Dopłaty do samochodów elektrycznych 2021. Do elektryka rząd dopłaca 27 tys. zł.

2021-07-12 18:09
samochód elektryczny
Autor: gettyimages Program Mój elektryk z dopłatami do samochodów elektrycznych dostępny dla chętnych kierowców od 12 lipca

Dopłaty do samochodów elektrycznych mają być zachętą do kupna własnego elektryka. 12 lipca 2021 ruszył nowy program Mój elektryk. Na dopłaty do samochodów elektrycznych przeznaczono 500 mln zł. Kto może skorzystać z dopłaty do elektryka? Jakie są warunki dopłat do samochodów elektrycznych 2021?

Spis treści

  1. Dopłaty do samochodów elektrycznych 2021
  2. Mój elektryk zamiast Zielonego samochodu
  3. Nowości w dopłatach do elektryków 2021
  4. Jakie dopłaty do samochodów elektrycznych 2021?
  5. Jak dostać dopłatę do samochodu elektrycznego?

Dopłaty do samochodów elektrycznych 2021

Ministerstwo Klimatu tworzy warunki do jeszcze szybszego rozwoju elektromobilności w Polce, dlatego m.in. przygotowano ułatwienia w zakresie finansowego wsparcia zakupu samochodów elektrycznych, zwłaszcza przez osoby fizyczne, ale także przedsiębiorstwa. Jak podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka, to kompleksowe wsparcie pomoże m.in. poprawić jakość powietrza, ograniczyć emisję CO2, a także obniżyć poziom hałasu oraz zużycie energii i paliw w transporcie.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 12 lipca 2021 rozpoczął przyjmowanie wniosków w ramach nowego programu Mój elektryk. Wnioski przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej.

Mój elektryk zamiast Zielonego samochodu

Program dopłat do samochodów elektrycznych Mój elektryk zastępuje niejako program Zielony samochód ogłoszony w czerwcu 2020 wraz z programami eVAN (program dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych) oraz Koliber (program pilotażowy dopłat do elektrycznych taksówek). Program realizowany jest w latach 2020-2023, przy czym zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów) podejmowane były do 30.06.2021, a środki wydatkowane będą do 2023.

Zeszłoroczne programy nie znalazły wielu zwolenników. Z programu dla osób fizycznych w 2020 skorzystało 261 osób, a spośród nich na dofinansowanie po rozpatrzeniu wniosków może liczyć 256 kierowców elektryków. W programie eVan przyjęto 68 wniosków, a w programie Koliber tylko jeden. Czy nowo ogłoszony program Mój elektryk dający nowe możliwości będzie popularniejszy?

Nowości w dopłatach do elektryków 2021

Program Mój elektryk daje chętnym na elektryki więcej możliwości. Program jest skierowany do wszystkich kategorii odbiorców. Od 12 lipca wnioski o dotacje na zakup pojazdów mogą składać osoby fizyczne, a następnie – w ciągu kilku tygodni – taką możliwość otrzymają przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje. Dotacje będą dotyczyły nie tylko zakupu, ale i leasingu. Bez względu na formę finansowania pojazdu (zakup, leasing, najem), warunki wsparcia będą takie same. Lepsze warunki dopłat do elektryków przewidziano natomiast dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny.

Jakie dopłaty do samochodów elektrycznych 2021?

Program Mój elektryk daje osobom fizycznym możliwość otrzymania z NFOŚiGW bezzwrotnej dotacji do zakupu fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1 (samochodów osobowych), których cena nie przekracza 225 000 zł, przy czym – warto to podkreślić – limit cenowy nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Dotacja wynosi do 18 750 zł, natomiast w przypadku rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci może sięgnąć 27 000 zł.

Pozostali zainteresowani programem mogą liczyć na dopłaty, których poziom będzie zależał od kategorii pojazdu oraz średniorocznego przebiegu. Mogą się przy tym ubiegać o dofinansowanie więcej niż jednego elektryka. Poszerzenie grupy beneficjentów programu ma na celu ułatwienie przechodzenia na transport zeroemisyjny wszystkim zainteresowanym podmiotom, w tym firmom i organizacjom, które planują modernizację lub wymianę swojej floty.

Wnioskodawcy, którzy nie są osobami fizycznymi na pojazdy kategorii M1 będą mogli uzyskać dofinansowanie do 27 000 zł w przypadku deklarowanego średniorocznego przebiegu min. 15 000 km, na pojazdy kategorii L będą mogli uzyskać 4000 zł wsparcia. Natomiast dofinansowanie zakupu pojazdów kategorii N1 wyniesie nawet 70 000 zł. Warunkiem będzie deklaracja średniorocznego przebiegu powyżej 20 000 km.

Budżet Mojego elektryka to 500 mln zł.

Jak dostać dopłatę do samochodu elektrycznego?

Realizację programu przewidziano na lata 2021-2026, a nabory wniosków będą prowadzone do 2025 roku lub do wyczerpania środków. Stopniowo NFOŚiGW będzie uruchamiał kolejne nabory:

  • dla osób fizycznych na dofinansowanie elektryka,
  • dla przedsiębiorców, samorządów oraz innych podmiotów instytucjonalnych na zakup pojazdów zeroemisyjnych,
  • dla banków, które za pośrednictwem firm leasingowych będą dystrybuowały dopłaty do leasingu, w tym najmu długookresowego.

Nabór wniosków o dopłaty składane przez osoby fizyczne startuje 12 lipca i będzie prowadzony do wyczerpania środków lub do 30 września 2025 r. Cały proces przyznawania dotacji będzie prowadzony online. Aby uzyskać dopłatę do samochodu elektrycznego, trzeba tylko wypełnić prosty wniosek elektroniczny. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi zarejestrować pojazd na terytorium RP, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się go przez 2 lata od uzyskania dotacji. W przypadku pozytywnej oceny Funduszu wniosek, po złożeniu przez wnioskodawcę podpisu elektronicznego, będzie stanowił umowę z NFOŚiGW. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej