Program Mój prąd 2024 z opóźnieniem. Kiedy wejdzie program Mój prąd 6.0? Jakie nowe zasady?

2024-04-19 14:36
fotowoltaika na dachu
Autor: Andrzej T. Papliński W 2024 ma ruszyć kolejna edycja programu Mój prąd. Będą nowe zasady dofinansowania

Na nową, szóstą już edycję programu Mój prąd w 2024 trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Powodem opóźnienia jest wciąż jeszcze trwające rozliczanie Mojego prądu 5.0, jak informuje NFOŚiGW. Kiedy można się spodziewać startu nowego programu dopłat do fotowoltaiki i magazynów energii? Jakie będą zmiany w Programie Mój prąd w 2024?

Spis treści

  1. Od kiedy program Mój prąd w 2024?
  2. Jakie zmiany w programie Mój prąd 6.0 w 2024?
  3. Czy magazyny energii będą obowiązkowe?
  4. Jakie dofinansowanie w Moim prądzie 2024?

Od kiedy program Mój prąd w 2024?

Nowy program Mój prąd miał ruszyć w II kwartale 2024. Tak się jednak nie stanie. Portal Globenergia uzyskał w Ministerstwie Klimatu i Środowiska informacje, że nabór wniosków do programu Mój prąd 6.0 ruszy dopiero w IV kwartale 2024.

Przypomnijmy, że w grudniu 2023 NFOŚiGW zakończył nabór wniosków do piątej edycji programu Mój prąd, czyli Mój prąd 5.O. Ocena wniosków i wypłaty tej edycji programu są jeszcze w realizacji.

- W tej chwili mamy zakończony nabór do Mojego prądu 5.0, już są zapytania o 6.0. Przyznam szczerze – nie rozpoczniemy dopóty, dopóki nie zakończymy tamtego projektu. Mamy jeszcze do rozliczenia ponad 30 000 wniosków. Mamy nadzieję, że w czwartym kwartale (koniec trzeciego lub początek czwartego) uda nam się uruchomić szóstą edycję - zapowiedział Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW.

Szacuje się, że z taką ilością wniosków Fundusz upora się dopiero około 16 października 2024.

Ministerstwo zapewniło też, że ci wszyscy, którzy zamontowali albo mają w planach fotowoltaikę, mogą prowadzić inwestycje, ponieważ nie trzeba czekać na  ogłoszenie naboru Mój prąd 6.0. Okres kwalifikowalności kosztów będzie biegł od zakończenia naboru wniosków 5.0. Jak informuje Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

- Wnioskodawcy, którzy zamontowali mikroinstalacje fotowoltaiczne już po zakończeniu piątego naboru wniosków, będą mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymagań programu dla nowego naboru wniosków.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski zmienią się zasady programu Mój prąd w 2024. Wciąż trwają negocjacje w tej sprawie. Co wiemy w tej chwili?

Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Jakie zmiany w programie Mój prąd 6.0 w 2024?

Znamy już wysokość środków przeznaczonych na dotacje w 6. edycji programu. To 400 mln zł, czyli znacznie mniej niż w poprzedniej, gdy było to ostatecznie 950 mln zł. Być może, tak jak w ubiegłym roku, zostanie ona zwiększona. Z pewnością wpływ na to może mieć stopień zainteresowania inwestorów programem.

Minister Hennig-Kloska już wcześniej informowała o organizowaniu środków z Funduszu Modernizacyjnego, które miałyby być przeznaczone na dotacje do magazynów energii.

- Wnioskujemy o dodatkową pulę wniosków na magazyny energii, które będą wspierały zarówno sieci, jak i gospodarstwa domowe.

Czy magazyny energii będą obowiązkowe?

- Będziemy szli w kierunku magazynów energii, oprócz źródeł fotowoltaicznych i wiatraków. Sami widzimy, jak wygląda w tej chwili sytuacja. Mamy niewydolne sieci energetyczne, które nie przyjmują odpowiedniej ilości energii. Bilans dla beneficjentów jest bardzo niekorzystny. Posiadając własne magazyny energii, będą w tym wypadku w 100% korzystać z tego, co wyprodukuje ich instalacja, a co najważniejsze, na magazyn energii również będzie dofinansowanie dla beneficjentów - zaznaczył wiceprezes NFOŚiGW.

Można więc wnioskować, że magazyny energii będą obligatoryjną częścią instalacji fotowoltaicznych w tegorocznej edycji programu Mój prąd.

Jakie dofinansowanie w Moim prądzie 2024?

Szczegóły programu dopłat do mikroinstalacji nie są jeszcze znane. Poznamy je prawdopodobnie, zresztą jak w przypadku poprzednich edycji, przed samym uruchomieniem programu, czyli za kilka miesięcy.

Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji beneficjent mógł starać się o zwrot 50% kosztów inwestycji, a kwoty dotacji były następujące:

  • 6000 zł w przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV.

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wynosiło:

  • 3000 zł do do systemu EMS / HEMS,
  • 5000 zł do magazynów ciepła,
  • 7000 zł do mikroinstalacji PV,
  • 16 000 zł do magazynu energii.
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej