Punkty ładowania pojazdów elektrycznych na znakach drogowych

2021-12-10 12:28
znak drogowy d 23 z punktami ładowania samochodów elektrycznych
Autor: PSPA Znak D-23b - stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych - będzie umieszczany na drogach w celu wskazania stacji paliw wyposażonej w punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Jeżeli stacja paliw prowadzi także sprzedaż innych paliw do napędu pojazdów, nowe regulacje dopuszczają umieszczenie w dolnej części znaku napisu określającego rodzaj takiego paliwa („LPG”, „CNG”, „LNG” lub „wodór (H2)”)

Od grudnia 2021 obowiązują nowe przepisy pozwalające na montowanie na drogach w Polsce znaków informujących o punktach ładowania pojazdów elektrycznych. Ma to ułatwić kierowcom samochodów elektrycznych znalezienie takich punktów. Liczba pojazdów elektrycznych oraz punktów ładowania stale rośnie. A znaki, wskazujące punkty ładowania, obowiązują też w innych krajach w Unii Europejskiej.

Brak przy polskich drogach ujednoliconych znaków drogowych informujących o punktach ładowania pojazdów elektrycznych stanowi jedną z przyczyn wciąż niskiej świadomości Polaków w zakresie lokalizacji ogólnodostępnych ładowarek pojazdów z napędem elektrycznym. Jak wynika z cyklicznego badania opinii publicznej PSPA „Barometr Nowej Mobilności” w 2020 r. aż 93,1% respondentów nie potrafiło wskazać w ich miejscowości przynajmniej 5 różnych, publicznych miejsc, gdzie można naładować samochód elektryczny. W 2021 r. ta wartość obniżyła się tylko nieznacznie – do 88,4%.

Od 2 grudnia weszły w życie przepisy pozwalające na montowanie na sieci drogowej w Polsce znaków informujących o punktach ładowania pojazdów elektrycznych.

Zmiany w obowiązujących przepisach wprowadzają do użytku znak D-23b, który oznacza stację paliwową z punktem ładowania pojazdów elektrycznych oraz znak D-23c, oznaczający punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Wprowadzony został także znak D-34b, czyli zbiorcza tablica informacyjna. Tablicę taką stosuje się w przypadku konieczności umieszczenia w tym samym miejscu kilku znaków informacyjnych o obiektach, takich jak np. stacja paliw, restauracja czy warsztat. Tablica może też być uzupełniona o informację o odległości do danego obiektu.

Znaki D-23b, D-23c oraz D-34b będą sukcesywnie montowane na drogach zarządzanych przez GDDKiA.

znak drogowy d 23 z punktami ładowania samochodów elektrycznych
Autor: PSPA Znak drogowy D-23c - punkt ładowania pojazdów elektrycznych - ma być stosowany w celu wskazania punktu ładowania pojazdów elektrycznych

Nowe przepisy wprowadzają także inne ważne zmiany. W przypadku miejsc przeznaczonych na postój pojazdów elektrycznych wyłącznie na czas ładowania, pod znakiem D-18 będzie umieszczać się tabliczkę z napisem „EV ładowanie”. Jak przewidują wprowadzane regulacje, na tabliczce pod znakiem D-18 napis „EV” będzie umieszczany w wierszu górnym a napis „ładowanie” w wierszu dolnym. Przepisy dopuszczają również umieszczenie na tej tabliczce dodatkowej informacji o maksymalnym czasie postoju, np. „do 30 min”. Napis „EV” będzie mógł być również umieszczany na kopertach namalowanych na powierzchni drogi w celu wyznaczenia miejsca postojowego dla samochodów elektrycznych.

Może zainteresują Cię inne nasze artykuły:

Ministerstwo Infrastruktury przeprowadziło ankietę dotyczącą Miejsc Obsługi Podróżnych. Wynika z niej, że 23% respondentów rozważa w najbliższym czasie zakup pojazdu napędzanego paliwami alternatywnymi. 8% badanych stwierdziło też, że MOP-y powinny zostać wzbogacone o infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, a zdaniem 52% osób wybudowanie takich stacji na MOP-ach przyczyni się do rozwoju elektromobilności w Polsce.

Ministerstwo informuje o rozstrzygnięciu 3 przetargów na budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych na autostradach A1, A2 i A4 oraz drogach ekspresowych S3, S7 i S8 i podpisaniu łącznie 35 umów na budowę 55 stacji ładowania pojazdów elektrycznych na MOP-ach kategorii I.

Wprowadzenie nowych znaków ma istotne znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze i najważniejsze, kierowcy samochodów elektrycznych zostaną poinformowani o lokalizacji najbliższego punktu ładowania, co zwiększy komfort i ułatwi pokonywanie dłuższych podróży za kierownicą pojazdów zeroemisyjnych. Po drugie, nowe znaki zwiększą świadomość innych kierowców, którzy często nie wiedzą, że takie stacje w Polsce funkcjonują już od dawna, a ich liczba powoli zbliża się do 2 tys. To pozwoli przekonać do elektromobilności część potencjalnych nabywców samochodów elektrycznych, którzy mają obawy co do możliwości naładowania takiego pojazdu – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej