Nowa hala dla Torunia

2010-01-08 12:05

Miasto Toruń podpisało umowę na projekt hali widowiskowo-sportowej, która ma powstać przy ulicy Bema. Zwyciężyła praca konsorcjum firm DEDECO sp. z o.o. i MD Polska sp. z o.o. ze Szczecina. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jesienią 2011 r. odbędą się pierwsze zawody.

- Obiekt sportowy o takiej kubaturze to wielkie wyzwanie architektoniczne. Trzeba w nim przecież zachować wszelkie wymiary, a wówczas trudno jest stworzyć coś naprawdę oryginalnego, coś, co nie tylko spełni swe podstawowe funkcje, ale wkomponuje się w miasto i stanie się jednym z jego symboli. Na sporządzenia projektu mamy od dziś 36 tygodni. Postaramy się nie zawieść oczekiwań miasta i kibiców - zapewniał prezes DEDECO, Piotr Hofman.

Hala zostanie wybudowana na działce o powierzchni 32 338 m kw. Będzie bezpośrednio sąsiadować  z obiektami Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: lodowiskami Tor-Toru, Stadionem Miejskim, boiskami do piłki nożnej i hokeja na trawie. Taka lokalizacja uzupełni istniejącą bazę i stworzy wielofunkcyjne, miejskie centrum sportowo-rekreacyjne.

Na widowni będzie mogło zasiąść ponad 5 tysięcy osób. Będzie także możliwe jej powiększenie o dodatkowe 1500 miejsc w formie widowni rozkładanej. Obiekt będzie przystosowany do organizacji różnego rodzaju rozgrywek, m.in. koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, piłki nożnej halowej, szermierki, boksu i gimnastyki. Znajdzie się tam także bieżnia lekkoatletyczna 200 m, tor biegów sprinterskich 60,50 m, pole pchnięcia kulą, pola skoku wzwyż i w dal. Oprócz funkcji sportowej w hali będą mogły być organizowane wydarzenia kulturalne, konferencje, targi, wystawy, koncerty czy spektakle teatralne.

Przetarg na zaprojektowanie hali ogłoszono w połowie ubiegłego roku. Stanęło do niego sześć firm. Koperty otwarto 10 sierpnia. Wybrano dwie najciekawsze oferty, a spośród nich - propozycję firmy Moduł z Bydgoszczy, gdyż była najtańsza (w przetargu 60 % wartości stanowiła cena, a 40% koncepcja). Autorzy drugiej oferty (uznanej za ciekawszą, lecz droższej) - konsorcjum  firm DEDECO Sp. z o.o. i MD Polska Sp. z o.o. ze Szczecina - złożyli jednak protest i odwołanie. Zostało ono rozpatrzone na korzyść szczecińskiego konsorcjum i ostatecznie to z nim Gmina Miasta Toruń podpisała w pierwszy poniedziałek nowego roku umowę na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, budowlanej i wykonawczej hali widowiskowo-sportowej wraz z zagospodarowaniem terenu.

- Zegar, który będzie odmierzał czas do otwarcia obiektu, został włączony - powiedział tuż po podpisaniu umowy zastępca prezydenta Torunia, Zbigniew Fiderewicz. - Konsekwentnie od siedmiu lat modernizujemy i budujemy w Toruniu infrastrukturę sportową: najpierw stadion miejski, potem lodowisko Tor-tor, motoarenę. Jesteśmy z tych inwestycji dumni, ale na tym nie koniec. Budujemy nowe orliki, wiosną uroczyście otworzymy na Rubinkowie korty tenisowe przeniesione z Jordanek, a dziś - podpisując umowę na projekt kolejnego w naszym mieście tak prestiżowego obiektu, stawiamy kropkę nad „i”. Będzie to jedna z najnowocześniejszych hal w Polsce w tej kategorii - obiektów średniej wielkości. Będzie ona wyjątkowa, bo przystosowana do zawodów lekkoatletycznych o randze nawet mistrzostw świata. Doświadczenie projektantów daje nadzieję, że zaproponowane rozwiązania będą nowatorskie, że będzie to obiekt przyszłości. Co ważne, budowa hali skoordynowana będzie z przebudową układu komunikacyjnego w mieście, więc ruch drogowy wokół ośrodka powinien przebiegać sprawnie i bezpiecznie. Trzymamy kciuki, żeby wszystkie terminy odnośnie projektowania zostały dotrzymane, żebyśmy w połowie roku mogli ogłosić przetarg na wykonawcę, a późną jesienią 2011 roku oglądać pierwsze zawody sportowe w nowej hali.

Projekt hali widowiskowo-sportowej kosztował będzie 3,8 mln zł. Szacunkowy koszt budowy obiektu to 120 mln zł. Zadanie będzie finansowane ze środków miasta, samorządu województwa oraz ministerstwa sportu.


 

 

Już jest! Nowa edycja katalogu Inwestycje Budowlane-murator 2010.

Poznaj firmy z branży! Architekci, generalni wykonawcy i wielu innych, prezentują swoje realizacje w katalogu INWESTYCJE BUDOWLANE-murator. Zobacz jakie obiekty powstały w latach 2008 i 2009. Poznaj opinie ekspertów. Sprawdź czym chwali się konkurencja.
Wejdź na stronę katalogu i zamów bezpłatny egzemplarz!


logo IB
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej