Coraz więcej inwestorów w Poznaniu

2007-04-08 15:59

Poznań coraz bardziej otwiera się na klienta zamożnego. Z dnia na dzień rosną ceny mieszkań i choć trudno jeszcze mówić o takim skoku, jaki miał miejsce w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu, a nakłady na inwestycje budowlane są niższe, to do stolicy Wielkopolski zaczyna ściągać coraz więcej zagranicznych inwestorów zainteresowanych ulokowaniem tutaj kapitału.

Jakie nowe inwestycje budowlane powstają w Poznaniu i okolicach? 
Podaż nieruchomości wzrasta. W niedługim czasie powstanie tutaj kilka ciekawych inwestycji. Przy ogromnym kompleksie parkowym poznańskiej cytadeli, na terenie byłego ośrodka egzaminowania kierowców, rozpoczyna się budowa bardzo atrakcyjnego osiedla luksusowych domów prowadzona przez czołowego poznańskiego dewelopera ATANER. W kwadracie ulic Wojskowej, Ułańskiej i Wyspiańskiego, przy poznańskiej hali widowiskowo-sportowej ARENA, trwa adaptacja XIX-wiecznych budynków powojskowych na ekskluzywne apartamentowce. Będzie to wkrótce najbardziej luksusowa dzielnica Poznania. Na terenie dawnych obiektów poprzemysłowych nad Wartą trwa budowa kolejnych apartamentowców z widokiem na rzekę oraz katedrę. Będą to zarówno mieszkania deweloperskie jak i budowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego. U zbiegu ul. Solnej i Garbary, naprzeciwko powyższej inwestycji, powstaje ogromny budynek biurowo - mieszkalny. Ponadto w stolicy Wielkopolski rozwija się także infrastruktura turystyczna. W połowie marca nastąpiło otwarcie nowej części Starego Browaru Grażyny Kulczyk. To centrum handlowe, które otrzymało nagrodę dla najlepszego ośrodka tego typu w Europie, a potem także na świecie. Nowa część jest ponad dwukrotnie większa od powstałej wcześniej. W tym roku będzie także urządzony park okalający Stary Browar. Poza tym przed kilkoma tygodniami oddano do użytku budynek poznańskiego hotelu Sheraton, który powstał na miejscu dawnego kina Bałtyk. W stosunku do lat poprzednich widoczny jest zdecydowany wzrost inwestycji.

Na jakiego klienta nastawia się miasto?
Ostatnio rozpoczęte inwestycje wskazują, że Poznań coraz bardziej otwiera się na klienta zamożnego. W mieście powstają głównie apartamentowce. Ceny metra zaczynają się od 4,5 tys. zł, a w City Parku sięgają nawet 10 tys. zł. Zresztą, w regionie ceny lokali stale rosną. Jednakże nie ma tutaj takiego skoku, jaki nastąpił w Krakowie czy we Wrocławiu. Wynika to głównie ze słabszej rozpoznawalności stolicy Wielkopolski zagranicą i stosunkowo mniejszych nakładów na inwestycje budowlane w porównaniu do innych miast. Jakkolwiek, coraz więcej pojawia się w Poznaniu inwestorów z zagranicy. Decydują się oni na kupno śródmiejskich działek i kamienic. Na razie nie ma lawinowego wzrostu zainteresowania zakupem mieszkań, ale obserwując doświadczenia innych miast, wkrótce staną się one ciekawym pomysłem na inwestycje. Również przygotowywane obecnie inwestycje wskazują na typ mieszkań, jakie wzbudzą zainteresowanie cudzoziemców. Będą to nowoczesne lokale w ekskluzywnych apartamentowcach.

W których dzielnicach warto inwestować w nieruchomości?
Szczególnie atrakcyjne wydają się nieruchomości w dzielnicach Śródka, Grunwald i Łazarz. Są to miejsca, w których znajdują się secesyjne kamienice. Na razie pozostają jeszcze zaniedbane, ale miasto przy wsparciu funduszy europejskich uruchamiania ogromny projekt ich rewitalizacji. W ciągu kilku lat dojdzie do kapitalnych remontów, co spowoduje ogromny wzrost wartości mieszkań w tych rejonach.

Czy bardziej opłaca kupić się dom pod miastem czy mieszkanie w mieście?
Ceny domów rosną znacznie wolniej niż ceny m mieszkań. Myślę, że jest to doskonały moment na sprzedaż mieszkania i zainwestowanie uzyskanych pieniędzy w dom na obrzeżach miasta. Dostrzegalny jest bowiem już wzrost cen domów, ale są one jeszcze mocno niedowartościowane.

Paweł Cieliczko, emFinanse
Autor: emFinanse Paweł Cieliczko, emFinanse
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej