Branża budowlana w leasing?

2016-02-25 15:56
Uwaga! Aukcja maszyn budowlanych!
Autor: od PRIME PR

Rozwój budownictwa zależy od pieniędzy. Zarówno tych w kieszeni inwestora, jak i wykonawcy, który by sprostać zadaniom musi mieć odpowiedni potencjał. Obecnie finansowanie budownictwa (może poza infrastrukturą mającą rządowe zabezpieczenia) nie ma klarownej perspektywy, a przecież potrzeby są, są też firmy, które chcą budować. O zewnętrznym finansowaniu branży budowlanej rozmawiamy z Piotrem Klimczakiem, koordynatorem sektora maszyn w BZ WBK Leasing.

Na jakie przedsięwzięcia jest największe zapotrzebowanie na finansowanie w budownictwie? Jakie  kwoty przypadają na finansowanie w formie leasingu?
- Z najnowszych danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w 2015 roku na sprzęt budowlany przypada 11,9% finansowania całego sektora maszyn i urządzeń, którego wartość aktywów wycenia się na 15,9 mld zł. Spółki Leasingowe BZ WBK zrzeszone w związku sfinansowały maszyny i urządzenia o najwyższej łącznej wartości netto w kwocie 1880,92 mln zł, co oznacza wzrost o 28,4% w stosunku do roku 2014. Jest to ponad dwukrotnie wyższa dynamika niż całej branży leasingowej, w której średni wskaźnik wzrostu wyniósł 11,7%. W tym wyniku spory udział ma finansowanie środków trwałych dla sektora budowlanego. W sumie, w całym 2015 r. BZ WBK Leasing sfinansowało środki trwałe dla tego sektora na łączną kwotę 93,4 mln zł, co daje wzrost o 18,5% r/r. Natomiast jeśli chodzi o podział na rodzaj finansowania, to w zeszłym roku poprzez leasing sfinansowaliśmy w sumie środki trwałe na kwotę 70 mln zł (jest to 75-procentowy udział w strukturze produktów dla budowlanki) oraz ponad 23 mln zł poprzez pożyczkę (25%).
   
Czy jest szansa na rozwój inwestycji PPP z udziałem firm budowlanych?
- Jako spółka gwarantująca zewnętrzne finansowanie nie zamykamy się również na możliwości wsparcia finansowania dla projektów funkcjonujących w modelu PPP, które będą realizowały firmy budowlane.
Aktualna sytuacja i prognoza w tym zakresie nie wskazuje, na razie chociażby na znaczne wzrosty w tym zakresie. Jak wskazują ostatnie dane z Bazy Projektów PPP prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju, aktualnie w skali całego kraju w tym modelu realizowanych jest ponad 100 projektów, a planowanych tego typu przedsięwzięć ponad 140.
 
Pieniędzy na budownictwo potrzeba nie tylko w dużych aglomeracjach. Jak wygląda finansowanie mniejszych firm budowlanych na inwestycje w mniejszych miastach?
- Nasza firma finansuje wszelkiego rodzaje inwestycje w branży budowlanej i odbywa się to bez względu na rozmiar przedsiębiorstwa – czy jest duże lub należy do MŚP, skalę prowadzonej działalności czy lokalizację. Muszę jednak dodać że, około 90% firm, z którymi współpracujemy należy do segmentu MŚP, a ich lokalizacja w mniejszych czy większych miastach nie ma znaczenia. Liczy się dobrze skonstruowana umowa.

Prognozy na 2016 – jak to się przełoży na sytuację na rynku?
- Jak wskazują analitycy, istotny wpływ na dalsze wyniki branży leasingowej będzie miało uwolnienie środków z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Z naszych analiz wynika, że najbliższy rok powinien przynieść kilkunastoprocentowy wzrost finansowania pożyczką i leasingiem dla segmentu środków trwałych w sektorze budowlanym. Wynika to przede wszystkim z zapowiadanych nakładów inwestycyjnych w sektorze energetycznym, kolejowym oraz w budownictwie drogowym. Spodziewamy się, że wzrost w zapotrzebowaniu na zewnętrzne finansowanie środków trwałych w sektorze budowlanym będzie dotyczył głównie pojazdów oraz maszyn.
Jak prognozują eksperci Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, pomyślna koniunktura dla polskiej branży budowlanej utrzyma się co najmniej do końca 2019 roku. Tym samym cała branża będzie coraz więcej inwestować w środki trwałe by sprostać wymaganiom kolejnych kontraktów. Warto jednak nadmienić, że sektor ten cechuje sezonowość i opóźnienia w regulacji należności od kontrahentów. Stąd alternatywne źródła finansowania w postaci pożyczki czy leasingu będą nabierały naszym zdaniem coraz większego znaczenia.

Piotr Klimczak, BZ WBK Leasing
Autor: BZ WBK Leasing
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej