Monterzy suchej zabudowy, rynek na was czeka

2008-10-22 16:37
Monterzy suchej zabudowy, rynek na was czeka
Autor: Archiwum Murator PLUS| PSG Monterzy suchej zabudowy, rynek na was czeka

Po tym, jak w maju 2008 roku został nowym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Gipsu (PSG), już zapowiada zacieśnienie współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Materiałów Gipsowych Eurogypsum. Marzy mu się, by w budownictwie indywidualnym rozpowszechnić stosowanie suchej zabudowy. Doprowadzić może do tego rejestracja zawodu monter suchej zabudowy. Rozmowa z Konradem Machulą, prezesem PSG.

Czy szkoły właściwie uczą, jak montować płyty gipsowo-kartonowe?
Przykro mi to stwierdzić, ale nie. Owszem, szkoły zawodowe i technika zmieniają swoją ofertę edukacyjną, ale - poza wprowadzeniem informatyki - stawiają na zawód murarza. To anachronizm. W krajach europejskich już od wielu lat uczniów szkół zawodowych, jak i osoby bezrobotne lub chcące po prostu lepiej zarabiać uczy się zawodu montera suchej zabudowy. A Polacy muszą w tym celu wyjeżdżać zagranicę. Szlify zdobywają w Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie.

Jak PSG zamierza promować zawód montera suchej zabudowy?
Będziemy współpracować z organizacjami, które przygotowują wykwalifikowanych monterów. Tego fachu nie mogą wykonywać przypadkowi ludzie - jednodniowe szkolenie lub nawet półroczna praca zagranicą to często za mało, by profesjonalnie zamontować ścianę. Poza jakością wykonawstwa ważne jest też spełnienie wszystkich wymogów prawnych i technicznych. Jestem jednak przekonany, że organizacja szkoleń może spopularyzować stosowanie suchej zabudowy w Polsce. Na Konkursie Umiejętności Zawodowych EuroSkills, który odbył się w Rotterdamie we wrześniu tego roku, montażem suchej zabudowy udało nam się zainteresować kilka ekip z Europy Zachodniej. Za dwa lata, gdy EuroSkills będzie się odbywać w Poznaniu, do rywalizacji staną też młodzi monterzy. Mogą się ścigać w takiej kategorii jak budowa lekkich ścianek działowych.

To rzeczywiście wspomoże branżę?!
Patronat nad EuroSkills 2010 w Poznaniu będą sprawowały Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a one mają przecież duży wpływ na szkolnictwo zawodowe w Polsce. Warto by było, by w ministerstwach zobaczyli, że młodzi ludzie garną się do tego wyjątkowego w budownictwie zawodu. Chcemy pokazać, że jest to zawód z perspektywami.

Machula_ok
Autor: PSG

Wydaje się, że siła działania PSG ostatnio zmalała. Jakie zadania stawia Pan sobie dzisiaj?
Myślę, że nadszedł czas, by znów działać wspólnie dla branży. Boom w budownictwie spowodował, że firmy wspierające stowarzyszenie skupiły się bardziej na problemach, wynikających ze wzmożonego popytu na produkty gipsopochodne. Efekt? Żaden producent systemów suchej zabudowy nie jest w stanie samodzielnie zorganizować, ani sfinansować nauki zawodu montera suchej zabudowy. I choć ostatnie trzy lata przyniosły wzrost zainteresowania takimi systemami, w jakości wykonania widać braki. Rekomendacje, sprowadzające się do stwierdzenia, że ekipa pracowała w Niemczech lub na polecenie znajomego, to dzisiaj za mało. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej