"Zielona" Skanska

2009-11-27 9:59

Skanska stworzyła globalną komórkę, której celem jest wspieranie wszystkich członków Grupy w upowszechnianiu i komercjalizacji technologii, rozwiązań i modeli biznesowych z obszaru zielonego budownictwa. Cecilia Fasth objęła stanowisko green business officer'a (GBO).

Decyzja o stworzeniu tego stanowiska jest wynikiem podjętych w ostatnich latach intensywnych prac nad znalezieniem i rozwojem globalnych rozwiązań, metod i projektów pilotażowych w dziedzinie wydajnych energetycznie budynków, które nie wpływają na środowisko naturalne. Nowa jednostka, nazwana Skanska Green Business, będzie kierowana ze Sztokholmu, ale będzie miała pracowników we wszystkich krajach Europy, w których działa firma oraz w Stanach Zjednoczonych. Szefową nowej komórki została Cecilia Fasth, która objęła stanowisko pełnomocnika ds. zielonego budownictwa – green business officer. Cecilia będzie raportować bezpośrednio do Johana Karlströma, prezesa Grupy Skanska.

- Zwiększenie tempa rozpowszechniania i komercjalizacji zielonego budownictwa jest w tej chwili najwyższym priorytetem Skanska. Nasza firma zdaje sobie sprawę z tego, że zielone budownictwo jako produkt wkracza w fazę dojrzałości. Dostępne są technologie i kompetencje niezbędne do budowania na szeroką skalę wydajnych energetycznie i przyjaznych środowisku projektów. Staje się to również atrakcyjne pod względem ekonomicznym. Właśnie dlatego musimy działać – mówi Johan Karlström, prezes Grupy Skanska. - Skanska już odczuwa rosnący popyt na tego typu usługi. Większa liczba klientów, którzy będą mieli dostęp do nowoczesnych, zielonych technologii, oznacza korzyści dla środowiska. Jednocześnie, Skanska przewiduje powstanie ogromnego, wartego miliardy koron szwedzkich rynku tego typu usług, o dużym potencjale wzrostu.

Budynki są obecnie odpowiedzialne za 40% globalnej emisji dwutlenku węgla. To więcej niż emituje przemysł samochodowy, który dodatkowo osiągnął znaczny postęp w dziedzinie wydajnych paliwowo samochodów. Skanska chce być liderem w przeprowadzeniu podobnych zmian w sektorze budowlanym.
- Standardy budowlane w Skanska są już o wiele bardziej energooszczędne niż kilka lat temu, co ważne - bez podnoszenia dodatkowych kosztów z tym związanych. Jednocześnie, udało nam się uzyskać postęp w dziedzinie certyfikacji naszych budynków, m.in. przy pomocy międzynarodowego systemu LEED. Jeżeli uda nam się szybko zaoferować szeroki wachlarz atrakcyjnych rozwiązań, coraz większa liczba klientów Skanska będzie mogła ograniczyć koszty realizacji projektów przy jednoczesnym pozytywnym oddziaływaniu na środowisko – podkreśla Cecilia Fasth, green business officer. 

Skanska Green Business będzie pracować nad rozwojem zielonej oferty dla klientów firmy. Będzie to dotyczyć m.in. tworzenia rozwiązań i umów, które zapewnią, że nasze budynki będą w możliwie jak największym stopniu energooszczędne, nawet wiele lat po ich zbudowaniu lub renowacji.
- Będziemy oferować swoim klientom najbardziej funkcjonalne i atrakcyjne finansowo zielone rozwiązania. Jako firma globalna mamy możliwość optymalizacji najlepszych rozwiązań z całego świata i ich szybkiego ich rozpowszechniania – dodaje Cecilia Fasth. Nowa szefowa "zielonej komórki" pracuje w Skanska od 1996 r. Zajmowała w firmie szereg stanowisk w obszarze deweloperskich powierzchni komercyjnych. Od 2006 r. była prezesem Skanska Fastigheter w Göteborgu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany