„Kryzys kiedyś się skończy

2009-06-08 17:53
Fabryka Euronit w Chojnicach
Autor: CzeM

...i nasza firma jest na to przygotowana" - powiedział Wim Messiaen, dyrektor zarządzający Euronit Sp. z o.o., uroczyście otwierając nową fabrykę w Chojnicach. Są tu produkowane 2 modele dachówek podstawowych oraz 7 modeli dachówek specjalistycznych. Wydajność fabryki pozwala obecnie na produkcję 10 mln sztuk dachówek rocznie, docelowo liczba ta wzrośnie do 30 mln. Łączny koszt inwestycji to ok. 60 milionów złotych.

To druga fabryka firmy w Polsce (pierwsza znajduje się w Olkuszu), a zarazem jeden z najnowocześniejszych zakładów międzynarodowego koncernu Etex Group, do którego należy Euronit. W chojnickiej fabryce będą pracować dwie wydajne linie produkcyjne. Na pierwszej z nich - mogącej produkować nawet 140 dachówek na minutę - będą powstawać dwa modele dachówek podstawowych: Euronit Profil S oraz Euronit Ekstra. Druga linia posłuży do produkcji 7 rodzajów dachówek kształtowych oraz kalenicowych dla obu profili (gąsiory, półdachówki itp).

Fabryka Euronit w Chojnicach
Autor: Euronit sp. z o.o. Fabryka Euronit w Chojnicach. Obok firma ma jeszcze działkę do wykorzystnia pod rozbudowę zakładu.

Budowa fabryki wystartowała w marcu 2008 roku. Została oficjalnie otwarta 5 czerwca 2009 roku, choć pierwsza dachówka została wyprodukowana już w lutym. Roboty budowlane wykonała lokalna firma Dekpol, specjalizująca się w budownictwie przemysłowym. Maszyny zostały dostarczone przez szwedzką firmę ABeCe, światowego lidera w tej dziedzinie. Obecnie pracuje tu 26 osób, w ciągu roku liczba zatrudnionych ma wzrosnąć do 36, pracujących w systemie dwuzmianowym.

Plany Euronitu nastawione są na powiększenie udziału w krajowym rynku dachówek cementowych, na którym obecnie firma zajmuje drugą pozycję. Wzrost produkcji dachówek wynika z potrzeb rynku krajowego, zaś eksport będzie przeznaczony na rynki krajów Europu Środkowej i Wschodniej. Obok produkcji dachówek, firma poszerza ofertę o nowe rozwiązania, m.in. kompleksowe systemy z włóknocementu – dachowe i elewacyjne, jak również płyty konstrukcyjne o różnym zastosowaniu, przydatne przy budowie czy remoncie domu. W sprzedaży pojawiły nowoczesna płyta konstrukcyjna z włóknocementu - Hydropanel, przeznaczony do stosowania wewnątrz pomieszczeń, charakteryzujący się odpornością na wilgoć, uderzenia i wysokim stopniem izolacyjności akustycznej.

Szefostwo spółki Euronit
Autor: CzeM Od lewej Waldemar Kantczak - dyrektor sprzedaży Euronit, Wim Messiaen - dyrektor zarządzający Euronit , Marek Marchewka - dyrektor sprzedaży Creaton Polska.

- Wierzymy w potencjał polskiego rynku. Mimo trudności, z jakimi boryka się nasza branża, nie zrezygnowaliśmy z inwestycji w Chojnicach. Zwiększamy moce produkcyjne i będziemy dalej, sukcesywnie poszerzać ofertę o produkty i rozwiązania z kolejnych segmentów rynku - zapowiada Waldemar Kantczak, dyrektor sprzedaży Euronit Sp. z o.o. - Dobre produkty zawsze znajdują swoich nabywców. Kryzys też nie będzie trwał wiecznie. Ciągle przecież potrzeba nowych domów, nie wspominając o azbestowych dachach, które trzeba wymienić. Branża budowlana znowu rozwinie skrzydła.

Fabryka znajduje się na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w odległości 120 km od Gdańska oraz 80 km od Bydgoszczy. W planach lokalizacyjnych nowego zakładu branych było pod uwagę 30 miejscowości z północnej Polski. O wyborze Chojnic zadecydował łatwy dostęp do wysokiej jakości materiałów do produkcji dachówek oraz wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a także pomoc i zaangażowanie lokalnych władz. Na uroczyste otwarcie zakładu zaproszeni zostali włodarze Chojnic oraz partnerzy i kontrahenci Euronitu.  

Firma Euronit Sp. z o. o. na polskim rynku jest obecna od 1998 roku. Należy do międzynarodowego koncernu Etex Group założonego w 1905 roku w Belgii. Obok Euronitu do polskiego pionu Grupy Etex należy Creaton Polska Sp. z o.o., producent dachówek ceramicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany