Fotowoltaika na balkonie w bloku - czy to możliwe? Jaka cena paneli PV na balkon? Czy to się opłaca?

2023-03-02 11:46
Fotowoltaika na balkonie w bloku 2023
Autor: Getty Images Fotowoltaika na balkonie w bloku - czy warto? Jakie formalnosci trzeba spełnić?

Fotowoltaika na balkonie w bloku - czy to możliwe? Zdecydowanie tak. W takim razie, czy warto myśleć o takiej inwestycji w dobie rosnących cen prądu, aby zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania? Dowiedz się, ile kosztuje montaż fotowoltaiki na balkonie i czy się opłaca. Jakie formalności należy spełnić, aby zainstalować fotowoltaikę na balkonie w bloku?

Spis treści

  1. Czy w bloku na balkonie można mieć fotowoltaikę?
  2. Fotowoltaika na balkonie w bloku - kto decyduje o jej montażu?
  3. Fotowoltaika na balkonie off-grid - jak korzystać?
  4. Finansowanie montażu fotowoltaiki na balkonie w bloku
  5. Fotowoltaika na balkonie w bloku czy na dachu bloku?
  6. Jaka cena montażu fotowoltaiki na balkonie?
  7. Fotowoltaika na balkonie w bloku - czy się opłaca? Podsumowanie

Czy w bloku na balkonie można mieć fotowoltaikę?

Zdecydowanie tak, to tzw. balustrady fotowoltaiczne. Instalacja fotowoltaiczna montowana na balkonie nie różni się to od strony technicznej i prawnej od zwykłego montażu prosumenckiego, czyli np. fotowoltaiki na dachu budynku jednorodzinnego. Podobnie - składa się ona z odpowiednio dobranej ilości modułów fotowoltaicznych oraz falownika. Różnice polegają głównie na decyzyjności, finansowaniu inwestycji, rodzaju podłączenia i wielkości instalacji.

Fotowoltaika na balkonie w bloku - kto decyduje o jej montażu?

Montaż paneli fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych zarządzanych przez spółdzielnie lub wspólnoty, od zwykłego montażu prosumenckiego, różni się na poziomie decyzyjności, gdyż dotyczy części wspólnych budynku. Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, wszystko co widoczne z zewnątrz i połączone na stałe z bryłą bloku należy do ogółu mieszkańców.

"Barierka każdego z przedmiotowych balkonów jest elementem w istotny sposób kształtującym wygląd elewacji całego budynku i jako taka nie może być uznana za część nieruchomości służącej do wyłącznego użytku właściciela przylegającego do danego balkonu lokalu." - stanowisko Sądu Apelacyjnego w Warszawie w wyroku z dnia 16 stycznia 2014 roku.

Czyli, o tym czy możemy zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie, decydować będzie statut spółdzielni (wspólnoty) i wola jej członków lub zarządu. Dlatego też, przede wszystkim istotne jest ustalenie czy spółdzielnia działa jako właściciel czy jako zarządca. Aby podjąć inwestycję konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty lub spółdzielni. W celu jej uzyskania, należy złożyć wniosek wraz z projektem instalacji. Projekt instalacji zazwyczaj tworzy firma, która będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie montażu. Koszt takiego projektu to ok. 1000 zł netto za system nie większy niż 50 kWp.

Ważne

Bez dopełnienia powyższych formalności nie ma możliwości zainstalowania fotowoltaiki na balkonie. Informacji dotyczących możliwości wprowadzania zmian w częściach wspólnych budynku należy szukać w statucie spółdzielni lub wspólnoty. Warto to zrobić, zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki w kierunku inwestycji montażu fotowoltaiki na balkonie.

Fotowoltaika na balkonie off-grid - jak korzystać?

Trzeba wiedzieć, że ze względu ograniczoną powierzchnię balustrady, każda instalacja PV na balkonie produkuje zbyt mało prądu, aby opłacało się ją podpinać do publicznej sieci energetycznej (on-grid). Opłacalna jest instalacja off-grid (niepodłączona do sieci), która wytwarza prąd wyłącznie na potrzeby konkretnego mieszkania w bloku i jest zużywana na bieżąco.

Finansowanie montażu fotowoltaiki na balkonie w bloku

Prosumenci montujący fotowoltaikę w domach jednorodzinnych korzystają z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd. Jeżeli myślimy o instalacji paneli na balkonie najprawdopodobniej nie będziemy mogli skorzystać z takiego dofinansowania. Balkony są zbyt małe, aby pomieścić instalację o mocy elektrycznej powyżej 2 kW, a od takiej mocy zainstalowanej przyznawane są dopłaty. Można jednak starać się o preferencyjny kredyt na cele ekologiczne, albo pomyśleć o montażu fotowoltaiki na dachu bloku.

Fotowoltaika na balkonie w bloku czy na dachu bloku?

Trzeba wiedzieć, ze panele PV mogą być instalowane również na dachu bloku, jeżeli otrzymamy zgodę zarządcy budynku na wykorzystanie części dachu (dach jest częścią wspólną). Nie ma znaczenia, na którym piętrze mieszkamy. Jeżeli jest to ostatnie piętro łatwiej będzie połączyć instalację na dachu z tą domową. Jeżeli mieszkamy niżej, musimy doprowadzić przewody do naszego mieszkania - mówi Szymon Osłowski z firmy Kobo Energy.

W przypadku, kiedy np. spółdzielnia jest prosumentem, panele PV na dachu bloku produkują energię do zaspokajania zapotrzebowania energetycznego części wspólnych, tj. zasilania wind, oświetlania klatek schodowych i garaży czy terenu wokół budynków.

Jaka cena montażu fotowoltaiki na balkonie?

Cena instalacji fotowoltaiki na balkonie zależy od wielkości balustrady i naszych potrzeb. Jeden panel zajmie około 2 m² powierzchni. Zazwyczaj na balkonie mieści się tylko kilka paneli, dlatego powinny być one jak najlepszej jakości. Ważne jest też dobranie falownika o wysokiej sprawności. Wiadomo, że im lepsza jakość produktów tym drożej, dlatego podane koszty są jedynie orientacyjne.

Koszt jednego panelu PV to od około 500 zł (w zależności od mocy), do tego doliczyć należy cenę inwertera, projektu, okablowania oraz elementów montażowych. Jeżeli inwestycja obejmie montaż 4 paneli - około 2000 zł, projektu - 1000 zł i inwertera (falownika) - od 1000 zł, łatwo policzyć, że koszt inwestycji wyniesie minimum 4000 zł.

Fotowoltaika na balkonie w bloku - czy się opłaca? Podsumowanie

Aby pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną potrzeba przynajmniej 10 paneli fotowoltaicznych, co w przypadku przeciętnego balkonu jest nierealne. Policzmy w takim razie na jaką oszczędność energii możemy liczyć montując na balkonie 3-4 panele fotowoltaiczne, każdy o mocy 370W.

Przykład: 3-4 panele na balkonie, każdy o mocy 370W ustawione w kierunku południowym powinny wytworzyć ok. 500 kWh energii rocznie, w przypadku gorszych warunków nasłonecznienia 300-400 kWh.

Należy zatem porównać swoje roczne zużycie prądu, z ewentualną produkcją z fotowoltaiki. Zakłada się, że dwa odpowiednio dobrane i zamontowane panele fotowoltaiczne mogą zmniejszyć wydatki na prąd o około 25%. Oszczędność będzie tym większa, im więcej rozsądku włożymy w korzystanie z energii elektrycznej na co dzień.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej