Nowe technologie wspomagające warsztat architekta – przedstawianie projektów z pomocą okularów VR

2017-02-15 14:50
Okulary VR
Autor: brak danych

Nowoczesne technologie w branży architektonicznej mają na celu przede wszystkim ułatwienie komunikacji architekta z inwestorem. Jedną z metod współczesnej prezentacji projektów jest wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości, dzięki okularom VR i smartfonowi.

Podczas powstawania projektu najtrudniejsze jest przedstawienie inwestorowi skali budynku, czy przestrzeni, jaka powstanie w jego wnętrzu. Niekiedy wizualizacje potrafią przekłamywać rzeczywistość, co może spowodować rozczarowanie inwestora kiedy budynek finalnie powstanie.

Okulary VR – prezentacja projektu w nowej technologii

Okulary VR pozwalają na oglądanie wirtualnej rzeczywistości i przedstawianie wizualizacji w 360 stopniach. Obraz przedstawiany jest z pomocą smartfona, na którego wgrywany jest obraz – np. wizualizacja budynku lub wnętrza. Wizualizacja musi być wykonana przy pomocy specjalnej nakładki występującej chociażby w silniku renderującym Corona. Dzięki odpowiednim ustawieniom renderu, powstają jednocześnie dwa panoramiczne obrazy – jeden przeznaczony dla oka lewego, drugi dla prawego.

Zdjęcie musi zostać przesłane na smarfon, w którym znajduje się odpowiednia aplikacja odtwarzająca pliki w danym formacie. Po włożeniu smarftona w okulary VR przenosimy się do pomieszczenia, które przedstawione jest na wizualizacji. Obracając się i spacerując, możemy dokładnie zweryfikować poprawność zastosowanych rozwiązań projektowych i zrozumieć przestrzeń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej