Montaż rolet. Najczęściej popełniane błędy przy montażu rolet

2024-02-02 11:20 Materiał sponsorowany
Montaż rolet zewnętrznych
Autor: Aluprof Prawidłowe funkcjonowanie rolet zależy od kilku czynników, a jednym z ważniejszych jest montaż

Montaż rolet powinien być przeprowadzony zgodnie z wytycznymi producenta. Od prawidłowego montażu rolet zależy bowiem ich niezawodność i prawidłowe funkcjonowanie.

Montaż rolet zewnętrznych coraz częściej planuje się już na etapie budowy czy nawet projektu domu. I to rozwiązanie jest najlepsze, nie ma bowiem problemu z późniejszym montażem rolet, choć są systemy, które taką możliwość zapewniają.

Montaż rolet zewnętrznych

Prawidłowe funkcjonowanie rolet zależy od kilku czynników, a najważniejszym z nich jest montaż. Ważne jest również, aby fachowo dopasować wymiary rolety. Warto też zwrócić uwagę, że w każdym systemie montażowym inaczej się je dobiera.

Przed montażem trzeba sprawdzić jakość poszczególnych elementów, a ewentualne ich docinanie do potrzebnych wymiarów musi być perfekcyjne. Nie wolno zapomnieć o uszczelkach.

Montaż rolet powinien odbyć się zgodnie z wytycznymi systemodawcy i przy wykorzystaniu wskazanych przez niego komponentów.

Montaż powinien być przeprowadzony wyłącznie przez przeszkoloną ekipę montażową. Przed rozpoczęciem prac montażowych należy pamiętać o dostosowaniu sposobu montażu rolety do rodzaju podłoża, które musi mieć odpowiednią wytrzymałość. W trakcie montażu rolety bezpośrednio do podłoża należy bezwzględnie zachować piony prowadnic oraz poziom skrzynki. 

WAŻNE

Już na etapie pomiaru należy poprawnie ustalić odpowiednie wymiary rolety, uwzględniając odpowiednie rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę, że każdy system charakteryzuje się indywidualnym podejściem do określenia wielkości rolety, na podstawie wymiarów wnęki lub samej ramy okiennej.

Rolety zewnętrzne montaż
Autor: Aluprof Po zakończeniu montażu rolety powinno się przeszkolić jej użytkowników z właściwej obługi

W przypadku montażu podtynkowego istotną kwestią jest właściwe ocieplenie nadproża, co zapewnia odpowiednią izolację cieplną i eliminuje mostki termiczne w obrębie nadproża. Jest to szczególnie istotne w przypadku budownictwa nisko- i zeroenergetycznego.

Montaż rolet - na co zwrócić uwagę?

1. Trzeba pamiętać, że rolety nie montuje się bezpośrednio do warstwy izolacyjnej, a to dość często popełniany błąd.

2. Niedopuszczalne jest pozostawienie rolety z nieprzykręconą skrzynką lub przymocowanie jej wyłącznie do prowadnic. Skrzynka roletowa musi być zamontowana do konstrukcji budynku.

3. Po zakończeniu montażu rolety powinno się przeszkolić jej użytkowników z właściwej obługi.W galerii przykłady błędów montażu i usterek materiałowych

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej