Dopłaty do używanych elektryków - od kiedy? Do używanego elektryka rząd dopłaci nawet więcej niż do nowego

2024-06-21 11:47
40 000 zł dopłaty do nowego auta elektrycznego
Autor: gettyimages Dopłata do auta używanego - nawet 40 000 zł

Dopłaty do elektryków, także używanych, mają być dostępne w ramach nowego rządowego programu. Program używanych ma ruszyć jesienią 2024 roku, jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Co wiadomo o dopłatach do zakupu używanych elektryków? Jakie dofinansowanie będzie można dostać i na jakich zasadach?

Spis treści

  1. Dopłaty nie tylko do nowych elektryków
  2. Jakie dopłaty do używanych elektryków? Wyższe niż do nowych
  3. Jakie są najpopularniejsze elektryki w Polsce?
  4. Elektryki używane – jaki problem?

Pod koniec kwietnia rząd zapowiedział, że jeszcze w 2024, jesienią, ruszy program dopłat do używanych elektryków - przygotowany przez resort klimatu i środowiska - i który byłby finansowany z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Program ma zastąpić podatek od samochodów spalinowych jako warunek uruchomienia środków na elektromobilność z KPO.

Z dotychczasowego, realizowanego od 2021 r programu Mój elektryk, którego budżet został podwyższony na początku 2024 roku do 900 mln zł skorzystało już ponad 18 000 beneficjentów (złożonych wniosków jest ponad 21 000).

Dopłaty nie tylko do nowych elektryków

Rząd opracowuje założenia nowego programu dofinansowania, ale już wiadomo, że jego beneficjenci otrzymają możliwość zakupu nie tylko nowego, ale i używanego samochodu elektrycznego. Na program zostanie przeznaczonych 1,6 mld zł z części grantowej KPO. To niemal dwukrotnie więcej niż obecnie w programie Mój elektryk.

Nowy program będzie działał równocześnie z programem Mój elektryk, aż do wyczerpania limitu jego budżetu.

Jakie dopłaty do używanych elektryków? Wyższe niż do nowych

Założenia nowego programu dopłat - zgodnie z przyjętą rewizją KPO - zakładają dotacje do zakupu, leasingu lub wynajmu długoterminowego pojazdów zeroemisyjnych.

Nowy program promuje jednak zakup samochodów używanych, na które dopłata ma wynosić 40 000 zł. Dofinansowanie na nowe auto elektryczne ma wynieść 30 000 zł. Są to stawki dla osób fizycznych. Dodatkowo będzie można podnieść rządową pomoc finansową o 10% w przypadku złomowania auta spalinowego i o kolejne 10% po udokumentowaniu zarobków niższych od 135 000 zł rocznie.

Przy skorzystaniu z obu dodatków dopłata do auta elektrycznego używanego może wynieść nawet 48 000 zł.

Dopłaty będą realizowane przy zakupie aut nowych do 225 000 zł i aut używanych do 150 000 zł. Używane samochody objęte rządową pomocą nie będą jednak mogły być starsze niż 4 lata.

Jakie są najpopularniejsze elektryki w Polsce?

W 2023 roku sprzedano ponad 17 000 samochodów elektrycznych, z czego większość stanowiły auta osobowe. Najbardziej popularne są Tesle oraz auta koncernów Volkswagen i KIA. Sprzedano ich w sumie ponad 8800. W pierwszej dwudziestce modeli znalazły się także samochody takich marek jak BMW, Mercedes, Porsche, Dacia, Renault, Mazda, Mini, Ford, Fiat i Hyunday.

Spośród używanych elektryków popularne są takie modele, jak Nissan Leaf, Tesla S, BMW i3, Renault ZOE, Fiat 500e, Kia e-Soul.

Z czego budować dom? Szkoła Budowania

Elektryki używane – jaki problem?

W przypadku aut elektrycznych czas użytkowania i przebieg ma decydujące znaczenie na pojemność baterii. Im starsze auto tym mniejszą pojemność zachowuje jego główne źródło zasilania. Bateria używanego nawet mniej intensywnie auta nie będzie miało już 100% pojemności, a więc i mniejszy zasięg. Niektóre z baterii trzeba wymieniać już po 5-6 latach intensywnej eksploatacji, bo zapewniają poziom naładowania wystarczający do pokonania drogi na zakupy.

Przy podjęciu decyzji o zakupie używanego elektryka trzeba zasięgnąć rady fachowców i wybrać taki model, który zapewni radość z jazdy jeszcze przez dłuższy czas. Bardzo wiele przydatnych informacji znaleźć można w prasie motoryzacyjnej.

Dobrze, że w przypadku aut używanych program dopuści tylko auta maksymalnie 4-letnie i wysoki limit ceny uprawniającej do dopłaty. To umożliwi zakup auta ze średniej półki cenowej gwarantującej zastosowanie baterii, których pojemność z wiekiem obniża się powoli.

Wieże widokowe. 10 miejsc z pięknymi widokami

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej