Instrukcja montażu okien i drzwi balkonowych - nowe warunki techniczne

2016-02-05 13:17
warunki techniczne odbioru montazu stolarki
Autor: ITB

„Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Roboty wykończeniowe. Montaż okien i drzwi balkonowych" - to pełen tytuł ważnego i oczekiwanego przez branżę nowego wydania instrukcji montażu stolarki, opracowanej wspólnie przez Zakład Konstrukcji i Elementów Budowlanych Instytutu Techniki Budowlanej oraz Związek Polskie Okna i Drzwi.

Dla kogo nowe wytyczne montażowe?

Instrukcja to przede wszystkim fachowe, merytoryczne wsparcie producentów stolarki okiennej zobligowanych prawem (Rozporządzenie CPR nr 305/2011) do bezwględnego opracowywania instrukcji montażu swoich wyrobów. To również kompendium wiedzy dla projektantów stolarki okiennej oraz obiektów budowlanych (biur architektonicznych), a także inspektorów nadzoru budowlanego.

Zakres Instrukcji

Dokument podzielony jest na dziewięć zagadnień tematycznych, w których zawarte są:
1. Dokumentacja techniczna
2. Warunki przystąpienia do montażu okien i drzwi balkonowych
3. Przygotowanie otworów do montażu okien i drzwi balkonowych
4. Mocowanie okien i drzwi balkonowych
5. Uszczelnienia i izolacja połączenia
6. Osadzenie parapetów okiennych
7. Łączenie okien w zestawy
8. Mocowanie rolet okiennych
9. Odbiór robót montażowych

Co nowego w nowym wydaniu Instrukcji?

Nowa wersja instrukcji montażu okien i drzwi balkonowych została rozbudowana m.in. o trzy załączniki, których tematami są: przebieg izoterm i określenie temperatury punktu rosy w zależności od usytuowania okna oraz zabezpieczenia okien i drzwi balkonowych po zamontowaniu w ścianie. W dokumencie pojawiły się też przykłady uszczelnień zamocowania okien i drzwi.
Wydanie obejmuje także najnowsze technologie i rozwiązania w dziedzinie montażu okien balkonowych, a także tzw. stolarki HS, nieujętej w poprzedniej wersji instrukcji. Przedstawione sposoby prawidłowego montażu uwzględniają obecne standardy europejskie w tym zakresie. W dokumencie zawarto uaktualnione wymagania techniczne dotyczące okien, rozszerzone informacje odnośnie odchyłek związanych z montażem stolarki, najnowsze technologie montażu i uszczelnień, sposoby montażu okien wysuniętych częściowo i całkowicie przed lico muru.
W wydaniu można zneleźć także więcej przykładów dobrych praktyk - poprawnego montażu, uszczelnień oraz prac wykończeniowych, sposób montażu skrzynek rolet okiennych, montażu "ciepłych" parapetów czy nowe zasady uszczelniania i wykończenia progów balkonowych.

Publikacja "Montaż okien i drzwi balkonowych" została wydana w styczniu 2016 roku i jest dostępna: 

Warunki techniczne w pytaniach na egzamin na uprawnienia budowlane 2018

Osoba, która pełni lub chce pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie powinna bezbłędnie znać warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Sprawdź czy poradzisz sobie z testem na egzaminy na uprawnienia budowlane.

Sprawdź też swoją wiedzę:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej