Zmiany warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Niższy współczynnik U

2013-05-15 17:12
Kolektory słoneczne
Autor: Andrzej T. Papliński Od lipca 2010 jest możliwość uzyskania dotacji na zakup i montaż zestawów solarnych

Głównym tematem Forum Termomodernizacja 2013 był projekt nowego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Obniżanie współczynnika U ma nastąpić w trzech etapach. Poruszanie problemów związanych z efektywnością energetyczną polskiego budownictwa podyktowane jest dyrektywami energetycznymi UE. Przed Polską stoją niezwykle trudne wyzwania.

- Poprawia się z roku na rok w Polsce efektywność energetyczna, ale w dalszym ciągu jest ona dwukrotnie niższa od średniej w Unii Europejskiej – powiedział otwierając konferencję Aleksander Panek, prezes Zrzeszenia Audytorów Energetycznych (ZAE)), gospodarza Forum Termomodernizacja. Przypomniał również, że w ostatnich 10 latach z budżetu państwa wydatkowano 1 mld 422 mln zł na wsparcie efektywności energetycznej. To dużo, ale jak widać za mało, bo efekty w poprawie efektywności są jakie są.      
Niemal wszyscy paneliści Forum nie kryli rozczarowania obecną sytuacją problematyki efektywności energetycznej. Wciąż nie weszły w życie pozostające jeszcze w fazie projektów, najważniejsze regulacje prawne z tego obszaru. Są wśród nich takie dokumenty jak: rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, regulacje dotyczące świadectw energetycznych i ustawa o OZE (odnawialne źródła energii). Dopiero raczkują białe certyfikaty i dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych, a więc nie wiadomo jaka będzie skuteczność tych rozwiązań.
Te projektowane dopiero przepisy też budzą szereg wątpliwości. Jak zdradził Maciej Kapalski z Ministerstwa Gospodarki, do tworzonego nowego Prawa energetycznego w ramach konsultacji zgłoszono 1767 uwag (zgłosiły je 122 podmioty), do Prawa gazowego było 3950 uwag (75 podmiotów), zaś do ustawy o OZE 2528 uwag (298 podmiotów). Część projektów zmian w prawie jest już na etapie opiniowania przez Komitet Doradczy Rady Ministrów, przed innymi jeszcze niemal cały proces legislacyjny. Czy zdążymy? Zgodnie z dyrektywą UE, takie np. Warunki techniczne, powinny wejść w życie 1 lipca 2013...

Jest też kilka istotnych aspektów nowego prawodawstwa, na które zwrócił uwagę Jerzy Żurawski (Dolnośląska Agencja Poszanowania Energii i Stowarzyszenie Agencji i Fundacji Poszanowania Energii SAPE). Po pierwsze, prowadzone są jeszcze prace nad projektami, których nie konsultuje się ze specjalistami z branży. Wszelkie nowe wersje prawa są głęboko ukryte, i to co wychodzi na światło dzienne zazwyczaj dzieje się dzięki akcjom „pod stołem”. Wychodzą z tego potem dziwne zapisy, jak chociażby niektóre wskaźniki określające wymagania minimalne dla określonego typu budynków, których – jak wykazały symulacje przeprowadzone np. przez Jerzego Żurawskiego i Aleksandra Panka – nie da się w sposób rzeczywisty osiągnąć. Projektantów czekają zatem nie lada wyzwania. Ale co w tym dziwnego, skoro niektóre parametry „poprawili” ministrowie gospodarki i finansów, z pominięciem specjalistów. Jest też błędem w określaniu wymagań opierać się tylko na obniżaniu zużycia ciepła na c.o. i c.w.u. z pominięciem wpływu wydatków energii na oświetlenie i chłodzenie (zapisy dotyczące wymagań granicznych w zakresie tych dwóch ostatnich obszarów obowiązujące od roku 2013, według Żurawskiego i Panka, w roku 2022 będą zapisami przestarzałymi). Zapoznaj się z projektem Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytowanie >>
- Byłoby znacznie lepiej, gdyby w tworzenie nowych przepisów został włączone środowisko audytorów energetycznych– uważa Jerzy Żurawski. – Obecnie jesteśmy tylko recenzentami takiego procesu, a wyniki tej recenzji są druzgocące. Proponowane przez MTBiGM wartości są w wielu przypadkach niemożliwe do spełnienia, a może właśnie o to chodzi, aby wymusić na inwestorach budowanie budynków energooszczędnych. Tylko jeśli byłaby to prawda, to warto byłoby pokazać, że jest to możliwe. Ponieważ jednak nie wierzymy w takie intencje, to uważamy, że należy ponownie przeanalizować zaproponowane wartości graniczne na EP.

Nowe warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki... (projekt)
Autor: MTBiGM Proponowane warrtości graniczne na EP

Wśród pozostałych tematów poruszonych na Forum Termomodernizacja 2013, były m.in. pierwsze doświadczenia związane z systemem Białych Certyfikatów, programy NFOŚiGW na rzecz efektywnego wykorzystania energii (wymagania techniczne NF15 i NF40) czy priorytety inwestycyjne w redukcji emisji.
Jak wejdą w końcu w życie oczekiwane w tym roku przepisy regulujące szeroko pojętą efektywność energetyczną, a z tego co widać będą one niedoskonałe, na kolejnym Forum też będzie o czym rozmawiać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej