Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Wspomaganie projektowania

BIM - innowacyjna technologia parametrycznego modelowania informacji o budynku

Tagi:
3ds Max
,
AEC Design
,
AutoCAD Civil 3D
,
Autodesk
,
BIM
,
Chodor-Projekt
,
projektowanie parametryczne
,
Revit Architecture
,
Revit MEP
,
Revit Structure
,
Robot Structural Analysis Professional

Modelowanie informacji o budynku (BIM) umożliwia realizację złożonych procesów i analiz, które nie były dotąd wykonywane ze względu na duże koszty lub czasochłonność. BIM i narządzia platformy Autodesk Revit (Architecture, Structure, MEP) oraz Autodesk AutoCAD Civil 3D i 3ds Max zapewniają pracowniom projektowym przewagę konkurencyjną oraz zwiększoną wydajność pracy.

Fot.: Chodor-Projekt

Budownictwo to sektor, który musi sprostać stale rosnącym wymaganiom. Konsekwencją zmian i rozwoju jest ciągłe ulepszanie rozwiązań informatycznych, pozwalających na grupowanie, przetwarzanie i udostępnianie danych o budynku w każdej chwili, i całemu zespołowi zaangażowanemu w projekt.

Przeczytaj koniecznie: Udoskonalone oprogramowanie dla architektów i inżynierówCzym jest...

BIM to koncepcja, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem. BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. Upraszcza także sam proces projektowy, poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów, w celu wybrania optymalnego. Wyniki testów są spójne i wiarygodne dzięki coraz lepszemu odzwierciedleniu rzeczywistości poprzez jeden cyfrowy model. Może on być wykorzystywany do podejmowania decyzji projektowych, opracowania spójnej dokumentacji budowlanej oraz analiz zyskowności i szacowania kosztów inwestycji, a docelowo także do zarządzania obiektem. Dzięki pracy na jednym modelu, firmy zaangażowane w projektowanie, budowanie i zarządzanie budynkiem mogą znacząco zwiększyć swoją efektywność i zredukować liczbę błędów powstających w całym procesie tworzenia dokumentacji. Cyfrowe dane projektowe w połączeniu z innowacyjną technologią parametrycznego modelowania informacji dają znaczące korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami projektowania i budowania.
Koncepcja modelowania informacji o budynku BIM pomaga w planowaniu i wizualizacji budynków znacznie bardziej energooszczędnych, zużywających mniej wody i zapewniających lepszą jakość powietrza. Dzięki temu architekci i konstruktorzy są w stanie sprecyzowć nie tylko architekturę, konstrukcję i rozplanowanie wnętrz, ale i zachowanie się obiektu w przyszłości. BIM pozwala zebrać informacje z każdej z trzech głównych faz życia budynku, dzięki temu znacznie ułatwia tzw. projektowanie zrównoważone.

... a czym nie jest BIM?

BIM nie jest sam w sobie rozwiązaniem technicznym. Specjalnie dla realizacji tej koncepcji stworzono Autodesk Revit – rozwiązanie oparte na technice parametrycznego modelowania budynków, które automatycznie koordynuje wprowadzanie zmian do projektu i jego dokumentacji. Platforma Revit zapewnia utrzymanie spójności, aktualności i dostępu do danych w zintegrowanym środowisku cyfrowym. Dzięki temu architekci, konstruktorzy, projektanci instalacji wewnętrznych i inwestorzy mają całościowy widok na projekt. Tak jak arkusz kalkulacyjny służy do obróbki obliczeń, tak oprogramowanie wykorzystujące techniki parametrycznego modelowania budynku, jest narzędziem do obróbki projektu. I tak, podobnie jak nowa dana wprowadzona do arkusza kalkulacyjnego ma samoczynnie aktualizować wszystkie pozostałe informacje bez interwencji użytkownika, tak samo każda zmiana wprowadzona podczas procesu projektowania modelującego budynek parametrycznie, jest natychmiast odzwierciedlana w całym projekcie.
Oprogramowanie Revit, wspierające technologię BIM, umożliwia m.in. wizualizację i zrozumienie idei projektu, przestrzeni, współdziałania różnych systemów oraz  wszystkich urządzeń w obiekcie, dzięki którym będzie on w przyszłości funkcjonował. Modelowanie i symulacja rzeczywistości w świecie cyfrowym dają nieskończone możliwości analityczne oraz prezentacyjne, co ma ogromny wpływ na zrozumienie i popularyzację rozwiązań przyjaznych środowisku.


Widok przestrzenny konstrukcji w Revit Structure
Widok przestrzenny konstrukcji w Revit Structure
Fot.: Chodor-Projekt

Recepta na kłopoty z koordynacją międzybranżową

Praca na jednym cyfrowym modelu w obrębie całej firmy to recepta na kłopoty z koordynacją międzybranżową w dokumentacji budowlanej, problemy ze spójnością w projektach, kolizje i wiele innych.
– BIM to przede wszystkim stały dostęp do pełnej aktualnej informacji o każdym z elementów budowli – od wizualizacji, poprzez możliwość wejścia do wnętrza, powierzchnię, kubaturę, zużycie materiałów, koszty etc. – wyjaśnia Leszek Chodor wiceprezes firmy Chodor-Projekt  – Dając możliwość szybkiego sprawdzenia wielu wariantów, BIM otwiera kolejne drzwi do zwiększenia kreatywności i innowacyjności, proponowania klientom jeszcze lepszych rozwiązań, a także dalszego rozszerzania usług naszej firmy.
Wielobranżowy charakter pracowni Chodor-Projekt pozwola na szybkie osiągnięcie korzyści z modelowania informacji o budynku. Dzięki stosowaniu najnowocześniejszych narzędzi do projektowania pracownia ma możliwość wykonywania najbardziej zaawansowanych technicznie projektów. Dziś zatrudnia ponad 60 osób pracujących w ośmiu pracowniach: 3 konstrukcyjnych, 2 architektonicznych, instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych oraz drogowej. Zdobywa zamówienia na prace projektowe nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Chodor-Projekt Sp. z o.o. działa na rynku od 1997 roku. Intensywny rozwój spółki zajmującej się projektowaniem budowlanym wiąże się ze stałym rozszerzaniem zakresu usług i specjalizacji. Klienci Chodor-Projekt to uznane pracownie architektoniczne, deweloperzy, inwestorzy przemysłowi i inwestorzy publiczni. Wśród realizowanych projektów znajdują się obiekty przemysłowe, mieszkaniowe, handlowe, użyteczności publicznej, drogowe, a ostatnio również z zakresu urbanistyki.
– Staramy się zapewniać naszym klientom jak najszerszy zakres usług – konsultacje, projekty architektoniczne i inżynierskie – mówi Jarosław Mucha, prezes zarządu Chodor-Projekt.
– W pracy stosujemy innowacyjne rozwiązania – nie uciekamy również od analiz naukowych i stosowania nowatorskich koncepcji – dodaje wiceprezes zarządu Leszek Chodor.
Tego typu podejście ułatwia nowoczesne oprogramowanie. Pracę zgodną z koncepcją modelowania informacji o budynku (BIM)  wpisano w strategię firmy Chodor-Projekt.
– Wczesne zastosowanie modelowania informacji o budynku w oparciu o technologię Revit jest dla nas istotnym elementem budowania strategicznej przewagi konkurencyjnej oraz rozwoju firmy i świadczenia nowych usług” – mówi Leszek Chodor – Wybraliśmy rozwiązania Autodesk, ponieważ jest to jedyny producent mający pełną ofertę dla każdej z branż – od inżynierii lądowej, poprzez architekturę i konstrukcje, aż po projektowanie instalacji i wizualizację.

Wdrożenie

Zaczęło się od konstrukcji - pierwszy był Revit Structure w pracowni konstrukcyjnej. Przy użyciu nowej technologii zrealizowano m.in. projekt osiedla mieszkaniowego Ekopark w Krakowie, oraz osiedla w Warszawie, przy ul. Bartyckiej.
– Revit Structure umożliwia szybkie wprowadzanie zmian automatycznie widocznych w całym projekcie. Jednocześnie można zobaczyć, jak zaproponowane rozwiązania wyglądają w trójwymiarowej przestrzeni – dzięki temu unika się kolizji oraz innych błędów w projekcie – wyjaśnia Rafał Podstawka, kierownik pracowni konstrukcji w Chodor-Projekt. – Oceniam, że dzięki zmianie sposobu projektowania przyspieszyliśmy prace o 50%, w przyszłości ta wartość będzie się zwiększać ze względu na rozwój oprogramowania oraz naszych umiejętności.

Wdrażanie Revit Architecture rozpoczęto od obiektów sportowych. Dzięki zastosowaniu programu przeprowadzono pełną analizę widoczności z trybun projektowanej rozbudowy stadionu w Radzyniu Podlaskim. Jednocześnie w Revit Architecture (wraz z 3ds Max ) w krótkim czasie przygotowano koncepcję konkursową Centrum Technologicznego.
Kompleksowe wdrożenie Revit Architecture w pracowni architektonicznej  przeprowadzono na jednym z projektów osiedla mieszkaniowego Vis-aVis w Kielcach.
– Revit Architecture pozwolił nam na szybkie przeanalizowanie wielu wariantów zagospodarowania nowych działek oraz przedstawienie inwestorowi optymalnego rozwiązania – ocenia Agnieszka Ostap, projektant architektury Chodor-Projekt. Przy współpracy z inwestorem istotna była również możliwość atrakcyjnej prezentacji osiedla, wykorzystanie funkcji kamery w ruchu, a także analiza nasłonecznienia i zacienienia.

Chodor-Projekt wyposażyło swoich projektantów w kilkadziesiąt licencji Autodesk Revit Architecture, Revit Structure wraz z Autodesk Robot Structural Analysis Professional, Revit MEP, AutoCAD Civil 3D, 3ds Max. Oprogramowania dostarczyła firma AEC Design, autoryzowany partner Autodesk, która przeprowadziła także szkolenia. Ponadto stale świadczy ona usługi doradcze w zakresie efektywnego wykorzystania zastosowanych rozwiązań. Inwestycja została w dużej części sfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Osiedle mieszkaniowe, projekt wykonany w pracowni Chodor-Projekt w Revit Architecture
Osiedle mieszkaniowe, projekt wykonany w pracowni Chodor-Projekt w Revit Architecture
Fot.: Chodor-Projekt

Korzyści

W Chodor-Projekt zdecydowano się na przechodzenie do nowego sposobu pracy etapami, tak by projektanci widzieli zalety zmian metod projektowania - korzyści, takie jak większe możliwości i szybsza analiza efektu. Kolejnym etapem będzie zintegrowanie prac różnych zespołów i doprowadzenie do rzeczywistej współpracy na pojedynczym modelu cyfrowym, czyli pełne zastosowanie koncepcji BIM.

Inwestorzy współpracujący z Chodor-Projekt także doceniają korzyści jakie oferuje nowoczesne oprogramowanie – można, na przykład na bieżąco, w trakcie spotkań koordynacyjnych, aktualizować przestrzenne modele budynków zgodnie z ich życzeniami. Jednocześnie są oni od razu poinformowani o konsekwencjach wprowadzanych zmian (również tych związanych z ekonomią projektowanych inwestycji).

Osiedle mieszkaniowe - projekt wykonany w pracowni Chodor-Projekt
Osiedle mieszkaniowe - projekt wykonany w pracowni Chodor-Projekt
Fot.: Chodor-Projekt

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: