Konstrukcje

Stropy Kleina

Tagi:
belki stalowe dwuteowe,
mur,
płyta stropowa,
płyty płaskie międzybelkowe,
strop,
strop belkowy,
strop Kleina,
stropy Kleina

Strop belkowy Kleina ma już kilkudziesięcioletnią historię, obecnie jest nadal stosowany, chociaż rzadko. Najczęściej stosuje się go w budownictwie jednorodzinnym i gospodarczym. Jego konstrukcja to belki stalowe dwuteowe - mogą one mieć stopki skośne albo w kształcie prostokąta (kiedyś stosowano również zużyte szyny kolejowe), płyty płaskie międzybelkowe wykonywane z cegły, zbrojone prętami stalowymi lub płaskownikami.

Dwuteowe belki stalowe dostępne są w różnych wysokościach od 80 do 550 mm oraz długościach od 3 do 15 m. Płyty ceramiczne opiera się na dolnych stopkach belek stalowych. Sposób oparcia belek na murze zależny jest od konstrukcji ściany i wytrzymałości materiałów użytych do jej wykonania.

Belki można opierać:

  • bezpośrednio na murze wyrównanym zaprawą cementową (1:3), gdy ściana wykonana jest z cegły lub kamienia;
  • na poduszce betonowej lub czterech warstwach cegły wyrównanych zaprawą cementową (1:3), w przypadku gdy ściana wykonana jest z pustaków betonowych, cegły kratówki lub dziurawki;
  • na wieńcu żelbetowym, gdy ściana została wykonana z materiałów o niskiej wytrzymałości na ściskanie lub gdy jest wykonana jako ściana szczelinowa lub wielowarstwowa z materiałów o różnej wytrzymałości na ściskanie. W takim przypadku wieniec żelbetowy wzmacnia konstrukcję ścian i umożliwia przeniesienie siły skupionej od parcia końca belki na większą płaszczyznę muru.

Długość oparcia belki na murze powinna wynosić połowę wysokości belki powiększonej o 15 cm, jednak nie powinna być mniejsza niż 15 cm.
Przy oparciu obu końców belek na wewnętrznej ścianie grubości 1 cegły (25 cm), ich oparcie może wynosić 12 cm pod warunkiem ułożenia ich na podkładce stalowej o wymiarach 25/25 cm (grubości 8-10 mm) oraz wymurowania i wyrównania powierzchni ostatnich 4 warstw cegły zaprawą cementową (1:3). Końce belek obsadzone w murze i ich część wystająca ponad płytę stropową powinny być zabezpieczone przed rdzewieniem. Dolną stopkę każdej belki należy owinąć siatką drucianą i obrzucić zaprawą cementową (1:3). Końce belek muszą być zakotwione w murze.

Do wypełniania pól pomiędzy belkami można przystąpić dopiero po zakotwieniu i omurowaniu końców belek oraz podparciu ich (na środku długości) stemplami. W stropach płaskich przestrzenie pomiędzy belkami wypełnia się z cegłą pełną lub dziurawką. W stropach tego typu występują naprężenia zginające w dolnej warstwie płyty, którą należy dodatkowo wzmocnić prętami stalowymi lub bednarką.

W zależności od rozstawu belek i wielkości obciążeń, można wykonać płyty międzybelkowe typu:
- lekkiego (1/4 cegły) - ciężar 117 kg/m2,
- półciężkiego (grubość 1/4 cegły plus żeberka wzmacniające z cegieł ustawionych na rąb) - ciężar 194 kg/m2 lub
- ciężkiego (1/2 cegły) - ciężar 216 kg/m2. W stropie Kleina rozstaw belek wynosi 1,0-1,6 m.


Płytę stropową wykonuje się na deskowaniach podwieszonych do dolnej stopki belek.
Cegły w płycie powinny być układane (długością) prostopadle do belek - spoiny poprzeczne, w stosunku do warstw sąsiednich, muszą być przesunięte o pół długości.

Płyty można zbroić bednarką o przekroju poprzecznym od 1/20 do 2/30 mm lub prętami stalowymi. Średnice i rozstaw zbrojenia w płycie zależne są od obciążenia stropu i rozpiętości płyty między dwiema belkami. Szerokość spoin powinna wynosić: 2 cm - gdy w spoinie znajduje się zbrojenie, 1,5 cm - dla spoin podłużnych niezbrojonych i 1 cm - dla spoin poprzecznych.
Cegły w płycie powinny być ułożone na zaprawie cementowej (1:3) - uplastycznionej. Na wierzch stropu należy wylać rzadką zaprawę cementową (1:3) - starannie wypełniając spoiny i nierówności.
Spód płyty ceglanej powinien być obniżony o 1 cm od spodu belek. Taki efekt można uzyskać przez obniżenie deskowania i przycięcie końców cegieł opartych na stopce belki.


Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Murator S.A:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Rodzina:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: