To dobry moment na rozwój

2009-02-13 13:43
Skanska budowa autostrady
Autor: brak danych

Do 5,4 wzrosła w 2008 roku rentowność operacyjna w porównaniu z 4,7 w 2007, mimo niestabilnej sytuacji na rynku spółka planuje ekspansje geograficzną i rozwój kompetencji.

Od 2005 roku Skanska osiąga coraz lepsze wyniki. Firma stawia na rentowność, a nie wielkość sprzedaży czy udział w rynku. Realizacja projektów jest selektywna. Realizujemy projekty, które przynoszą satysfakcje klientom, pracownikom oraz dają zysk firmie. Pomaga w tym funkcjonujący w spółce od kilku lat zaawansowany proces oceny ryzyk. W czasie kryzysu większość firm walczy o przetrwanie. Dla Skanska jest to dobry moment na dynamiczny rozwój — podkreśla Roman Wieczorek, prezes zarządu.

Firma wciąż udoskonala metody, zwiększa skalę aktywności, rozszerza obszar działania o zachodnie i północno-zachodnie tereny Polski, gdzie powstać mają nowe jednostki spółki. Planowany jest wzrost organiczny i rozwój kompetencji w regionach, gdzie są już oddziały. - W grę wchodzą zarówno przejęcia, jak i inwestycje typu greenfield. - Z uwagą obserwujemy kondycję firm w naszej branży, a także ceny nieruchomości i ziemi — mówi Roman Wieczorek. Już kilka miesięcy temu firma podjęła działania w celu przystosowania się do trudnego rynku. Dokonano przeglądu wszystkich procesów biznesowych pod kątem optymalizacji kosztów, lepszej alokacji zasobów i zarządzania ryzykiem. Większość pracy wykonaliśmy już kilka lat temu, kiedy z ponad 40 spółek powstawała właśnie Skanska – dodaje prezes.

Roman Wieczorek, prezes zarządu Skanska S.A.
Autor: brak danych Roman Wieczorek, prezes zarządu Skanska SA

Firma ocenia, że 2009 rok będzie okresem weryfikacji dla wielu spółek budowlanych. Mniejsza podaż kontraktów przy rozbudowanych w ostatnich latach mocach wykonawczych oznacza dla wielu firm poważne kłopoty. Według Skanska w tym roku drastycznie spadną inwestycje w budownictwie kubaturowym. Powodem jest zamrożenie lub rezygnacja z planów rozwojowych i modernizacyjnych w przemyśle, a także wyhamowanie budowy mieszkań. - Branża najbardziej liczy dziś na inwestycje infrastrukturalne i pełne wykorzystanie finansowania z Unii. Będzie to główny czynnik stabilizujący rynek budowlany — ocenia Roman Wieczorek.

W 2008 roku Skanska w Polsce wypracowała przychody w wysokości 2,8 mld zł (3,2 mld zł w 2007 r.). Zysk z działalności operacyjnej EBIT wyniósł 150,1 mln zł (150,2 mln zł w 2007 r.), a marża operacyjna 5,4% (4,7% w 2007 r.). Zysk brutto osiągnął 175,4 mln zł (170,2 mln zł w 2007 r.), a zysk netto 134,6 mln zł (141,8 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej