Volkswagen od 2024 roku będzie sprzedawał tylko elektryki. Koniec Golfa, Passata, Tiguana

2022-08-22 10:34
Volkswagen samochody elektryczne
Autor: Volkswagen Pierwszy Volkswagen produkowany w sposób neutralny pod kątem emisji CO2: Volkswagen ID.3

Volkswagen wstrzyma wszelką sprzedaż samochodów benzynowych, wysokoprężnych i hybrydowych od 1 stycznia 2024 roku. Na razie tylko w Norwegii, ale to jasno pokazuje kierunek rozwoju Volkswagena. Volkswagen przejdzie na w pełni elektryczne samochody osobowe na dwa lata przed celem wyznaczonym przez rząd Norwegii, aby do końca 2025 wszystkie nowe samochody sprzedawane w Norwegii były samochodami bezemisyjnymi.

Koniec Golfa, Passata i Tiguana w Norwegii. Volkswagen podjął decyzję, że od stycznia 2024 będą tam sprzedawane tylko samochody elektryczne.

Elektryki w Norwegii cieszą się ogromną popularnością. To, oczywiście, przede wszystkim wpływ zachęt i dotacji, jakie dostępne są w Norwegii przy zakupie auta elektrycznego. Obowiązuje tam, m.in. zerowy VAT na samochody elektryczne.

Volkswagen powołuje się na raport norweskiego Instytutu Ekonomiki Transportu, który obliczył, że 50% floty samochodowej zostałoby zelektryfikowane w 2036 r., gdyby wszystkie instrumenty i zachęty zostały zachowane w obecnym stanie, w tym zerowy VAT. A to ma się podobno zmienić od nowego roku - VAT ma być przywrócony.

Dlatego decyzja Volkswagena nie wydaje się być zaskakująca.

Od 2024 tylko samochody elektryczne

W 2023 roku ma się pojawić  Volkswagen ID. Aero. Volkswagen deklaruje, że będzie miał on zasięg ponad 600 kilometrów. To zapewne wpłynie na kolejny wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych w Norwegii.

W tym roku nieco ponad 6900 z 8500 nowo zarejestrowanych samochodów osobowych Volkswagena w Norwegii jest w pełni elektrycznych, co stanowi prawie 81%.

Najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym Volkswagena w Norwegii jest ID.4. Ale Volkswagen nie jest jedynym producentem samochodów elektrycznych, który ma duży udział w Norwegii. Audi, może pochwalić się w tym roku 97%i, a Hyundai i Nissan - ponad 90% udziałem sprzedanych elektryków.

Jak sytuacja z elektrykami wygląda w Polsce?

Źródło: norway.postsen.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej