Lafarge w Polsce i na świecie

2001-01-28 17:32

Obroty polskiej grupy Lafarge w 2000 roku wyniosły 1150 mln zł. Z uwagi na wielkość sprzedaży, najlepsze wyniki miała branża cementowa (53% ogólnej sprzedaży), na drugim miejscu gips (17%), następnie pokrycia dachowe (14%), beton i kruszywa (11%).

Od ubiegłego roku struktura firm należących do Lafarge Polska odpowiada organizacji całej Grupy Lafarge. Swoją działalność koncentruje na czterech branżach: cement, beton i kruszywa, pokrycia dachowe oraz gips (Lafarge Nida Gips). Obroty polskiej grupy Lafarge w 2000 roku wyniosły 1150 mln zł. W latach 1995 - 2000 na inwestycje przeznaczono 357 mln USD, do 2003 roku wydanych zostanie jeszcze 252 mln USD. W przedsiębiorstwach zatrudnionych jest obecnie 2400 osób. Z uwagi na wielkość sprzedaży, najlepsze wyniki miała branża cementowa (53% ogólnej sprzedaży), na drugim miejscu gips (17%), następnie pokrycia dachowe (14%), beton i kruszywa (11%) i materiały specjalne np. domieszki do betonów (5%).

Lafarge Cement Polska to organizacja zatrudniająca 1500 osób, do której należą: Cementownia Kujawy, Cementowania Małogoszcz, Zakład Wapienniczy Kujawy, Zakład Górniczy Kujawy oraz Zakład Przeróbki Żużla - Wierzbica. W 2000 roku produkcja cementu wyniosła 3,11 mln ton, wapna 0,26 mln ton i kruszywa 0,85 mln ton. Sprzedaż osiągnęła wielkość 600 mln zł. Jak twierdzi Andrzej Tekiel, prezes Lafarge Cement Polska, prognozą na 2001 jest umiarkowany wzrost o 2-3%. Dzisiaj w budownictwie nikt nie ma pieniędzy dla nikogo - powiedział na konferencji prasowej. Na rynku panuje choroba braku płynności finansowej. Eksport też nie poprawi sytuacji, gdyż i w krajach sąsiednich obserwujemy recesję i nadprodukcję cementu.

Lafarge Nida Gips powstała w czerwcu 2000 roku, z połączenia Lafarge Gips Polska i Nida Gips. Firma szacuje, że obejmuje 35% krajowego rynku płyt gipsowo-kartonowych i jest jednym z 3 największych producentów profili stalowych. Sukcesem minionego roku jest stworzenie sieci Centrów Dystrybucji obydwu firm, w których oprócz pełnej oferty wyrobów klient otrzyma profesjonalny serwis techniczny. Na wiosnę 2001 roku rusza budowa fabryki płyt gipsowo-kartonowych w Gackach. Jak twierdzi Roman Przybył, prezes Lafarge Nida Gips, będzie to jedna z największych oraz najnowocześniejszych fabryk płyt w Europie. Fabryka powinna zostać uruchomiona wiosna 2002 roku. Jej roczna zdolność produkcyjna wynosić będzie 45 mln m2 płyt gipsowo-kartonowych.

Lafarge Pokrycia Dachowe tworzą trzy firmy: Braas Polska, RuppCeramika, Schiedel Systemy Kominowe. Braas Polska w 2000 roku zwiększyła obroty o 15%. Ma zakłady produkcyjne w Opolu i Płońsku. Na terenie kraju działa 6 magazynów handlowych (Opole, Piła, Płońsk, Gdańsk, Rzeszów i Kraków). Firma nie prowadzi sprzedaży bezpośredniej. Wojciech Gątkiewicz, prezes Braas Polska, również narzeka na zatory płatnicze. Przyznaję, że z powodu podwyższonego ryzyka płynności finansowej kontrahenta, nie zdecydowaliśmy się na realizację kilku dużych zamówień. Stosujemy maksymalnie 45-dniowy termin odroczenia płatności, a niektórzy z naszych konkurentów decydują się na... 120 dni. Sytuacja na rynku jest na prawdę trudna. Roman Biernacki, prezes RuppCeramika, dumny jest z osiągniętego w 2000 roku 40% wzrostu sprzedaży. Na 2001 rok założyliśmy podobny przyrost, ale z tego co koledzy mówią, może to być trudne. Zapowiedział przy okazji, że w I półroczu tego roku, poprzez doradców firmy, klienci będą mieli do dyspozycji program komputerowy umożliwiający wizualizacje starego dachu z nowymi dachówkami RuppCeramika. Rudolf Kania, prezes firmy Schiedel, uważa że komin to komin, ale dobry system kominowy to sztuka. Na 2001 rok założyliśmy wzrost sprzedaży powyżej 30% i będziemy przede wszystkim dążyć do tego, by Schiedel kojarzył się na rynku polskim z nowoczesnym produktem i perfekcyjnym serwisem.

Lafarge Beton i Kruszywa rozpoczęła działalność w Polsce w 1997 roku. Specjalizuje się w produkcji betonu towarowego dla budownictwa i przemysłu drogowego. W 2000 roku zbudowano i uruchomiono 2 nowoczesne węzły betoniarskie w Warszawie i Poznaniu, uruchomiono wytwórnię betonu w Szczecinie i wytwórnię na potrzeby "suchej nitki" wypału klinkieru w Piechcinie. Trwa modernizacja węzła betoniarskiego w Gdańsku (uruchomienie planowane na kwiecień 2001). Uwe Roth, prezes Lafarge Beton i Kruszywa, za największe zagrożenie dla rynku uważa niewypłacalność kontrahentów. Żeby wyeliminować to zagrożenie, zawarliśmy z firmą ubezpieczeniową Gerling, umowę na ubezpieczenie wierzytelności .

Lafarge, jako producent materiałów budowlanych znany jest od 1833 roku. W 2000 roku Grupa Lafarge przeorganizowała się i obecnie jej struktura odpowiada branżom: cement, beton i kruszywa, pokrycia dachowe i gips. Wyniki finansowe Grupy w 2000 roku to: obrót - 12,2 mld euro (+16% w stosunku do 1999 r.), zysk netto - 726 mln (+18%). Najwięcej wyrobów Lafarge sprzedało w Europie (48%), następnie w Ameryce Północnej (27%), Ameryce Łacińskiej i w Azji (po 6%), Krajach Śródziemnomorskich (5%), Afryce i Europie Wschodniej (po 4%). W strukturze ogólnej sprzedaży największy udział miał cement (36%) oraz beton i kruszywa (30%), następnie pokrycia dachowe (14%), materiały specjalne (12%) i gips (8%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej