Toaleta publiczna w potrzebie zauważona

2008-01-15 16:56

Z końcem roku 2007, na Zamku Królewskim na Wawelu, firma Geberit zakończyła kolejny etap ogólnopolskiego projektu "Za potrzebą do Europy". Ta społeczna kampania ma na celu modernizację toalet publicznych w prestiżowych i ważnych turystycznie miejscach Polski. 

Akcja społeczna "Za potrzebą do Europy" rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Inicjatorem akcji jest Andrzej Dobrut, prezes szwajcarskiej firmy Geberit, która jako pierwsza postanowiła zwrócić uwagę na problem jakości toalet publicznych w Polscei zaproponowała wybranym obiektom wsparcie w remoncie pomieszczeń sanitarnych. Geberit remontuje szalety publiczne w miejscach prestiżowych i atrakcyjnych turystycznie. Każdego roku firma starannie monitoruje potencjalne obiekty, abywybrać ten, który jest najbardziej odpowiada kryteriom remontu. W zakresie wyboru miejsc i remontu publicznych toalet w różnych regionach Polski podejmowana jest współpraca ze społecznościami lokalnymi, instytucjami użyteczności publicznej oraz urzędami. Każdy projekt realizowany jest na podstawie indywidualnej koncepcji, dostosowanej do architektury i wystroju sąsiadujących wnętrz. W pracach renowacyjnych wykorzystywane są produkty najwyższej jakości oraz nowoczesne systemy instalacyjne, odporne na zniszczenie i zapewniające najwyższe standardy higieniczne. Szeroki asortyment produktów firmy oraz stała pomoc specjalistów umożliwia kompleksową obsługę inwestycji.

Królewskie toalety

Akcja "Za potrzebą do Europy" ma już dorobek siedmiu projektówna terenie całej Polski: Muzeum Sztuki Współczesnej Zachęta w Warszawie (2003 r.), Muzeum Pałac w Wilanowie (2003), toalety publiczne w Ustce (2003), toalety publiczne w Łebie (2004), toalety publiczne w Krynicy Morskiej (2005), warszawskie Muzeum Historyczne na Rynku Starego Miasta (2005), miejscem ostatniego przedsięwzięcia (2007) był krakowski Wawel.

Zamek Królewski na Wawelu jest jednym z najważniejszych pomników naszej historii. Od połowy XI w. rezydowali tu władcy Polski, ze szczególnym rozkwitem za panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów od XIV-XVI wieku. Po utracie przez Polskę niepodległości zamek został zamieniony na koszary armii austriackiej. Na początku wieku XX zaczęto przywracać Wawelowi jego dawną świetność. W roku 1978 obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz ze Starym Miastem Krakowa.

Pierwsze rozmowy w ramach akcji "Za potrzebą do Europy"zostały podjęte kilka lat wcześniej przed rozpoczęciem inwestycji przez przedstawicieli firmy Geberit i inż. Architekta Tadeusza Sienkowskiego, ówczesnego kierownika Działu Inwestycji Zamku na Wawelu. W lutym 2007 roku doszło do podpisania umowy o współpracy. "Firma Geberit spełniała wszystkie życzenia. W wielu przypadkach użyte materiały były specjalnie kupowane, żeby dostosować projekt do naszych wyobrażeń i oczekiwań. Mogę tylko życzyć wszystkim tak wyrozumiałego i hojnego sponsora" - mówiDanuta Ziernicka, wicedyrektor ds. administracyjnych.

Realizacja nowych toalet na zamkowym Dziedzińcu Głównym rozpoczęła się wiosną 2007 roku. Ze względu na wielopokoleniową tradycję i wyjątkowość, toalety remontowane były według specjalnie opracowanego projektu autorstwa mgr inż. arch. Sławomira Pankiewicza. Nowoczesne rozwiązania architektonicznei użycie szlachetnych materiałów znakomicie wpisują się w niezwykłą architekturę obiektu. Prace remontowe nadzorowali konserwatorzy ispecjaliści technicy.

Remont toalet Zamku na Wawelu jest jednym z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć, zrealizowanych przez firmę Geberit w ramach projektu "Za potrzebą do Europy". Tak wyjątkowe miejsce wymaga nie tylko specjalnego projektu, ale także specjalnych materiałów. Do wykończenia wnętrz użyto najwyższej jakości granitu oraz ceramiki i armatury o łącznej wartości prawie 190 000 zł. Całkowity koszt remontu wraz z materiałami w wysokości 320 000 zł pokryła firma Geberit oraz Zamek Królewski na Wawelu, a obie strony planują kontynuować współpracę także po zamknięciu projektu. Już w sezonie letnim 2008 na zamku w Pieskowej Skale otwarta zostanie wyjątkowa wystawa, prezentująca historię toalet.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej