Zakaz palenia w kominku. Pierwszy taki zakaz w Polsce i mandaty do 5 tys. zł

2020-09-10 15:34
palenie w kominku
Autor: gettyimages Za złamanie zakazu palenia w kominku przewidziano dla gmin i osób fizycznych wysokie kary

Jest zakaz palenia w kominku. Wprowadza go województwo mazowieckie jako pierwsze w Polsce. Radni Mazowsza zdecydowali, że w kominku nie można palić w dni smogowe, czyli kiedy zanieczyszczenie powietrza przekroczy dopuszczalną wartość 50 ug/m³. A takie dni od jesieni do wiosny zdarzają się często. Za złamanie zakazu palenia w kominku przewidziano dla gmin i osób fizycznych wysokie kary.

Spis treści

  1. Zakaz palenia w kominku - zaczęło się od Podkowy Leśnej
  2. Zakaz Palenia w kominku w ramach Programu Ochrony Powietrza
  3. O zakazie palenia w kominku powiadomi RCB
  4. Kiedy zakaz palenia w kominku nie obowiązuje?
  5. Jakie kary za złamanie zakazu palenia w kominku?

Zakaz palenia w kominku - zaczęło się od Podkowy Leśnej

Po raz pierwszy wpływ kominków na czystość powietrza przebadany został w Podkowie Leśnej - podwarszawskim mieście-ogrodzie, w którym lokalni aktywiści od dawna walczyli o taki zakaz. Badanie przeprowadziły Instytut Chemii Fizycznej PAN oraz Instytut Ochrony Środowiska. Wyniki badań były jednoznaczne. Dowiodły, że kominki w sezonie grzewczym odpowiadają za nawet 70% smogu. Dym ze spalania drewna zawiera duże ilości pyłów zawieszonych i rakotwórczy węglowodór – benzo(a)piren.

Zakaz Palenia w kominku w ramach Programu Ochrony Powietrza

Zakaz palenia w kominku wprowadzono w ramach nowego Programu Ochrony Powietrza dla Mazowsza i ma zacząć obowiązywać jeszcze we wrześniu 2020.

Program Ochrony Powietrza dla Mazowsza zakłada też inne działania sprzyjające poprawie jakości powietrza, m.in. inwentaryzację i wymianę kotłów, nasadzenia zieleni, czyszczenie ulic na mokro oraz zakaz używania dmuchaw do liści. Wszystkie mazowieckie gminy mają czas do końca 2021 roku na przeprowadzenie sprawdzenie źródeł ciepła. Mają również ustaloną liczbę kotłów do wymiany co roku oraz obowiązek reakcji w ciągu 12 godzi na zgłoszoną interwencję.

Warszawa będzie musiała również zmodernizować tabor komunikacji miejskiej, zwiększyć liczbę połączeń tramwajowych, a do 2026 roku wprowadzić strefy ograniczonego transportu w wyznaczonych częściach miasta.

O zakazie palenia w kominku powiadomi RCB

Skąd mamy wiedzieć, że właśnie obowiązuje zakaz palenia w kominku? Otóż z alertów wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stacje Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska będą na bieżąco badać stan jakości powietrza i w razie przekroczenia norm informować RCB, a ten mieszkańców.

Kiedy zakaz palenia w kominku nie obowiązuje?

Regulacje dotyczące zakazu palenia w kominku dopuszczają jednak wyjątkowe sytuacje, w których to można używać kominka, jak np. kiedy jakość powietrza nie budzi zastrzeżeń. Z zakazu zwolnieni są też mieszkańcy, dla których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania.

Jakie kary za złamanie zakazu palenia w kominku?

Za nieprzestrzeganie nowych regulacji przewidziane są wysokie kary zarówno dla gmin, jak i samych mieszkańców. Jeśli gmina nie wdroży regulacji związanych z przepisami antysmogowymi, może zostać ukarana przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska karą pieniężną w wysokości 50-500 tys. zł. Natomiast mieszkaniec, który napali w kominku, kiedy akurat nie wolno tego robić, może dostać mandat w wysokości 500 zł lub grzywnę do 5 tys. zł. Podobne kary grożą za palenie śmieciami lub użytkowanie kotła, który nie spełnia odpowiednich przepisów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej