naliczać i pobierać składek od momentu złożenia rezygnacji. Oczywiście, w każdej chwili do oszczędzania w PPK można wrócić, składając pracodawcy odpowiedni wniosek. Do programu nie będzie mógł przystąpić jedynie pracownik, który ukończy 70 lat.

Pierwsze wpłaty zostaną naliczone i pobrane od wynagrodzeń, wypłaconych w marcu 2023 roku. Pracodawca przekaże je do instytucji finansowej między 1 a 17 kwietnia. Jeśli przed przekazaniem wpłat instytucji finansowej pracownik złoży rezygnację z oszczędzania w programie, pracodawca będzie musiał dokonać korekty naliczonych składek, a składka pracownika zostanie zwrócona.

Ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023. Jak pisaliśmy wyżej, poprzednio złożona deklaracja o rezygnacji jest skuteczna do ostatniego dnia lutego 2023.

Deklaracja rezygnacji z PPK 2023 - wzór do pobrania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej