Program Mój prąd 2024 - od kiedy? Jakie nowe zasady? Dla kogo jaka dotacja?

2024-04-11 17:58
fotowoltaika na dachu
Autor: Andrzej T. Papliński W 2024 ma ruszyć kolejna edycja programu Mój prąd. Będą nowe zasady dofinansowania

Znamy termin rozpoczęcia naboru wniosków w programie Mój prąd w 2024. Program zapewniający dofinansowanie do fotowoltaiki i magazynów energii prowadzi NFOŚiGW. W nowej, szóstej edycji Mojego prądu będą zmiany - zapowiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jakie dofinansowanie do fotowoltaiki i na jakich zasadach?

Spis treści

  1. Od kiedy program Mój prąd w 2024?
  2. Jakie zmiany w programie Mój prąd 6.0 w 2024?

Od kiedy program Mój prąd w 2024?

Portal Globenergia uzyskał w Ministerstwie Klimatu i Środowiska informacje, ze nabór wniosków do programu Mój prąd 6.0 ruszy jeszcze w II kwartale 2024, czyli w ciągu najbliższych dwóch i pół miesięcy.

Przypomnijmy, że w grudniu 2023 NFOŚiGW zakończył nabór wniosków do piątej edycji programu Mój prąd, czyli Mój prąd 5.O. Ocena wniosków i wypłaty tej edycji programu są jeszcze w realizacji.

Ministerstwo zapewniło, że Ci wszyscy, którzy zamontowali albo mają w planach fotowoltaikę, mogą prowadzić inwestycje, ponieważ nie trzeba czekać na  ogłoszenie naboru Mój prąd 6.0. Okres kwalifikowalności kosztów będzie biegł od zakończenia naboru wniosków 5.0. Jak informuje Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

– Wnioskodawcy, którzy zamontowali mikroinstalacje fotowoltaiczne już po zakończeniu piątego naboru wniosków, będą mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymagań programu dla nowego naboru wniosków.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski zmienią się zasady programu Mój prąd w 2024. Wciąż trwają negocjacje w tej sprawie. Co wiemy w tej chwili?

Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Jakie zmiany w programie Mój prąd 6.0 w 2024?

Znamy już wysokość środków przeznaczonych na dotacje w 6. edycji programu. To 400 mln zł, czyli znacznie mniej niż w poprzedniej, gdy było to ostatecznie 950 mln zł. Być może, tak jak w ubiegłym roku, zostanie ona zwiększona. Z pewnością wpływ na to może mieć stopień zainteresowania inwestorów programem.

Minister Hennig-Kloska już wcześniej informowała o organizowaniu środków z Funduszu Modernizacyjnego, które miałyby być przeznaczone na dotacje do magazynów energii. - Wnioskujemy o dodatkową pulę wniosków na magazyny energii, które będą wspierały zarówno sieci, jak i gospodarstwa domowe.

Obecnie rozważa się dotowanie mikroinstalacji wyłącznie z obowiązkową fotowoltaiką.  Nie ma jeszcze uzgodnienia, czy będzie możliwość dofinansowywania magazynów energii do istniejących już mikroinstalacji.

Jednak trzeba pamiętać, że celem programu Mój prąd jest dotowanie przede wszystkim fotowoltaiki. W dalszym ciągu będzie można uzyskać dotację na urządzenia dodatkowe.

– Podstawą udzielenia dofinansowania jest mikroinstalacja fotowoltaiczna. Niemniej jednak, trwają rozmowy i uzgodnienia czy będzie możliwe uzyskanie dofinansowania do magazynu energii dla wnioskodawców, którzy otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej. Na ostateczne informacje należy poczekać do momentu opublikowania ogólnych założeń programu – informuje Wydział Komunikacji Medialnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Szczegóły programu dopłat do mikroinstalacji nie są jeszcze znane. Poznamy je prawdopodobnie, zresztą jak w przypadku poprzednich edycji, przed samym uruchomieniem programu, czyli w najbliższych miesiącach.

Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji beneficjent mógł starać się o zwrot 50% kosztów inwestycji, a kwoty dotacji były następujące:

  • 6000 zł w przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV.

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wynosiło:

  • 3000 zł do do systemu EMS / HEMS,
  • 5000 zł do magazynów ciepła,
  • 7000 zł do mikroinstalacji PV,
  • 16 000 zł do magazynu energii.
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej