To dobry moment na rozwój

2009-02-13 13:43
Skanska budowa autostrady
Autor: brak danych

Do 5,4 wzrosła w 2008 roku rentowność operacyjna w porównaniu z 4,7 w 2007, mimo niestabilnej sytuacji na rynku spółka planuje ekspansje geograficzną i rozwój kompetencji.

Od 2005 roku Skanska osiąga coraz lepsze wyniki. Firma stawia na rentowność, a nie wielkość sprzedaży czy udział w rynku. Realizacja projektów jest selektywna. Realizujemy projekty, które przynoszą satysfakcje klientom, pracownikom oraz dają zysk firmie. Pomaga w tym funkcjonujący w spółce od kilku lat zaawansowany proces oceny ryzyk. W czasie kryzysu większość firm walczy o przetrwanie. Dla Skanska jest to dobry moment na dynamiczny rozwój — podkreśla Roman Wieczorek, prezes zarządu.

Firma wciąż udoskonala metody, zwiększa skalę aktywności, rozszerza obszar działania o zachodnie i północno-zachodnie tereny Polski, gdzie powstać mają nowe jednostki spółki. Planowany jest wzrost organiczny i rozwój kompetencji w regionach, gdzie są już oddziały. - W grę wchodzą zarówno przejęcia, jak i inwestycje typu greenfield. - Z uwagą obserwujemy kondycję firm w naszej branży, a także ceny nieruchomości i ziemi — mówi Roman Wieczorek. Już kilka miesięcy temu firma podjęła działania w celu przystosowania się do trudnego rynku. Dokonano przeglądu wszystkich procesów biznesowych pod kątem optymalizacji kosztów, lepszej alokacji zasobów i zarządzania ryzykiem. Większość pracy wykonaliśmy już kilka lat temu, kiedy z ponad 40 spółek powstawała właśnie Skanska – dodaje prezes.

Roman Wieczorek, prezes zarządu Skanska S.A.
Autor: brak danych Roman Wieczorek, prezes zarządu Skanska SA

Firma ocenia, że 2009 rok będzie okresem weryfikacji dla wielu spółek budowlanych. Mniejsza podaż kontraktów przy rozbudowanych w ostatnich latach mocach wykonawczych oznacza dla wielu firm poważne kłopoty. Według Skanska w tym roku drastycznie spadną inwestycje w budownictwie kubaturowym. Powodem jest zamrożenie lub rezygnacja z planów rozwojowych i modernizacyjnych w przemyśle, a także wyhamowanie budowy mieszkań. - Branża najbardziej liczy dziś na inwestycje infrastrukturalne i pełne wykorzystanie finansowania z Unii. Będzie to główny czynnik stabilizujący rynek budowlany — ocenia Roman Wieczorek.

W 2008 roku Skanska w Polsce wypracowała przychody w wysokości 2,8 mld zł (3,2 mld zł w 2007 r.). Zysk z działalności operacyjnej EBIT wyniósł 150,1 mln zł (150,2 mln zł w 2007 r.), a marża operacyjna 5,4% (4,7% w 2007 r.). Zysk brutto osiągnął 175,4 mln zł (170,2 mln zł w 2007 r.), a zysk netto 134,6 mln zł (141,8 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej