Gładź szpachlowa gotowa czy w proszku? Jaka gładź szpachlowa jest najlepsza?

2024-03-21 12:31
Szpachlowanie
Autor: Mariusz Bykowski Jaka gładź szpachlową jest najlepsza? Gotowa czy ta w proszku do rozrobienia?

Gładź szpachlowa w proszku, którą rozrabia się z wodą jest tradycyjnym materiałem, sprawdzonym i używanym od lat. Na rynku pojawiła się gładź szpachlowa w nowej postaci, jako masa gotowa do użycia. Czy jest od niej lepsza? Porównujemy gładzie szpachlowe. 

Murator Remontuje: Gładź szpachlowa od A do Z
Materiał sponsorowany
gładzie szpachlowe - porównanie gładź szpachlowa w proszku gotowa masa szpachlowa
rodzaj masy  najczęściej to masa gipsowa, choć może być też cementowa lub cementowo-wapienna. Dodatkami są: kreda, dolomit i plastyfikatory. Dostepne są też masy wzmocnione polimerami. mieszanina żywicy polimerowej i wypełniaczy (np. białej mączki dolomitowej)
przygotowanie masy najpierw trzeba przygotować czysty pojemnik, w którym masa będzie rozrabiana. Zawartość opakowania miesza się mechanicznie lub ręcznie z podaną na opakowaniu ilością czystej, chłodnej wody do uzyskania jednorodnej mieszaniny i założonej konsystencji. Należy dokładnie przestrzegać proporcji (przeważnie jest to 0.3, 0.4 l wody na kg proszku). Zawsze należy wsypywać suchą mieszankę do wody. Po odczekaniu 5 minut całość należy wymieszać ponownie. Do każdorazowego wykonania mieszanki trzeba używać czystego pojemnika i czystych narzędzi. masa jest gotowa do użycia (fabrycznie rozrobiona), wystarczy ją tylko wymieszać
 zastosowanie na różnego rodzaju tynki, płyty gipsowo-kartonowe oraz podłoża betonowe. Do stosowania na ścianach i sufitach wewnątrz budynków, w pomieszczeniach nienarażonych na działanie wilgoci. na różnego rodzaju tynki, płyty gipsowo-kartonowe oraz podłoża betonowe. Do stosowania na ścianach i sufitach wewnątrz budynków.
potrzebne narzędzia mieszadło elektryczne wolnoobrotowe  mieszadło elektryczne wolnoobrotowe
 grubość warstwy  1 mm - 3 cm  1-3 mm
 czas schnięcia do 24 godzin (w zależności od temperatury otoczenia i wilgotności) do 24 godzin (w zależności od temperatury otoczenia i wilgotności)
czas przydatności masy do użycia  od 1 do 2 godzin  nie ma ograniczeń
przybliżone zużycie ok. 1 kg/1 m2 - warstwa grubości 1 mm ok. 1,5 kg/1 m2 - warstwa grubości 1 mm
temperatura stosowania  od +5°C do +30°C  od +5°C do +30°C
 opakowania  worki, przykładowe pojemności: 5, 10, 20, 25, 40 kg wiaderka, przykładowe pojemności: np. 1,5, 5, 8, 17, 25, 27 kg
okres przydatności  do 24 miesięcy do 24 miesięcy
 cena   są droższe średnio o 30%
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej