Stawka VAT 7 proc. na montaż przez producenta

2005-02-26 16:39
Montaż okna, kampania DOBRY MONTAŻ
Autor: POiD Dzisiaj trzeba mieć sporą wiedzę i doświadczenie by poprawnie wykonać montaż okna

Załącznik do rozporządzenia zawierającego listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę do 7 proc., został uzupełniony o montaż okien i drzwi przez ich producentów, m.in. w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Problemy z opodatkowaniem montażu drzwi i okien zaczęły się wraz z wejściem w życie nowych przepisów o VAT, czyli od 1 maja 2004 roku.

Sprawą zajął się nawet rzecznik praw obywatelskich. RPO podkreślił w wystąpieniu do ministra finansów, że stosowanie różnych stawek, czyli 7 proc. dla usług montażu okien i drzwi wykonywanych przez podmiot niebędący ich producentem, a 22 proc., gdy usługi wykonuje firma będąca ich producentem, zniekształca konkurencję. Rzecznik stwierdził, że stosowanie stawki obniżonej ze swej istoty ma na celu obniżenie ceny, którą zapłaci konsument. Zdaniem RPO, gdy producenci okien i drzwi również je montują, to od takich usług powinno się pobierać 7-procentowy VAT.

W Dzienniku Ustaw z 31 stycznia 2005 r. nr 17, poz. 150, ukazało się zmienione rozporządzenie ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Przewiduje ono m.in. uzupełnienie załącznika nr 1, zawierającego listę towarów i usług, do których obniża się stawkę do 7 proc. W załączniku tym dodano m.in. poz. 19, dotyczącą montażu okien i drzwi przez producentów tych towarów w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy.

Wspomniana nowa poz. 20, którą również dodano do załącznika, dotyczy budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

  • domów opieki społecznej, internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka, domów dla bezdomnych,
  • budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych i aresztów śledczych.

Rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw z 31 stycznia 2005 r. nr 17, poz. 150. Wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia (z wyjątkiem niektórych przepisów wchodzących w życie 1 lutego br.).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej