Jak powiedzieć NIE?

2004-04-15 18:28

Przedsiębiorca budowlany musi podejmować trudne decyzje. W jego biurze spotykają się inwestor i kupujący, których oczekiwania są często sprzeczne. Naciskają wszyscy - począwszy od klientów, a na podwykonawcach i pracownikach własnej firmy kończąc. Niejednokrotnie komuś trzeba odmówić. I trzeba to zrobić tak, aby nie zrażać do siebie kontrahentów. 

Jak skutecznie powiedzieć "nie", radzimy za socjologiem Alanem Trellisem, stałym współpracownikiem amerykańskiego magazynu "Builder":

Bardzo bym chciał, ale nie znajdę dość czasu, aby zrobić to dobrze - odmowa nie wydaje się kategoryczna, a w dodatku przyczyną nie jest zła wola, tylko solidność i poczucie odpowiedzialności nagabywanego. Rozmówca znajduje się w niezręcznej sytuacji - trudno mu wymagać, aby zrobiono coś źle.

Świetny pomysł. Najlepszą osobą, którą znam, do realizacji tego rodzaju projektów jest Kowalski. Mogę polecić go z czystym sumieniem - wskazujemy kogoś, kto może to zrobić najlepiej, nie mówiąc, że sami nie jesteśmy zainteresowani.

Nie mogę podejmować się robienia dwóch rzeczy równocześnie. Czym mam się zająć najpierw? - problem pracy, której nie chcemy wykonywać, zestawiamy z kwestią, co do której mamy pewność, że jest dla zleceniodawcy znacznie istotniejsza.

Chętnie bym ci pomógł, ale to możesz zrobić tylko ty sam - odpowiedź dość definitywnie zniechęca do dalszego indagowania.

Sam pomysł wydaje się dobry, ale to byłoby bardzo kosztowne. Nie sposób na dzisiaj podać górnej granicy - kwotę zaproponowaną potraktować z dobrotliwym rozbawieniem.

Chętnie, ale czy mógłbyś mi z kolei pomóc... - prośba, którą kierujemy do rozmówcy, jest praktycznie niemożliwa do spełnienia. 

Moja odpowiedź brzmi "nie". Po prostu, "nie" - metodę tę stosujemy wtedy, kiedy chcemy na zawsze zrezygnować i z propozycji, i z klienta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej