TriGranit: Realizujemy projekty na skomplikowanych terenach

2010-05-05 17:23
Tomasz Lisiecki, dyrektor zarządzający Trigranit Development Polska
Autor: TriGranit Development Tomasz Lisiecki, dyrektor zarządzający TriGranit Development Polska

Rewitalizacja terenów poprzemysłowych jest specjalnością węgierskiej firmy TriGranit Development. Największym takim przedsięwzięciem była budowa Millenium City Center w Budapeszcie. Obecnie deweloper realizuje nowoczesny kompleks Arena Centar w Zagrzebiu a także luksusowy hotel na Seszelach. Rozmowa z Tomaszem Lisieckim, dyrektorem zarządzającym TriGranit Development Polska.

TriGranit Development Corporation obecnie realizuje lub przygotowuje inwestycje w wielu krajach. Które z tych projektów są dla firmy najbardziej prestiżowe?

- Nasza firma specjalizuje się w obiektach wielofunkcyjnych, ciekawych pod względem zarówno lokalizacyjnym jak i  funkcjonalnym. Jednym z ciekawszych jest obecnie powstający ultra nowoczesny kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy Arena Center w Zagrzebiu. Powstaje obok wielofunkcyjnej hali sportowej Arena Zagreb. Dzięki tak zróżnicowanej funkcjonalności jest to bardzo niekonwencjonalna inwestycja. Całość będzie miała powierzchnię aż 62 000 m2 z ponad 200 sklepami detalicznymi, hipermarket (10 000 m2) oraz 9-ekranowe kino. W kolejnych fazach zaplanowana jest rozbudowa części rozrywkowej. Budowa rozpoczęła się w 2008 r. i zostanie zakończona jesienią 2010 roku.

Bardzo ciekawą i niekonwencjonalną inwestycją jest Coco de Mare, położona na Seszelach. Będzie to luksusowy hotel, który zajmie własną wyspę – o powierzchni 23 ha Long Island, u wybrzeża Mahé w Northeast. Hotel będzie składał się z 55 willi, w których znajdzie się 100 pokoi, baseny oraz SPA. Wille będą miały widok na ocean, przestronne tarasy, a wszystko to położone pośród bujnej tropikalnej roślinności.

Jakim rynkiem w porównaniu z innymi krajami jest Polska?

- Jesteśmy w Polsce od początku 2002 roku, rozpoczynając bardzo złożony projekt w Katowicach. Współpraca zarówno z władzami miasta jak i innymi instytucjami układała się nam bardzo dobrze. Warto jednak zaznaczyć, iż realizacja trwała aż 2 lata zanim zrealizowaliśmy pierwszy etap inwestycji - centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe Silesia City Center.

Polska jest rynkiem bardzo obiecującym ze względu na swój duży potencjał rozwoju i stabilną sytuację gospodarczą. A z drugiej strony jest też rynkiem dość mocno konkurencyjnym. Porównując nasz kraj z Rosją, trudno nie stwierdzić, iż im większy kraj jakim jest nasz wschodni sąsiad, tym większe możliwości, ale również więcej zagrożeń, między innymi biurokratycznych.

Z drugiej strony mniejsze kraje takie jak Słowacja, mają w sobie duży potencjał, ale są to rynki bardziej dojrzałe i trzeba szukać innych niekonwencjonalnych rozwiązań i projektów, nie tylko zwykłych centrów handlowych czy obiektów biurowych, ale inwestycji które niosą ze sobą wartość dodaną dla klientów, czy miasta. Przykładem są nasze biurowce w Bratysławie, gdzie oprócz powierzchni biurowej oferujemy wspólnie z miastem bardzo nietypowe zagospodarowanie terenów zielonych wokoło, dzięki czemu mieszkańcy mogą z nich korzystać.

Realizując swoje przedsięwzięcia, firma musi współpracować z władzami miast. Jak ona się układa?

- W tym temacie mamy dość różne doświadczenia, ponieważ każde miasto i region posiada swoje uwarunkowania. Bardzo dobra współpraca w Katowicach, z prezydentem i władzami tego miasta zaowocowała szybką realizacją projektu. Nie było przedłużających się procedur ze strony miasta, powiem więcej, często zyskiwaliśmy na czasie dzięki pomocy ze strony miasta. Przykład jaki mogę podać to dynamiczna realizacja osiedla mieszkaniowego Dębowe Tarasy, które już w połowie zostało zrealizowane, a docelowo ma posiadać aż 1000 mieszkań.

Wpływ na decyzje uzyskania pozwoleń ma również sam teren i skomplikowanie inwestycji. Bonarka City Center -centrum handlowe położone na byłych zakładach chemicznych wymagało dużego zaangażowania z naszej strony, głównie rekultywacji, którego efektem był oczyszczony teren przygotowany do realizacji projektu. Takie działanie determinowało rozpoczęcie inwestycji, było procesem bardzo drogim – kilkanaście milionów złotych i przedłużało procedurę uzyskania pozostałych pozwoleń. Mogę dodać iż udało się nam to przygotować i zrealizować inwestycję w założonym terminie.

TriGranit jednak najbardziej znany jest z rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Ile tego typu inwestycji już zrealizowaliście?

Spoglądając na historię firmy, można stwierdzić iż każdy z realizowanych projektów powstał na skomplikowanym terenie. Największym przedsięwzięciem jakie zrealizował TriGranit rewitalizując teren poprzemysłowy to Millenium City Center w Budapeszcie, na terenach należących do kolei, które były bardzo zanieczyszczone. Jest to olbrzymi obszar wzdłuż rzeki Dunaj, na którym powstały obiekty kulturalne: Opera Narodowa, Muzeum Sztuki w ścisłej współpracy z miastem na zasadach Partnerstwa Publiczno Prywatnego, oraz obiekty mieszkaniowe i biurowe.

Centrum wielofunkcyjne West End City Center również powstało na nietypowym terenie, tzn. na dworcu kolejowym w centrum stolicy Węgier. Powstał tu oprócz centrum handlowego, również prestiżowy hotel Hilton.

W Polsce w obecnej chwili zrealizowaliśmy już dwie duże, wielofunkcyjne i prestiżowe inwestycje. Pierwszą z nich jest Silesia City Center w Katowicach, gdzie na terenie byłej kopalni Kleofas powstało centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe oraz osiedle mieszkaniowe Dębowe Tarasy, a w planie mamy budowę obiektów biurowych. Drugą realizacją w naszym kraju jest niedawno oddana do użytku Bonarka City Center w Krakowie, na terenie byłych Zakładów Chemicznych Bonarka. Oba tereny zostały całkowicie zrekultywowane, dzięki czemu mogliśmy realizować nasze projekty.

Obecnie ruszamy z realizacją kolejnych części tego projektu. Powstaną bardzo ciekawe architektonicznie i funkcjonalnie obiekty na najwyższym światowym poziomie - Rusza budowa Bonarka 4 Business.

Zbliżoną inwestycją, która obecnie jest w trakcie negocjacji jest zagospodarowanie dworca PKP w Poznaniu. Jest to projekt bardzo złożony i wieloletni.

Millennium City Center
Autor: TriGranit Development Millennium City Center, Budapeszt

Polacy interesują się szczególnie tym ostatnim projektem. Czy nowy dworzec będzie gotowy na EURO 2012?

Na terenie ok. 13 ha powstanie zintegrowane centrum obsługi pasażerów korzystających z połączeń kolejowych, autobusowych, komunikacji miejskiej oraz obiekty towarzyszące na powierzchni 300 tys. mkw.: sklepy, biura, hotele, parkingi i miejsca wypoczynkowe. Projekt jest etapowany, pierwszy etap stanowi budowa dworca. Prace projektowe rozpoczęły się już w tym roku i bardzo dynamicznie przebiegają. W następnej kolejności będzie uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Natomiast prace budowlane prawdopodobnie rozpoczną się mniej więcej o tej porze w przyszłym roku, tak aby dążyć przed EURO 2012. W sumie budowa potrwa rok – do kwietnia 2012 r.

Projekt należy do dość skomplikowanych, z tego względu iż należy do spółki Skarbu Państwa i inwestora prywatnego i po raz pierwszy jest przewidziany na okres około 7 lat. W takim przypadku trzeba prognozować jak zmieni się sytuacja na rynku w tym czasie.

TriGranit jest również znany z działalności charytatywnej.  W jaki sposób pomagacie ludziom?

Działalność charytatywna towarzyszy firmie od początku jej działalności. Główną osobą inspirującą tego typu działania jest założyciel firmy pan Sandor Demjan. Na Węgrzech gdzie jest centrala firmy została utworzona specjalna fundacja wspierająca młodych ludzi w dążeniu do osiągania marzeń, między innymi sponsorując specjalne stypendia naukowe. 

W Polsce działalność rozpoczęła się już wraz z pierwszym projektem w Katowicach, gdzie na święta bożonarodzeniowe przekazano 1 mln euro jako prezenty dla dzieci szczególnie tego potrzebujących. Wspieraliśmy również najmłodszych w takich dziedzinach jak piłka nożna czy hokej. Organizowaliśmy wiele konkursów dla szkół, sponsorując wyposażenie sal komputerowych czy wyjazdy dzieci na ferie.  Działalność na Śląsku jest cały czas kontynuowana.

W Krakowie podjęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem U Siemachy, które pomaga dzieciom potrzebującym opieki. W samym województwie małopolskim w ostatnich 2 latach przekazaliśmy blisko 3 mln zł na działania charytatywne, pomagając dzieciom i młodzieży wyjeżdżać na wakacje, wspierać ich pasje, sponsorując stypendia, czy pomagając dzieciom bardzo chorym.

Współpracujemy z wieloma organizacjami pożytku publicznego takimi jak Caritas, MOPS, czy Integracja. Pomagając szczególnie dzieciom i młodzieży ale również osobom niepełnosprawnym.

Chciałbym zaznaczyć iż nasza działalności ma charakter interaktywny i angażujemy dzieci w różnego rodzaju aktywności, aby nie były jedynie biernymi odbiorcami, ale czynnie brały udział w różnych akcjach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej