Zrównoważony rozwój. Certyfikacja Cradle to Cradle® dla sufitów podwieszanych Armstrong

2014-09-12 14:00
certyfikat cradle to cradle
Autor: Armstrong

Certyfikacja Cradle to Cradle® charakteryzuje się innowacyjnym podejściem do kwestii ochrony środowiska naturalnego, wyznaczając nowy kierunek w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i stawiając coraz wyższe wymagania światowej gospodarce i firmom produkcyjnym. Wśród niewielu przedsiębiorstw na całym świecie, które świadomie dążą do poprawy jakości środowiska naturalnego, stosując filozofię oraz model Cradle to Cradle® w swojej produkcji, znajduje się m.in. firma Armstrong.

Jako jedyny przedstawiciel branży sufitów podwieszanych, firma Armstrong otrzymała certyfikaty Cradle to Cradle® dla kilku produktów – Srebrny Certyfikat dla sufitu PERLA OP 0.95 oraz Brązowy Certyfikat dla całej grupy najnowszych płyt ULTIMA+. Kolejne produkty firmy Armstrong także zostaną poddane certyfikacji.

Koncepcja Cradle to Cradle®

Opracowana przez niemieckiego chemika, Michaela Braungarta i amerykańskiego architekta, Wiliama McDonougha idea Cradle to Cradle® (z kołyski z powrotem do kołyski) zmienia myślenie na temat liniowego modelu gospodarki oraz procesu produkcji i cyklu życia produktów opartych na koncepcji Cradle to Grave (od kołyski do grobu).

Prawdziwie zrównoważone rozwiązanie to wykorzystywanie wyrobów nie w formie liniowej, a zapętlonej. Różnica polega przede wszystkim na tym, w jaki sposób wytwarzane produkty wpływają na środowisko.

Cykl życia produktów (i proces produkcyjny) postrzegany w oparciu o teorię Cradle to Grave, zakłada wykorzystywanie zasobów naturalnych, recykling materiałów, ograniczanie zużycia energii oraz emisji CO2, a także analizę związaną z końcem życia produktu (recykling, utylizacja odpadów itp.). Choć proces ten może prowadzić do zmniejszenia złego wpływu produkcji i samego produktu na otoczenie, nie zmienia to jednak faktu, że wciąż jest to wpływ negatywny – wyjaśnia Anna Baczkowska z firmy Armstrong. Idea Cradle to Cradle® idzie o krok dalej… Zachęca do bardziej przemyślanego tworzenia produktów – zarówno poprzez optymalizację procesów produkcyjnych, jak też poprzez uczynienie tych procesów bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Podstawowym założeniem, na którym opiera się filozofia Cradle to Cradle®, jest zrozumienie zasady, że wszelkie odpady (zużyte produkty i ich składniki) to surowce, które są w całości przetwarzalne i służą produkcji kolejnych wyrobów – mówi Anna Baczkowska.

Produkty powstające w procesie technologicznym opartym na idei Cradle to Cradle® muszą spełniać bardzo surowe kryteria związane z bezpieczeństwem dla środowiska i zdrowia człowieka. Tylko wtedy mogą być powtórnie wykorzystane, jako składniki uzdatniające w produkcji przemysłowej (pętla techniczna) lub jako nawóz (pętla biologiczna), nie generując przy tym żadnych odpadów. Wytwarzane produkty krążą w zamkniętym, ciągłym i praktycznie niekończącym się cyklu, tworząc zapętlony system – dodaje Anna Baczkowska.

Certyfikacja Cradle to Cradle®

Certyfikacja Cradle to Cradle® znacząco różni się od innych systemów oceniających wpływ produktów na środowisko naturalne. Podstawową różnicą jest wprowadzenie jasnych i zrozumiałych mechanizmów oceny, osadzenie rygorystycznych kryteriów certyfikacji na filarach gospodarki zapętlonej oraz analizowanie procesu wytwórczego kompleksowo, zaczynając od etapu przed powstaniem produktu. Dzięki tym zasadom możliwa jest najbardziej szczegółowa ocena działalności produkcyjnej, jakości wytwarzanych produktów oraz ich wpływu na otoczenie człowieka. Oprócz analizy zapętlonego cyklu ponownego użycia produktu i jego składników, podczas certyfikacji Cradle to Cradle® oceniane są również cztery inne kryteria: bezpieczeństwo dla zdrowia, wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, gospodarka wodna oraz odpowiedzialność społeczna firmy wytwarzającej produkt.

Po dokonaniu weryfikacji, dany produkt może otrzymać certyfikat na jednym z pięciu poziomów – od podstawowego po najwyższy, platynowy.

Działania w zakresie ochrony środowiska są nieodłączną częścią filozofii naszej firmy już od ponad 150 lat. Dlatego zdecydowaliśmy się podjąć kolejne wyzwanie i poddać nasze produkty jak również cały proces ich powstawania skomplikowanej weryfikacji według metodologii Cradle to Cradle®. W ubiegłym roku Srebrny Certyfikat C2C uzyskała mineralna płyta sufitowa PERLA OP 0.95. Na początku roku 2014 Brązowy Certyfikat C2C został przyznany także całej grupie nowych produktów ULTIMA+ (ULTIMA+, ULTIMA+ dB, ULTIMA+ OP) – podkreśla Anna Baczkowska. To pierwsze certyfikaty Cradle to Cradle® na świecie dla sufitów podwieszanych!

sufity podwieszane ultima armstrong
Autor: Armstrong Płyty sufitów podwieszanych ULTIMA+ otrzymały Brązowy Certyfikat Cradle to Cradle®
sufity podwieszane armstrong
Autor: Amstrong Rodzina mineralnych, laminowanych płyt sufitowych ULTIMA+ to nowość w ofercie firmy Armstrong.

Sufity podwieszane ULTIMA+

ULTIMA+ to rodzina mineralnych, laminowanych płyt sufitowych, które wyróżnia wyjątkowy odcień bieli, estetyczne wykończenie oraz właściwości techniczne. Grupa płyt ULTIMA+ to udoskonalona wersja znanych dotychczas i chętnie wykorzystywanych w projektach przez architektów i inwestorów sufitów podwieszanych ULTIMA. ULTIMA+ to pierwsza pełna grupa płyt sufitowych wyróżnionych Brązowym Certyfikatem Cradle to Cradle®, co oznacza że produkty są w 100% przetwarzalne (w programie recyklingu Armstrong) i aż do 64% ich składu to materiały pochodzące z odzysku.

Rozwiązanie doceniane jest również w procesie certyfikacji: LEED, BREEM oraz FDES/HQE. Ponadto sufity ULTIMA+ wyróżnia:

  • śnieżnobiała powierzchnia wzbogacona delikatną fakturą;
  • wysoki współczynnik odbicia światła (do 87%) – lepsze wykorzystanie światła dziennego i energooszczędność;
  • komfort akustyczny – pełna oferta gęstości płyt dla zróżnicowanych potrzeb akustycznych (wersja Standard, OP oraz dB);
  •  zdrowe środowisko i doskonała jakość powietrza we wnętrzach – rozwiązanie w klasie ISO 5 Voc A+;
  • lepsze dopasowanie do rusztu nośnego dzięki nowej krawędzi MicroLook 90;
  • trwałe i estetyczne wykończenie powierzchni płyt oraz krawędzi – odporność na zadrapania, krawędzie w całości malowane;
  • łatwy montaż i konserwacja.

Więcej o sufitach podwieszanych w zrównoważonym budownictwie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany