Grupa VELUX zaciera po sobie ślad węglowy. To 5,6 mln ton dwutlenku węgla

2020-09-09 8:22
neutralizacja emisji dwutlenku węgla
Autor: VELUX Grupa VELUX zobowiązuje się zneutralizować emisję dwutlenku węgla. Aby osiągnąć ten cel, planuje realizację projektów dotyczących m.in. ochrony oraz zasadzenia lasów

Grupa VELUX podjęła się neutralizacji całkowitego śladu węglowego związanego z działalnością firmy od czasu jej powstania, czyli 1941 r. Firma zobowiązała się jednocześnie do Dożywotniej Neutralności Węglowej - nowatorskiej koncepcji opracowanej wspólnie z organizacją WWF.

Grupa VELUX redukuje 5,6 mln ton CO2

Grupa VELUX zobowiązała się do osiągnięcia Dożywotniej Neutralności Węglowej do 2041 r. - wtedy też przypada 100. rocznica działalności firmy. Część tego celu ma być realizowana  z organizacją WWF (The World Wide Fund for Nature – Światowym Funduszem na rzecz Przyrody).

Dożywotnia Neutralność Węglowa to pionierski projekt zainicjowany przez Grupę VELUX. Założeniem jest odpowiedzialność za dotychczasowe i przyszłe emisje dwutlenku węgla. Kluczowym elementem tego zobowiązania jest dążenie do zachowania lasów oraz fauny i flory na świecie.

Ponieważ nie istnieje obecnie żadna standardowa metodologia obliczania historycznego śladu węglowego i często brak jest wiarygodnych wskaźników emisji i danych dotyczących zużycia energii z przeszłości, Grupa VELUX opracowała własną metodę obliczania emisji dwutlenku węgla od momentu założenia, czyli 1941 r. Metoda bazuje na korporacyjnym standardzie sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych (Korporacyjny Standard GHG Protocol) zastosowanym do danych historycznych. Ta nowatorska metodologia wraz z założeniami leżącymi u jej podstaw została niezależnie zweryfikowana przez Carbon Trust oraz ekspertów z organizacji WWF.

Nasza planeta stoi w obliczu poważnego kryzysu klimatycznego i środowiskowego, który wymaga zdecydowanych działań. Zgodnie z wartościami naszej firmy staramy się robić więcej niż inni. Dlatego też opracowaliśmy nowatorską koncepcję Dożywotniej Neutralności Węglowej. Nasz nowy projekt przewiduje 20-letnią współpracę z organizacją WWF i zakłada neutralizację historycznych emisji dwutlenku węgla firmy. Znacznie ograniczymy też przyszłą emisję CO2 i poprosimy naszych dostawców, aby zrobili to samo. Mamy nadzieję, że w ślad za nami Dożywotnią Neutralność Węglową osiągną także inne firmy, co pozwoli zapewnić lepszą przyszłość nam wszystkim - mówi Jacek Siwiński, Prezes VELUX Polska.

Grupa VELUX z projektami w Ugandzie i Birmie

Grupa VELUX planuje inwestycje w projekty ochrony lasów i bioróżnorodności opracowane na potrzeby firmy. Ma to ograniczyć zanikania siedlisk, wylesiania i degradacji gleby, które zagrażają bioróżnorodności ekosystemów leśnych na świecie. Jednocześnie firma będzie współpracować z lokalnymi społecznościami oraz dążyć do poprawy jakości ich życia. Pierwsze dwa projekty zostaną zrealizowane w Ugandzie i Birmie.

W Ugandzie prace będą skupiały się wokół odtwarzania zdegradowanych lasów oraz zasadzania nowych, jak również ochrony naturalnych obszarów leśnych. Projekt zakłada także hodowlę drzew w szkółkach, innych systemach agroleśnych i plantacjach poza terenami chronionymi. Pozwoli to pokryć popyt na różne produkty leśne i ograniczyć pozyskiwanie ich z lasów naturalnych. Projekt w Birmie zakłada zabezpieczenie wielu kluczowych korytarzy ekologicznych wzdłuż przełęczy Singkhon (Maw Daung) oraz ochronę różnorodności tego obszaru w ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju 2030

Współpraca z WWF wpisuje się w Strategię Zrównoważonego Rozwoju 2010 Grupy VELUX. Ponieważ drewno jest podstawowym materiałem wykorzystywanym do produkcji większości okien dachowych VELUX, obowiązkiem firmy jest zapewnienie, aby jego pozyskiwanie nie miało negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W 2019 r. 99,6% drewna używanego do produkcji okien dachowych VELUX w Europie pochodziło z lasów certyfikowanych w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Firma zobowiązała się także, aby do 2030 r. zmniejszyć o połowę emisję CO2 związaną z produktami i tworzeniem opakowań bez wykorzystania tworzyw sztucznych — będą one w 100% nadawały się do recyklingu.

velux
Autor: VELUX Link: powiększ zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej