Od kiedy Mój prąd 6.0 i z jakim dofinansowaniem? Ministerstwo podało datę. Dofinansowanie otrzymają mikroinstalacje fotowoltaiczne

2024-07-19 8:30
fotowoltaika
Autor: Andrzej T. Papliński Jak zoptymalizować zyski z instalacji fotowoltaicznej?

Mój prąd 6.0 ma ruszyć w 2024. Według zapowiedzi NFOŚiGW w nowej edycji programu 2024 będą spore zmiany. Kiedy wejdzie Mój prąd 6.0? Jakie będą zasady nowego programu dopłat dla prosumentów? Jakie dofinansowanie? NFOŚiGW zdradza szczegóły.

Spis treści

 1. Od kiedy program Mój prąd 6.0?
 2. Jakie zmiany w programie Mój prąd 6.0 w 2024?
 3. Z jakim dofinansowaniem Mój prąd 6.0?

Od kiedy program Mój prąd 6.0?

Nowy program Mój prąd miał ruszyć w II kwartale 2024. Tak się jednak nie stało. Teraz już wiadomo, że Mój prąd 6.0 ruszy we wrześniu 2024. Data jest już znana.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało właśnie założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024, które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września 2024. Nabór potrwa do 20 grudnia albo do wyczerpania budżetu.

Znamy wysokość środków przeznaczonych na dotacje w 6. edycji programu. To 400 mln zł, czyli znacznie mniej niż w poprzedniej, gdy było to ostatecznie 950 mln zł. Być może, tak jak w ubiegłym roku, zostanie ona zwiększona. Z pewnością wpływ na to może mieć stopień zainteresowania inwestorów programem.

Przypomnijmy, że nabór wniosków do piątej edycji programu Mój prąd zakończył się w grudniu 2023.

Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

Jakie zmiany w programie Mój prąd 6.0 w 2024?

Program Mój prąd 6.0 będzie zmieniony. Zmiany te, jak tłumaczy Fundusz, mają dostosować go do nowej sytuacji rynkowej, zwiększając opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

A zmiany będą spore. Żeby dostać dofinansowanie do fotowoltaiki, trzeba będzie zainwestować również w magazyn energii. To nowy obowiązek w programie. Magazynem energii może być akumulator lub zbiornik na ciepłą wodę. Sam mechanizm dopłat ma zostać w dotychczasowej formie.

Warunkiem uzyskania dotacji będzie rozliczanie się w systemie net-billing, jak miało to miejsce w 4. i 5. edycji programu. Dotacje będzie można otrzymać na inwestycje zakupione po 1 stycznia 2021.

Z jakim dofinansowaniem Mój prąd 6.0?

Wysokość wsparcia nowej edycji nie została potwierdzona. Możliwe, że kwoty zostaną na dotychczasowym poziomie. Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji beneficjent mógł starać się o zwrot 50% kosztów inwestycji, a kwoty dotacji były następujące:

 • 6000 zł w przypadku zgłoszenia do dofinansowania tylko mikroinstalacji PV.
 • 7000 zł w przypadku wyposażenia fotowoltaiki w dodatkowy komponent.

W przypadku zgłoszenia do dofinansowania mikroinstalacji PV wraz z elementem dodatkowym dofinansowanie wynosiło:

 • 3000 zł do do systemu EMS / HEMS,
 • 5000 zł do magazynów ciepła,
 • 16 000 zł do magazynu energii.

Przypomnijmy też, że z programu Mój prąd dotowane były także pompy ciepła i kolektory słoneczne. Wysokość dofinansowania wynosiła:

 • do 4,4 tys. zł do pompy ciepła powietrze-powietrze,
 • do 12,6 tys. zł do pompy ciepła powietrze-woda bez podwyższonej efektywności,
 • do 19,4 tys. zł do pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej efektywności,
 • do 28 tys. zł do gruntowej pompy ciepła,
 • do 3,5 tys. zł do kolektorów słonecznych.
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej