Skanska w przebudowie. W nowej strategii Skanska stawia na największe miasta

2018-07-06 14:23
W 2018 r. Skanska zredukuje załogę niemal o połowę.
Autor: Skanska S.A.

Skanska to jedna z największych w Polsce firm budowlanych. W 2018 wiele się w niej zmieni. Od stycznia Skanska ma nowego prezesa i nową strategię. Od czerwca Skanska ma nową siedzibę w pachnącym jeszcze nowością biurowcu Spark, który Skanska sama zbudowała. Co te zmiany oznaczają dla tej firmy?

Rok 2018 nie zaczął się dobrze zwłaszcza dla pracowników firmy Skanska, bo dowiedzieli się, że czekają ich zwolnienia grupowe. W tym roku pracę może stracić nawet 2,5 tys. z liczącej ok. 5,5 tys. osób załogi. To efekt słabej rentowność kontraktów budowlanych. Szefowie Grupy Skanska uznali, że ich polskiej spółce potrzebna jest całkowicie nowa strategia. Jej wdrożenie powierzyli Magnusowi Perssonowi.

Magnus Persson Skanska

Autor: Skanska SA

Magnus Persson, nowy prezes Skanska SA

Kim jest nowy prezes Skanska?

Persson jest związany z firmą Skanska od 20 lat. Z Polską ma ściślejsze związki od października 2016, gdy został powołany na funkcję wiceprezesa wykonawczego odpowiedzialnego za budownictwo ogólne oraz za rozwój biznesu. Jako ciekawostkę można dodać, że roku 2000 Magnus Persson był bezpośrednio zaangażowany w realizację jednej z pierwszych inwestycji biurowych firmy Skanska w Polsce – biurowca Atrium w Warszawie. Dodajmy, że na fotelu prezesa w Skanska Persson zastąpił Piotra Janiszewskiego, który odszedł z firmy.

Jak zmieniła się strategia Skanska?

Pod kierownictwem Janiszewskiego Skanska była obecna na budowach w całym kraju. Nie gardziła żadną robotą. W 2016 r. podjęła się np. rozbudowy cmentarza w Opolu. Skanska była też liderem polskiego rynku zamówień publicznych na roboty budowlane pod względem liczby wygranych przetargów. W 2016 zdobyła aż 625 kontraktów. Jednak ich łączna wartość przekroczyła ledwie 3 mld zł. Dla porównania Budimex, największy konkurent Skanska, zdobył „tylko” 168 kontraktów publicznych, ale ich łączna wartość sięgała 4 mld zł.

Kiedy w 2017 r. poszły ostro w górę koszty budowy, głównie wskutek wzrostu płac i cen wielu materiałów budowlanych, Skanska zaczęła do niektórych kontraktów dopłacać. W nowej strategii pod nazwą „Budujemy miasta” Skanska postanowiła skoncentrować swoją działalność wyłącznie w dużych aglomeracjach miejskich: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Gdańsku.

– Stawiamy na lokalizacje i segmenty o sprawdzonym przez nas potencjale. Chcemy być tam, gdzie możemy wykorzystać wewnętrzne atuty Skanska i wiedzę płynącą m.in. ze współpracy z innymi spółkami Grupy, prowadzącymi deweloperską działalność biurową i mieszkaniową – wyjaśnia Magnus Persson. – Nie chcemy być największą firmą budowlaną w Polsce. Chcemy być firmą najbardziej dochodową – dodaje.

Biuro Skanska
Autor: Skanska Wszystkie spółki Grupy Skanska (budowlana, mieszkaniowa i biurowa) przeprowadziły się do nowej siedziby w biurowcu Spark przy Al. Solidarności 173 w Warszawie.

Trzy spółki Skanska w nowej siedzibie

Do nowej wspólnej siedziby Skanska w kompleksie Spark, który Skanska buduje w al. Solidarności 173 na warszawskiej Woli, wprowadziły się także wchodzące w skład grupy spółki deweloperskie: Skanska Property Poland (budynki biurowe) oraz Skanska Residential Development Poland (mieszkania).

– Siłą wyróżniającą Skanska na tle konkurencji jest współdziałanie i unikalny model biznesowy. Nasze inwestycje deweloperskie finansowane są ze środków własnych. Naturalną konsekwencją przyjętej przez nas strategii bliskiej współpracy jest wspólna lokalizacja siedziby spółek Skanska – wyjaśnia Magnus Persson.

Dyrektor zarządzający Skanska Property Poland Arkadiusz Rudzki poinformował, że Skanska wykorzystuje i testuje w nowym biurze autorskie rozwiązania ułatwiające korzystanie z budynku przez pracowników i zarządzanie nim przez zespół administracyjny.

Ultranowoczesny biurowiec Skanska

– Spark, to pierwszy tak wypełniony innowacjami biurowiec w Polsce. Dzięki systemowi Connected by Skanska stworzyliśmy inteligentny budynek, w którym z łatwością można m.in. poruszać się bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu. Możemy z poziomu aplikacji rezerwować sale spotkań w całym budynku, a także indywidualnie sterować temperaturą i oświetleniem, umawiać się na wspólne przejazdy carsharingowe. Rozwiązania przetestowane w naszym biurze będziemy mogli proponować najemcom i partnerom biznesowym – mówi Arkadiusz Rudzki. I dodaje, że biurowiec Spark został wybrany do testowania paneli solarnych opartych o perowskity.

Skanska jest pierwszą na świecie firmą, która będzie pokrywała biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi. Dzięki ich użyciu fasada budynku stanie się źródłem energii elektrycznej wytwarzanej ze słońca, nawet przy rozproszonym świetle.

Skanska stworzyła także dwa Experience Labs, czyli sale dedykowane innowacjom, w których korzystając z technologii Holo Lens i rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz projekcji 3D można m.in. zaprezentować projekty biurowe potencjalnym najemcom oraz historię grupy Skanska.

Historia Skanska na świecie i w Polsce

Skanska rozpoczęła działalność w 1887 r. w małej wiosce na południu Szwecji. Początkowo spółka Aktiebolaget Skånska Cementgjuteriet zajmowała produkcją betonowych elementów. Dość szybko zmieniła profil działalności na budowlany. Na początku XX wieku budowała w Szwecji drogi, fabryki, biurowce i osiedla mieszkaniowe. W połowie lat 50. ubiegłego wieku Skånska Cementgjuteriet rozpoczęła działalność na rynkach zagranicznych, ale prawdziwą ekspansję firma zaczęła w latach 90. Obecnie Skanska jest jedną z największych na świecie firm budowlano-deweloperskich, zatrudniającą 40 tys. osób w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Od 1965 roku Skanska (taką nazwę firma przyjęła w 1984) jest notowana na giełdzie w Sztokholmie. Obecnie prezes Grupy Skanska jest Anders Danielsson, a jej największymi udziałowcami: Industrivärden AB, Lundberg Group oraz pracownicy Skanska poprzez Program akcji pracowniczych Skanska (Seop).

Hotel Forum
Autor: audiovis.nac.gov.pl (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego) W 1974 r. Skanska wybudowała w Warszawie hotel Forum (obecnie Novotel Warszawa Centrum).

Historia obecności firmy Skanska w Polsce jest dużo krótsza. Po raz pierwszy Szwedzi pojawili się w naszym kraju na początku lat 70. Zbudowali wówczas pierwsze nowoczesne hotele: Forum i Victoria w Warszawie oraz suchy dok dla stoczni w Gdyni. W 2000 r., po nabyciu Grupy Exbud, Polska stała się rynkiem rodzimym Skanska. Firma jest obecna we wszystkich segmentach rynku: budownictwie ogólnym, drogowo-mostowym, hydroinżynieryjnym i kolejowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej