Te pompy ciepła bez dofinansowania w 2024! Zmiany w dotacjach od 1 kwietnia

2024-01-18 13:50
pompy ciepła
Autor: Getty Images Od 1 kwietnia 2024 r. dofinansowanie w programie Czyste powietrze tylko dla pomp ciepła o potwierdzonych wysokich parametrach

Od 1 kwietnia 2024 r. w programie Czyste powietrze dofinansowanie dostaną wyłącznie pompy ciepła o potwierdzonych wysokich parametrach użytkowych. Dotacja będzie dotyczyć pomp ciepła wpisanych na listę ZUM, które przeszły badania w akredytowanym laboratorium.

Pogad@ne: Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Tylko pompy ciepła z listy ZUM
  2. Co z pompami już wpisanymi na listę ZUM
  3. Jakie badania będą wymagane?
  4. Jakie pompy ciepła mogą być dotowane?
  5. Jakie pompy ciepła bez dofinansowania od 1 kwietnia?

Program Czyste powietrze jest na bieżąco analizowany i dostosowywany do zmieniających się potrzeb i sytuacji. Najbliższa zmiana będzie dotyczyć dofinansowywania pomp ciepła. Jest to reakcja na nieprawidłowości, do których dochodziło w związku ze sprzedażą i montażem pomp ciepła dofinansowywanych w ramach programu Czyste powietrze. W efekcie beneficjenci programu zamiast obniżyć rachunki za ogrzewanie, otrzymywali znacznie wyższe faktury za prąd niż oczekiwali.

Tylko pompy ciepła z listy ZUM

Od 1 kwietnia 2024 r. dotację będzie można uzyskać wyłącznie na pompy ciepła wpisane na listę ZUM (listę zielonych urządzeń i materiałów), która jest dostępna pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/.

Żeby umieścić na tej liście pompę ciepła, konieczne będzie przeprowadzenie jej badań w niezależnym akredytowanym laboratorium na terenie Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Wyniki badań mają potwierdzać parametry techniczne deklarowane przez producentów lub dystrybutorów pomp ciepła w karcie produktu i etykiecie energetycznej oraz spełnianie wymogów programu Czyste powietrze.

Co z pompami już wpisanymi na listę ZUM

Istnieje wiele pomp ciepła już wpisanych na listę ZUM. W ich przypadku producenci lub dystrybutorzy mają czas do 1 kwietnia na uzupełnienie badań zgodnie z nowymi wymogami. Weryfikacji pomp ciepła dokona Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ‐PIB) prowadzący na zlecenie NFOŚiGW listę ZUM.

Jakie badania będą wymagane?

Dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła dotyczyć będzie wyłącznie urządzeń, które przeszły badania w laboratorium na terenie UE lub EFTA, posiadającym akredytację w odniesieniu do normy ISO/IEC 17025 oraz stosującym akredytowane metody badawcze zgodne z normami EN 14511, EN 14825, EN 12102. Badania te powinny być zgodne z wyżej wymienionymi normami, co zostanie potwierdzone w raporcie z tych badań.

Jakie pompy ciepła mogą być dotowane?

Do dofinansowania kwalifikują się tylko pompy ciepła o najwyższych parametrach użytkowych. Są to:

  • pompy ciepła powietrze-woda o klasie energetycznej A+,
  • pompy ciepła powietrze-powietrze o klasie energetycznej A+,

pompy ciepła o podwyższonym standardzie, czyli:

  • pompy ciepła powietrze-woda o klasie energetycznej A++,
  • gruntowe pompy ciepła o klasie energetycznej A++.

Pojawi się również nowa kategoria pomp ciepła objętych dofinansowaniem, czyli:

  • pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej o klasie energetycznej A.

Jakie pompy ciepła bez dofinansowania od 1 kwietnia?

Przede wszystkim pompy ciepła niższych klas energetycznych niż wyżej wymienione nie będą z zasady kwalifikować się do uzyskania dotacji w programie Czyste powietrze. Ponadto nie będzie można ubiegać się o dotację w przypadku pompy ciepła o odpowiedniej klasie energetycznej, ale która nie będzie wpisana na listę ZUM. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej