Gazowe pompy ciepła

2009-10-01 13:21

Firma Gaspol wprowadza na polski rynek innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie energetyczne – urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne GHP (Gazowe Pompy Ciepła – Gas Heating Pumps) marki Sanyo, które mogą pracować także napędzane gazem płynnym. Rozwiązanie to powszechnie stosowane jest dziś m.in. na rynku japońskim i w zachodniej Europie.

Technologia urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych (VRF) jest na rynku światowym coraz bardziej popularna. W Japonii w latach 2005–2006 przeszło 53% tego typu urządzeń było napędzanych gazem (GHP). Systemy od kilku lat są także oferowane na rynku europejskim, między innymi w takich krajach jak Niemcy, Włochy, Belgia, Anglia, Rumunia, Francja i Holandia. Systemy GHP mogą być napędzane zarówno gazem ziemnym jak i gazem płynnym. W Polsce pierwsze instalacje na gaz ziemny pojawiły się już w 2006 roku. Obecnie urządzenia na gaz ziemny pracują w około 40 lokalizacjach w naszym kraju. Szacuje się, że zapotrzebowanie na urządzenia GHP w Polsce wynosi około 100 instalacji rocznie.

Zaawansowane technologicznie systemy pracują na ekologicznym czynniku chłodniczym R410A. Zostały one wyposażone w nowoczesny wymiennik ciepła i niezawodny system zarządzający, co ma bezpośredni wpływ na wzrost sprawności o 19% w porównaniu do tradycyjnych systemów napędzanych energią elektryczną.

Jednostki zewnętrzne (agregaty) mogą obsłużyć nawet do 32 jednostek wewnętrznych. Do urządzeń dwururowych o mocy powyżej 35 kW dostosowany jest opcjonalnie zintegrowany zasobnik do odzysku ciepła podczas pracy w trybie chłodzenia. Wśród najważniejszych cech GHP należy wyróżnić:

  • gaz Płynny jako podstawowe, ekologiczne źródło zasilania, 
  • możliwość podłączenia wymiennika ciepłej wody, 
  • możliwość zbudowania systemu wody lodowej.

– Wszystkie te uwarunkowania sprawiają, iż SANYO GHP jest optymalnym  wyborem dla komercyjnych rozwiązań, szczególnie gdy pojawia się problem z zasilaniem energią elektryczną lub w przypadku ograniczeń mocy. Systemy skutecznie  zastępują tradycyjne centralne ogrzewanie, jak i klimatyzację – będąc przy tym znacznie tańsze w inwestycji oraz eksploatacji – podkreśla Kamil Dolata, Kierownik ds. Rozwoju Rynku, Gaspol S.A.

Dodatkowo, wysoka efektywność gazowego silnika pompy umożliwia szybszą i skuteczniejszą pracę w ogrzewanych pomieszczeniach. GHP posiada inteligentny kontroler, który reguluje prędkość obrotową silnika, biorąc pod uwagę wewnętrzną i zewnętrzną temperaturę, w wyniku czego notowana jest mniejsza strata energii przy stałej wewnętrznej temperaturze. Wysoka skuteczność w porównaniu do klasycznych urządzeń elektrycznych sprawia, że GHP określane jest często ekologicznym rozwiązaniem przyszłości.

Gazowe pompy ciepła
Autor: Gaspol S.A. Urządzenie wentylacyjno-klimatyzacyjne

Uniwersalność zastosowania systemów GHP na Gaz Płynny

Systemy klimatyzacyjno-wentylacyjne napędzane gazem płynnym mogą zarówno ogrzewać, jak i chłodzić. Przy czym należy podkreślić, że oba procesy zachowują 100% swoich parametrów nawet przy −20° C.

Nie tylko gaz jest wykorzystywany jako źródło ciepła, ale również ciepło odpadowe z silnika, które wspomaga wydajność systemu i technologię klimatyzacji. Dzięki temu wyeliminowano straty energii oraz umożliwiono efektywne i bardzo szybkie grzanie. Systemy GHP pracując w trybie grzania nie potrzebują cyklu oszraniania charakterystycznego dla systemów napędzanych energią elektryczną. Dzięki temu nie występuje nieprzyjemna przerwa w cyklu grzania i możliwe jest ciągłe ogrzewanie.

Urządzenia klimatyzacyjno-wentylacyjne napędzane gazem płynnym mogą stanowić podstawowy system grzewczy w zimie w budynku w polskich warunkach klimatycznych. Dzięki temu możemy wyeliminować koszty związane z rozbudową kotłowni, czy węzłem ciepłowniczym oraz kosztami instalacji C.O. Należy podkreślić, że żaden inny system klimatyzacyjny zasilany elektrycznie nie jest w stanie zapewnić podobnych parametrów eksploatacji w polskich warunkach atmosferycznych.

Rozwiązanie możemy stosować także w innych dziedzinach przemysłu. Uzyskując niskie temperatury do −12°C włącznie, staje się on niezwykle wydajny w chłodnictwie, może być stosowany nawet na potrzeby przechowywania żywności i innych produktów wymagających niskich temperatur podczas składowania.

Dodatkowo istnieje możliwość wytwarzania energii elektrycznej oraz dostarczania ciepłej wody oraz energii elektrycznej dzięki montowanemu generatorowi. Jej ilość w zupełności pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną niezbędną do funkcjonowania układów elektronicznych, wentylatorów pompy obiegowej służącej dla wody chłodzącej silnik, jak i również wszystkich jednostek wewnętrznych.

Opis działania

W urządzeniach GHP są wykorzystywane silniki spalinowe (są to 4-cylindrowe silniki Nissana, takie jak używane do napędu pojazdów znajdujących się na naszych ulicach). Mogą być one napędzane za pomocą gazu płynnego, który ze zbiornika trafia za pomocą urządzeń wtryskowych do cylindrów, gdzie dzięki znajdującym się tam świecom zapłonowym, następuje proces spalania mieszanki gazu z powietrzem. Wytworzona w ten sposób energia napędza tłoki, bezpośrednio połączone z wałem korbowym, który za pomocą paska klinowego przekazuje swoją moc do sprężarki.

Sprężarka podnosi ciśnienie czynnika chłodniczego, który kierowany jest instalacją chłodniczą do jednostek wewnętrznych znajdujących się w danych pomieszczeniach. Tuż przed jednostkami wewnętrznymi czynnik chłodzący ulega procesowi rozprężenia i poprzez odparowywanie odbiera ciepło z pomieszczeń wtłaczając zimne powietrze (tryb chłodzenia) lub poprzez skraplanie w jednostkach wewnętrznych przekazuje poszczególnym pomieszczeniom ciepło (tryb grzania).

Możliwości wykorzystania gazu LPG jako głównego źródła zasilania, zwiększa elastyczność i niezawodność systemu oraz umożliwia jego działanie tam, gdzie pojawiły się ograniczenia zewnętrzne (brak sieci gazu ziemnego).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej