Tak dla pomocy, ale nie kosztem pracodawców
W sytuacji spowolnienia gospodarczego środki z Funduszu Pracy powinny być przeznaczone na zatrzymanie wykwalifikowanych pracowników, a nie na finansowanie działań, które są niezgodne z celami, dla których fundusz ten powstał.
Sytuacja Funduszu Pracy uległa w ostatnich latach znacznej poprawie finansowej. Nie oznacza to, że wszystkie problemy rynku pracy zostały rozwiązane. W sytuacji spowolnienia gospodarczego pracodawcy postulują właśnie wspieranie firm i korzystanie z instrumentów umożliwiających podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez szkolenia finansowane z Funduszu Pracy.
- Dlatego zdecydowanie negatywnie ocenialiśmy zmianę dotyczącą przeniesienia finansowania świadczeń przedemerytalnych z budżetu państwa do Funduszu Pracy, a teraz konsekwentnie negatywnie oceniamy propozycję możliwości spłaty kredytu hipotecznego z Funduszu Pracy,czyli funduszu tworzonego przede wszystkim ze składek pracodawców. W naszej ocenie celem działania Funduszu Pracy powinno być przede wszystkim aktywne wspieranie osób na rynku pracy – uważa Henryk Michałowicz, ekspert KPP.
Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, państwo powinno pomagać osobom w trudnej sytuacji, ale nie kosztem pieniędzy pracodawców, którzy chcą wykorzystać te środki na ratowanie miejsc pracy.