Mój elektryk. Jest 500 wniosków o dopłaty do elektryków w uruchomionym w lipcu programie

2021-08-24 11:49
Mój elektryk
Autor: gov.pl Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej startuje z programem Mój elektryk. Na dopłaty przeznaczył 500 mln zł

Mój elektryk to program dopłat do samochodów elektrycznych z budżetem 500 mln zł. W założeniach Mój elektryk ma ułatwić zakup samochodu elektrycznego przede wszystkim osobom fizycznym. Wnioski o dofinansowanie elektryka przyjmowane są od 12 lipca 2021. Od tego czasu złożono już 500 wniosków o dopłaty do zakupu elektryków na łączną kwotę ponad 8,4 mln zł.

Spis treści

  1. Założenia programu Mój elektryk
  2. Dla kogo Mój elektryk?
  3. Ile osób zainteresowanych dopłatami do elektryków?
  4. Jaka dopłata do elektryka?
  5. Jak złożyć wniosek o dopłatę do elektryka?
  6. Do kiedy program Mój elektryk?

Założenia programu Mój elektryk

Mój elektryk to program, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie zakupu samochodu elektrycznego. Mój elektryk nie jest zupełnie nowym programem, a właściwie nową odsłoną programu dopłat do zakupu elektryków z 2020 roku. W tym roku dopłata z programu Mój elektryk obejmuje także leasing, co jest jednym z najważniejszych jego udogodnień.

Założeniem programu jest ułatwienie zakupu aut elektrycznych przede wszystkim zwykłym kierowcom. Jak czytamy na rządowej stronie, bazując na dotychczasowych doświadczeniach i reagując na rozwój w sektorze elektromobilności Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził w tym roku szereg korzystnych rozwiązań w zasadach ubiegania się o dofinansowanie oraz korzystania z elektryków.

Dla kogo Mój elektryk?

Program dopłat Mój elektryk skierowany jest do wszystkich zainteresowanych posiadaniem elektryka kierowców. Od 12 lipca wnioski o dopłaty do samochodów elektrycznych mogą składać osoby fizyczne, a następnie – w ciągu kilku tygodni – taką możliwość otrzymają przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje. Równolegle uruchamiano dotacje do leasingu. Bez względu na formę finansowania pojazdu (zakup, leasing, najem), warunki wsparcia będą takie same.

Ile osób zainteresowanych dopłatami do elektryków?

Jak podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od uruchomiania programu Mój elektryk dla osób fizycznych, w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie (GWD) było 500 wniosków, w tym posiadacze Karty Dużej Rodziny (KDR) złożyli 100 wniosków. Obecnie trwa proces oceny złożonych wniosków.

W ramach programu Mój Elektryk według ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki 100 mln zł przeznaczono na dodatki do sfinansowania zakupu pojazdów elektrycznych bezpośrednio przez rodziny, a kolejne 400 mln zł trafi na dofinansowania dla przedsiębiorstw, które będą realizowane w formie leasingu.

Do 27 sierpnia br. wnioski do Funduszu mogą składać banki, które w ramach programu Mój elektryk będą udzielały dotacji do leasingu, głównie dla firm.

Rewolucyjny elektryczny Ford Mustang Mach-E

Jaka dopłata do elektryka?

W przypadku osób fizycznych wyniesie dopłata do elektryka wynosi 18 750 zł. Na większe dofinansowanie mogą liczyć kierowcy z Kartą Dużej Rodziny - 27 000 zł.

Pozostali wnioskodawcy (którzy nie są osobami fizycznymi) mogą liczyć na dopłaty, których poziom będzie zależał od kategorii pojazdu oraz średniorocznego przebiegu. Mogą się przy tym ubiegać o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu. 

Na pojazdy kategorii M1 (samochody osobowe) można otrzymać nawet do 27 000 w przypadku deklarowanego średniorocznego przebiegu min. 15 000 km, na pojazdy kategorii L (np. motocykle) dopłata wynosi do 4000 zł. Wartość dofinansowania zakupu pojazdów kategorii N1 (dostawcze) to nawet 70 000 zł. Warunkiem jest deklaracja średniorocznego przebiegu powyżej 20 000 km.

Jak złożyć wniosek o dopłatę do elektryka?

Złożenie wniosku o dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych dla nabywców indywidualnych i firm jest szybkie i proste - zapewnia wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski.

Dofinansowanie dla zwykłych kierowców będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu samochodu elektrycznego. Aby ją uzyskać, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online.Osoba ubiegająca się o dofinansowanie, musi zarejestrować pojazd na terytorium RP, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie sprzeda nowo zakupionego elektryka przez 2 lata od uzyskania dotacji.

Do kiedy program Mój elektryk?

Okres wdrażania programu Mój elektryk zaplanowano na lata 2021-2026. Budżet programu w 2021 r. sięga 500 mln zł, z czego 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych.Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są od 12 lipca do wyczerpania środków lub do 30 września 2025 r. Cały proces przyznawania dotacji będzie prowadzony online. Okres kwalifikowalności kosztów ustalono od 01.05.2020 do 31.12.2025 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej