Rolety zewnętrzne. Rodzaje systemów rolet zewnętrzych, kryteria wyboru

2024-02-02 11:19 Materiał sponsorowany
Rolety zewnętrzne
Autor: Aluprof Zewnętrzne osłony okienne mają wszechstronne zastosowanie

Rolety zewnętrze pełnią wiele praktycznych funkcji, które często zależą od możliwości montażowych. Dlatego już na etapie projektowania budynku lub też w trakcie termomodernizacji  budynku istniejącego architekt uwzględnia możliwość zastosowania rolet zewnętrznych. Jakie systemy rolet zewnętrznych są do wyboru i na co należy zwrócić uwagę przy ich montażu?  

Na co zwrócić uwagę, wybierając rolety zewnętrzne?

Wybór rolet zewnętrznych powienin być ściśle związany z oczekiwaniami użytkowników. Rolety spełniają bowiem kilka istotnych funkcji:

  • dobrze izolują termicznie - w niesprzyjających warunkach atmosferycznych rolety są barierą, która skutecznie chroni przed utratą ciepła. Z kolei latem doskonale zabezpieczają pomieszczenia przed przegrzewaniem, jednocześnie ograniczając wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych, a tym samym redukując koszty eksploatacji budynków,
  • chronią prywatność, dzięki czemu możemy czuć się w naszym domu swobodnie i bezpiecznie,
  • wyróżniają się dobrymi właściwościami akustycznymi, dzięki temu wyciszają wnętrze,
  • odstraszają potencjalnych włamywaczy,
  • odpowiednio dobrany system rolet zewnętrznych sprawdzi się także jako zabezpieczenie przed włamaniem,
  • integracja z moskitierą zapewnia ochronę wnętrz przed owadami,
  • zabezpieczają stolarkę okienną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
Rolety okienne
Autor: Aluprof Wybór dobrej jakości rolet to nie wszystko. Aby rolety spełniały swoje funkcje, ważny jest montaż przez doświadczonych fachowców. Nie wolno zapominać też o systematycznej konserwacji rolet w trakcie eksploatacji

Rodzaje rolet zewnętrznych

1. Rolety zewnętrzne w systemie adaptacyjnym

Rolety w systemach adaptacyjnych przeznaczone są do zastosowania głównie w budynkach istniejących. Zaletą tych produktów jest niewątpliwie brak ingerencji w obecny stan budynku, gdyż nie wymagają specjalnych przygotowań do montażu i nie są zintegrowane z oknem. Dzięki temu decyzję o montażu rolet w systemie adaptacyjnym można podjąć w dowolnym momencie. Mogą być montowane do stolarki okiennej lub do nadproża we wnęce lub bezpośrednio na ścianie. Zwłaszcza ten ostatni sposób gwarantuje możliwość uzyskania lepszych parametrów akustycznych. W ofercie firmy Aluprof dostępne są skrzynki w trzech kształtach kwadratowym (ścięta pod kątem 45°), owalnym i półowalnym, co pozwala na odpowiednie dopasowanie do elewacji budynku. Zastosowanie pracującego niezależnie od rolety systemu Moskito zabezpiecza dodatkowo wnętrze budynku przed insektami, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu światła i powietrza.

Roleta w systemie adaptacyjnym
Autor: Aluprof Roleta w systemie adaptacyjnym

2. Rolety zewnętrzne w systemie podtynkowym

Systemy podtynkowe przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w nowo wznoszonych budynkach. Jakkolwiek po dokonaniu niezbędnych zmian w obrębie nadproża rolety te mogą być montowane także w obiektach istniejących. Istotną kwestią jest zaplanowanie tego typu rozwiązań oraz sposobu instalacji jeszcze na etapie projektowania budynku, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zalet tego typu systemów. Rolety podtynkowe zapewniają doskonałą izolację termiczną, ponieważ nie ingerują w konstrukcję okna, drzwi i nadproża. Nie naruszają tym samym bilansu energetycznego budynku. Co więcej, produkty te integrują się z elewacją.

Czoło skrzynki rolety stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk lub klinkier) dzięki czemu skrzynka staje się niezauważalnym elementem fasady budynku. Systemy SP i SP-E firmy Aluprof zostały opracowane tak, by zapewnić przede wszystkim ochronę przed utratą ciepła. Docenił to zwłaszcza Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI), który wydał rekomendację do zastosowania obu rozwiązań dla skrzynek o wielkości 165 mm w budynkach pasywnych. Warunkiem koniecznym jest przede wszystkim poprawnie wykonany montaż w docieplonym uprzednio nadprożu zgodnie z zaleceniami producenta. Dodatkowym atutem rolet podtynkowych jest możliwość zastosowania niezależnie pracującej moskitiery.

Roleta podtynkowa
Autor: Aluprof Roleta w systemie podtynkowym
Rekomendacja Instytutu Domów Pasywnych
Autor: Aluprof Aluminiowe rolety zewnętrzne otrzymały rekomendację Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI)

3. Rolety zewnętrzne w systemie nadstawnym

System rolet nadstawnych to propozycja dla osób, które oczekują rozwiązania praktycznego. Rolety SKT OPOTERM mogą być zastosowane zarówno w nowo wznoszonych obiektach, jak również modernizowanych, podczas wymiany stolarki okiennej. System rolet nadstawnych charakteryzuje bezpośrednie osadzenie skrzynki rolety na ramie okiennej za pomocą właściwego profilu adaptacyjnego. Profile te współpracują z większością profili ram okiennych bądź drzwiowych stolarki drewnianej, aluminiowej oraz PVC. Skrzynki wykonane są z dobrej jakości elementów PVC, a ich wnętrze zostało dodatkowo docieplone. System rolet nadstawnych SKT Opoterm firmy Aluprof otrzymał certyfikat renomowanego ośrodka badawczego IFT Rosenheim w zakresie przenikalności cieplnej. System rolet nadstawnych może być wyposażony w moskitierę zabudowaną w skrzynce roletowej (Moskito). Zintegrowany system zapewnia niezależną pracę rolety i moskitiery.

Roleta w systemie nadstawnym
Autor: Aluprof Roleta w systemie nadstawnym

4. Rolety antywłamaniowe

Jest to system skierowany do osób, dla których istotne znaczenie ma bezpieczeństwo, ale także estetyka.  Nowoczesna konstrukcja, funkcjonalność, łatwość montażu i obsługi, jak też estetyczny wygląd dają możliwość dopasowania rolety do wymagań budynku oraz koloru fasady. W tego typu produktach poszczególne elementy, m. in. prowadnice, mają specjalne wzmocnienia, które zabezpieczają roletę przed ewentualnym odgięciem czy wyciągnięciem profili roletowych. Dodatkowo, odpowiednio mocna konstrukcja kurtyny rolety chroni przed uszkodzeniem w przypadku uderzenia. Mechanizm zapadkowy zamontowany w dolnej części rolety zapobiega podniesieniu zamkniętej kurtyny, co gwarantuje skuteczne zabezpieczenie domu. Rolety wykonane są z aluminium, w związku z czym są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne, bez problemu się je konserwuje.

Firma Aluprof jest pierwszym polskim systemodawcą, który wprowadził do oferty system rolet antywłamaniowych w klasie RC3, co zostało potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium badawczym, zgodne z normą PN-EN 1627:2011.

Zewnętrzna roleta antywłamaniowa
Autor: Aluprof Roleta antywłamaniowa

Pozostałe kursy:

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej