Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Chemia budowlana

Jak usunąć stary silikon? Czym usunąć silikon sanitarny?

Tagi:
porady dla wykonawców
,
silikon sanitarny
,
usuwanie silikonu

Silikony są powszechnie stosowanymi środkami uszczelniającymi, głównie ze względu na ich niezwykłą elastyczność. Zdarza się jednak, że po pewnym czasie żółkną lub pokrywają się pleśnią. Należy wówczas usunąć taki silikon i zastąpić go nowym. Jak i czym usunąć silikon?

Fot.: Selena

Dostępne na rynku silikony dają możliwość dobrania właściwego produktu do warunków, w jakich będzie eksploatowany. Silikony uniwersalne, sanitarne, szklarskie, wysokotemperaturowe dzięki swoim właściwościom chemicznym przeznaczone są do różnych zastosowań.

W pomieszczeniach mokrych, czyli łazienkach i kuchniach, szczególnie przydatne są silikony sanitarne – wykorzystywane głównie przy pracach wykończeniowych. Dzięki nim można m.in. połączyć płytki ceramiczne, uszczelnić zlewy i blaty, uzupełnić szczeliny między ścianą i kabiną prysznicową. Jeżeli jednak wystąpią brunatne wykwity na spoinach, to może to być oznaka, że zastosowano silikon uniwersalny, niemający właściwości grzybobójczych. Innym problemem jest żółknięcie spoin, na które może mieć wpływ wiele czynników o charakterze chemicznym. Powoduje je np. żelazo zawarte w wodzie, środki czyszczące, czy nawet kleje do ceramiki i inne silne środki chemiczne. Przebarwienia i pleśń wrastają w strukturę materiału, więc jedynym wyjściem pozostaje usuwanie silikonu.

Usuwanie starego silikonu

Usuwanie utwardzonego silikonu z przestrzeni pomiędzy płytkami to trudne zajęcie. Mechaniczne usuwanie (np. za pomocą noży do tapet, czy szpachli) jest pracochłonne i nie gwarantuje dokładnego wyczyszczenia miejsc spoinowania. Czym w takim razie można usunąć stary silikon? Firma Selena proponuje szybką metodę chemiczną z wykorzystaniem środka do usuwania silikonów o nazwie Remover marki Tytan Professional. Dzięki niemu oszczędza się czas, chroni ceramikę w łazience, a także ręce przed okaleczeniem.

Aby usunąć silikon sanitarny należy nałóżyć taką ilość środka na starą spoinę, aby była ona trzykrotnie grubsza od warstwy silikonu. Żeby ograniczyć zużycie preparatu i skrócić czas jego działania, można mechanicznie usunąć spoinę do grubości 3 mm. W przypadku cieńszej powłoki, wystarczy odczekać zaledwie godzinę aż środek przereaguje. Standardowo jednak zaleca się odczekanie 12 godzin, po upływie których można usunąć rozpuszczoną spoinę za pomocą ręcznika papierowego, a następnie zwilżonej gąbki. Tytan Professional Remover przygotowuje podłoże pod powtórne spoinowanie, jednocześnie poprawiając jego przyczepność.

Usuwanie silikonu krok po kroku - ZOBACZ FILM


Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: