Autozapis PPK 2023 - co to jest? Kiedy się odbędzie? Kogo dotyczy? Do kiedy złożyć rezygnację z PPK?

W 2023 roku przeprowadzony zostanie autozapis do PPK. Co to znaczy? W Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje tzw. autozapis, czyli pracownicy są zapisywani do programu oszczędnościowego automatycznie, ale mogą też złożyć deklarację o rezygnacji. Kiedy odbędzie się autozapis? Ile czasu mamy na rezygnację z PPK?
Spis treści
- Co to jest autozapis do PPK?
- Kogo dotyczy autozapis do PPK 2023?
- Do kiedy obowiązują wcześniejsze rezygnacje z PPK?
- Jak i do kiedy złożyć rezygnację z autozapisu do PPK?
- Deklaracja rezygnacji z PPK 2023 - wzór do pobrania
Co to jest autozapis do PPK?
Autozapis do PPK to ponowny zapis do programu, zgodny z zapisami w ustawie dotyczącymi funkcjonowania tego programu oszczędnościowego. Prawo mówi, że autozapis ma być przeprowadzany co 4 lata. W 2023 roku zostanie przeprowadzony po raz drugi, gdyż właśnie mijają 4 lata od uruchomienia programu. Kolejne autozapisy zostaną przeprowadzone w 2027 r., 2031 r., 2035 r., itd.
A co to jest PPK? To Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania emerytalnego dla pracowników. W każdym momencie można do niego przystąpić i w każdym złożyć rezygnację z oszczędzania. Więcej o PPK piszemy w artykule - PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe - co to za program i czy się opłaca? Jakie zmiany w PPK od 2023?
Kogo dotyczy autozapis do PPK 2023?
Autozapis do PPK dotyczy wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat, którzy cztery lata temu zrezygnowali z udziału w programie, w tym tych, którzy zrezygnowali w trakcie oszczędzania.
Pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, o ponownym zapisaniu go do PPK. Musi to zrobić do końca lutego 2023.
Autozapis oznacza, że jeśli pracodawca nie otrzyma od pracownika deklaracji o rezygnacji z PPK, musi „zapisać” go do programu.
Do kiedy obowiązują wcześniejsze rezygnacje z PPK?
Deklaracje o rezygnacji z PPK złożone wcześniej obowiązują do 28 lutego 2023 roku. Po tym terminie pracownik może rozpocząć oszczędzanie w PPK lub ponownie złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji. Dlatego pracownicy, którzy zostaną zapisani do PPK w ramach autozapisu, którzy nadal nie chcą uczestniczyć w programie, muszą złożyć ponownie deklarację o rezygnacji.
Jak i do kiedy złożyć rezygnację z autozapisu do PPK?
Jeśli pracownik nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji z PPK, od dnia 1 kwietnia 2023 roku, podmiot zatrudniający dokona wpłat za uczestnika do PPK i uczestnik ten zostanie objęty programem PPK do momentu ponownego złożenia deklaracji o rezygnacji.
Rezygnację z oszczędzania w PPK składa się do pracodawcy. Nie może on naliczać i pobierać składek od momentu złożenia rezygnacji. Oczywiście, w każdej chwili do oszczędzania w PPK można wrócić, składając pracodawcy odpowiedni wniosek. Do programu nie będzie mógł przystąpić jedynie pracownik, który ukończy 70 lat.
Pierwsze wpłaty zostaną naliczone i pobrane od wynagrodzeń, wypłaconych w marcu 2023 roku. Pracodawca przekaże je do instytucji finansowej między 1 a 17 kwietnia. Jeśli przed przekazaniem wpłat instytucji finansowej pracownik złoży rezygnację z oszczędzania w programie, pracodawca będzie musiał dokonać korekty naliczonych składek, a składka pracownika zostanie zwrócona.
Ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023. Jak pisaliśmy wyżej, poprzednio złożona deklaracja o rezygnacji jest skuteczna do ostatniego dnia lutego 2023.