Biokominek, czyli kominek ekologiczny. Jakie są zalety biokominka? Jak się go użytkuje?

2020-11-17 12:25
biokominek
Autor: gettyimages Biokominek jest dobrą alternatywą dla kominka tradycyjnego, opalanego drewnem. Ogień z biokominka jest taki sam jak w kominku tradycyjnym, a głównie przecież o ogień i jego nastrojowość chodzi

Biokominek to idealne rozwiązanie dla miłośników nastrojowego ognia. Przewagą biokominka nad kominkiem tradycyjnym są m.in. wszechstronność zastosowania, łatwość montażu, bezpieczeństwo użytkowania. Biokominek wolnostojący, biokominek narożny, wiszący...wybór modeli, rodzaju obudowy jest ogromny. Jakie zalety ma biokominek, jakie są dla niego wymagania montażowe, jak i czym pali się w biokominku?

Spis treści

  1. Czym jest biokominek?
  2. Paliwo do biokominka
  3. Jak się pali w biokominku?
  4. Biokominek - wytyczne montażowe
  5. Czy biokominek grzeje?

Czym jest biokominek?

Biokominek jest rodzajem kominka przystosowanego do spalania specjalnego paliwa, nazywanego biopaliwem, produkowanego na bazie alkoholu etylowego, który daje żywy ogień. Biokominek uznawany je często za nowocześniejszą, bardziej ekologiczną formę tradycyjnego kominka, stąd przedrostek bio. W przeciwieństwie do tradycyjnego kominka nie emituje zapachu czy dymu, a w wyniku spalania biopaliwa nie tworzy się popiół i sadza.

To rozwiązanie warte jest przemyślenia, zwłaszcza że w trosce o jakość powietrza wprowadzano już pierwszy zakaz palenia w kominku w dni smogowe, czyli kiedy zanieczyszczenie powietrza przekroczy dopuszczalną wartość 50 ug/m³.  Takie dni od jesieni do wiosny zdarzają się dość często, a jest to czas, kiedy z kominka korzysta się najczęściej. Za złamanie tego zakazu grożą wysokie mandaty.

biokominek w salonie
Autor: gettyimages Biokominek może wyglądać jak kominek tradycyjny

Paliwo do biokominka

Paliwem do kominka jest gotowy do użycia płyn sporządzony na bazie alkoholu etylowego pochodzenia roślinnego. Paliwo do biokominka jest w 96% odwodnione, co ma pozytywny wpływ na proces i wydajność spalania. Jego produktami są  tylko dwutlenek węgla, który wydziela się w małych, bezpiecznych dla zdrowia ilościach (jego ilość można porównać do ilości CO2 zawartego w wydychanym przez człowieka powietrzu) oraz niewielka ilość pary wodnej, która delikatnie nawilża powietrze wokół kominka. Paliwo to nie zostawia w biokominku popiołu czy sadzy, co znacznie ułatwia utrzymywanie go w czystości. Biopaliwo nie zawiera acetonu, więc jest bezpieczne dla zdrowia, a podczas spalania nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Pali się delikatnym i równomiernym płomieniem. Bioetanol jest wydajny - 1 litr spala się średnio od 2 do 5 godzin. Paliwo dobrej jakości nawet do 6 godzin.

Ważna jakość paliwa do biokominka

Wybierając paliwo do biokominka, zwróćmy uwagę na jego jakość, która ma wpływ na pracę biokominka oraz zdrowie użytkowników. Dobre paliwo do biokominka powinno mieć atest PZH, który jest gwarancją bezpiecznego stosowania w domu. Dobrze też, jeśli biopaliwo jest wydajne - częste uzupełnianie płynu obniża komfort korzystania z biokominka. Ważne jest, aby paliwo użytkować zgodnie z jego przeznaczeniem i zaleceniami podanymi w etykiecie lub instrukcji stosowania.

Jak się pali w biokominku?

Użytkowanie biokominka jest bardzo łatwe. Każdy model ma wbudowany zbiornik na paliwo. Wystarczy go napełnić i podpalić zgodnie z instrukcją producenta urządzenia. Podczas podpalania trzeba zachować bezpieczną odległość od biokominka, nie stając bezpośrednio nad ogniem. Paliwa nie wolno dolewać do już płonącego ognia czy rozgrzanego paleniska (bioetanol w zetknięciu z rozgrzaną powierzchnią zbiornika silnie paruje i może zająć się gwałtownym płomieniem). Zanim uzupełnimy paliwo musimy upewnić się, że palenisko nie jest gorące.

I tak, jak łatwo rozpalić biokominek, również łatwo go zgasić poprzez odcięcie dostępu tlenu do komory spalania. Do każdego biokominka dołączony jest rodzaj rączki do regulacji płomienia i wygaszania biopaleniska. W zależności od modelu i rodzaju paleniska wygląda ona inaczej, ale funkcję pełni tę samą - albo przykładamy ją bezpośrednio do biopaleniska albo zasuwamy nią pokrywę palnika. Producenci biokominków sugerują, aby palenisko pozostało zamknięte, gdy biokominek nie jest używany.

biokominek w sypialni
Autor: gettyimages Biokominek w sypialni jest elementem aranżacji wnętrza, budującym nastrój

Biokominek - wytyczne montażowe

Biokominek można zamontować tak naprawdę wszędzie, w każdym pomieszczeniu, nie tylko w domu, ale też w mieszkaniu w bloku. Do jego montażu nie są wymagane żadne pozwolenia. W zależności od modelu montuje się go w ścianie lub na niej wiesza. Biokominek narożny, dwustronny, biokominek wolnostojący, przeznaczony na taras, do ogrodu, biokominek w rozmiarze mini, który można postawić na stoliku lub w wersji mobilnej - oferta biokominków jest bardzo bogata.

Ogólna zasada dotycząca montażu biokominka jest taka, że nie powinien znajdować się bliżej niż 40 cm od elementów wyposażenia z materiałów łatwopalnych. Jeśli ściana za biokominkiem wiszącym nie jest odporna na wysoką temperaturę, trzeba ją dodatkowo zaizolować (np. wełną mineralną). Szczegółowe informacje na ten temat powinna uwzględniać instrukcja producenta biokominka.

Biokominek bez instalacji kominowej

Biokominek nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Ilość dwutlenku węgla wytwarzana w procesie spalania jest w tym przypadku na tyle mała, że nie zagraża zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że w procesie spalania zużywany jest tlen, więc gdy w biokominku pali się płomień, do pomieszczenia musi dopływać świeże powietrze. Zapewnienie właściwej wentylacji i regularne wietrzenie są niezbędne, ale nie muszą być jakieś szczególne – sprawny system wentylacji grawitacyjnej w zupełności wystarczy.

Czy biokominek grzeje?

Biokominek wytwarza ciepło, jednak nie może pełnić funkcji głównego źródła ciepła. Jest raczej dekoracją, ale jak najbardziej można nim dogrzewać pomieszczenie - w jego sąsiedztwie temperatura wzrasta o kilka stopni. Jeśli zleży nam na funkcji grzewczej biokominka, jego wielkość i moc powinna być dobrana odpowiednio do wielkości pomieszczenia.

Warto też dodać, że w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, biokominki nie wysuszają powietrza we wnętrzu. Para wodna powstająca podczas spalania biopaliwa nawilża je, co korzystnie wpływa na zdrowie. 

biokominek dwustronny
Autor: gettyimages Biokominek dwustronny, wbudowany w ścianę. To oryginalny sposób na biokominek w dwóch pomieszczeniach jednocześnie, np. łazience i sąsiadującej z nią sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej