Cementownia należąca do Mapei to jedyna cementownia w Polsce, która produkuje cementy glinowe i ma już 100 lat

2012-09-21 11:17
MAPEI cementownia Górka
Autor: Anna Kamińska Cementownia ma dwa ciągi produkcyjne: linię białą (cementy z niską zawartością żelaza) i szarą (z wyższą zawartością żelaza). Szlam z surowcami jest podawany rurociągami do pieca obrotowego, w którym wypalany jest klinkier

Mapei inwestuje w Polsce w produkcję cementów glinowych i wysokoglinowych. Cementy, które powstają w zakładzie Górka Cement są stosowane do produkcji materiałów ognioodpornych oraz jako składnik wielu materiałów budowlanych, w tym produktów chemii budowlanej.

Górka Cement, trzeci europejski producent cementów glinowych, została założona 100 lat temu jako zakład produkujący cement portlandzki. Od tego czasu fabryka cementu działa nieprzerwanie mimo wojen, okupacji i zmian na polskiej scenie politycznej. W roku 1970 cementownia zmieniła swój profil produkcji na cementy i materiały przeznaczone dla potrzeb przemysłu materiałów ogniotrwałych. W 2000 roku 100% udziałów w cementowni wykupił włoski koncern Mapei i przystąpił do modernizacji zakładu. W ciągu ostatnich 12 lat firma Mapei zainwestowała w Górce ok. 50 mln euro, głównie w modernizację linii produkcyjnych i dostosowanie jej do nowoczesnych wymogów technologicznych. Najważniejsze inwestycje to młyny surowców, cementu, nowe silosy, laboratorium, parking dla samochodów ciężarowych. Wkrótce gotowa będzie nowa część magazynowania i pakowania produktów.

Cementownia Górka produkuje dla Mapei

80% produkcji cementowni Górka przeznacza się na eksport, a głównym jej odbiorcą jest firma Mapei, która wykorzystuje cement glinowy w swoich wyrobach. Jeden ze sztandarowych produktów Mapei – zaprawa do fugowania Ultracolor – powstał właśnie we współpracy ze specjalistami Górka Cement, z wykorzystaniem cementu glinowego.

Obecnie w skład Grupy Mapei w Polsce wchodzą trzy firmy: Mapei Polska, Sopro Polska i Górka Cement. Koncern wiąże z polskim rynkiem duże nadzieje, o czym świadczą kolejne inwestycje w naszym kraju. W lipcu 2012 r. w Barcinie koło Inowrocławia został uruchomiony najnowszy zakład produkcyjny Mapei Polska, którego budowa kosztowała 15 mln euro.

Powstała 75 lat temu firma Mapei jest dzisiaj liderem w produkcji klejów i innych produktów chemii budowlanej. Na czele firmy stoi Giorgio Squinzi, syn założyciela firmy. Mapei dzisiaj to łącznie 68 spółek działających na pięciu kontynentach. W 60 fabrykach produkowanych jest w sumie ponad 1400 produktów dla branży budowlanej, a nad kontrolą ich jakości i stałym polepszaniem formuł czuwa 18 laboratoriów badawczo-rozwojowych. Jednym z elementów strategii Mapei jest refinansowanie zysków, dzięki czemu powstają nowe fabryki i modernizowane są już istniejące.

Zakład Górka Cement aktualnie zajmuje obszar o powierzchni 9,2 hektara, zatrudnia 147 pracowników (w 2000 r. było zatrudnionych 98 osób), a jego obecne zdolności produkcyjne przekraczają 60 000 ton cementów glinowo-wapniowych w skali roku. Klientami Górka Cement są producenci z branży materiałów ogniotrwałych, materiałów budowlanych i surowców dla przemysłu górniczego na całym świecie. Roczne obroty zakładu wynoszą 30 mln euro. Firma od momentu wejścia w skład Grupy Mapei przeznacza swój zysk na polepszenie stanu maszyn i urządzeń kontrolno-pomiarowych. Przywiązuje też wagę do ochrony środowiska: zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, CO2, stosowania czystych paliw i certyfikatu ISO 9001 uzyskanego w 2000 r.

Cementy glinowe w Górce

Cementownia Górka to jedyna w Polsce cementownia produkująca cementy glinowe i wysokoglinowe oraz jedna z dziewięciu cementowni na świecie specjalizujących się w tego typu wyrobach. Jako jedyna produkuje cementy wykorzystywane zarówno do produkcji materiałów ognioodpornych, jak i do wyrobów chemii budowlanej.

Cementownia należąca do Mapei produkuje cementy metodą mokrą. Zaletą tego procesu jest łatwość rozdrabniania surowców, a następnie ich transportu (w postaci szlamu), a także wymieszania i uśrednienia. Surowce do produkcji cementów glinowych to kamień wapienny i boksyty, a także tlenek glinu. Po zmieleniu ich w młynach kulowych surowce te są mieszane z wodą, dzięki czemu uzyskuje się homogeniczny skład szlamu. Szlamy łączy się w odpowiednich proporcjach po przepompowaniu do silosów korekcyjnych, a następnie wypala – w temperaturze 1200-1350°C – w piecach obrotowych ogrzewanych metanem. Po wypaleniu klinkier cementowy jest mielony i wzbogacany dodatkowymi składnikami. W ten sposób powstają cementy glinowo-wapniowe GÓRKAL 40 i GÓRKAL 50 oraz wysokoglinowe GORKAL 70.

W ostatnich latach Górka Cement poszerzyła swoją ofertę o dwa nowe cementy z 70-procentową zawartością tlenku glinu, opracowując cementy GÓRKAL 70F i GÓRKAL 70S. Mając na uwadze wymogi klientów sektora materiałów ogniotrwałych w ostatnim czasie został wdrożony do produkcji nowy cement GÓRKAL 50+, który charakteryzuje się niską zawartością żelaza i długim otwartym czasem wiązania.

MAPEI cementownia Górka
Autor: Anna Kamińska Górka Cement aktualnie zajmuje 9,2-hektarowy obszar. Dysponuje własną bocznicą kolejową, ponieważ 40% logistyki zakładu to transport kolejowy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej