Aplikacja do projektowania wnętrz obserVeR - spacer po wirtualnym wnętrzu

2018-04-06 8:54
Aplikacja Obsever
Autor: CAD Projekt K&A

Aplikacja do projektowania wnętrz obserVeR daje możliwość wirtualnego spaceru po zaprojektowanym wnętrzu w technice real time. Aplikacja do projektowania wnętrz, wykorzystująca technologię VR to nowość CAD Projekt K&A.  

Projektowanie wnętrz a nowe technologie

Wizualizacje projektów wnętrz i fotorealistyczne rendery mają już poważną konkurencję w postaci technologii VR 3D. Wirtualna rzeczywistość to nowatorski rynek, ale dzięki takim wynalazkom, jak np. gogle HTC VIVE technologia staje się dostępna praktycznie dla każdego. Projektanci wnętrz mają teraz do dyspozycji nową aplikację obserVeR, służącą do przeprowadzenia wirtualnego spaceru po zaprojektowanym wnętrzu w technice real time.

Jak działa aplikacja do projektowania wnętrz obserVeR

Na początku wydaje się, że różnic między projektowaniem pod tradycyjne wizualizacje, a nową aplikacją jest niewiele. Proces projektowania wnętrza rozpoczyna się jak dotychczas, rysuje się wnętrze, uzupełnia się je teksturami i wyposażeniem. Ustawianie oświetlenia pozostaje takie same. Zmian następuje po włączeniu Modułu Renderingu Profesjonalnego (Render PRO) i wykonaniu obliczeń Radiosity. Pojawia się wtedy nowy przycisk – eksport projektu do obserVeR. Dzięki temu wygenerowany zostanie plik, który pozwoli zajrzeć do wirtualnej rzeczywistości.

Aplikacja do projektowania wnętrz obserVeR jest kompatybilna z programem CAD Decor Pro i modułem Render PRO, a do jej obsługi producent rekomenduje najnowsze wersje swoich programów oraz odpowiednie karty graficzne, które zapewniają płynne i najwyższej jakości odtwarzanie wirtualnego wnętrza.

Patrz też: Druk 3D w architekturze

Co nowego w aplikacji do projektowania wnętrz?

Aplikacja obserVeR działa na dwa sposoby. Pierwszy z nich to poruszanie się po projekcie jak w grze wideo. Sterowanie jest łatwe, wystarczy do tego mysz i strzałki na klawiaturze, a cały obraz widoczny jest na ekranie komputera. Można się np. obracać. Cała zabawa zaczyna się jednak dopiero, gdy do komputera zostaną podłączone gogle HTC VIVE, wtedy świat realny zaciera się z wirtualnym.

Tego typu technologia to jednak nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim narzędzie pracy architektów i projektantów. Zamiast generować kilka wizualizacji wnętrza, wystarczy wygenerować jeden plik, co znacznie oszczędza czas. Zwłaszcza gdy w projekcie pojawiają się zmiany. Jest to również ogromne ułatwienie dla inwestorów, którzy mają problem z wyobraźnią przestrzenną - teraz mogą znaleźć się w swoim wnętrzu, które jeszcze realnie nie powstało.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej