Zabezpieczenie boczne pionu komunikacyjnego w rusztowaniach systemowych

2016-02-16 12:02
bariera ochronna
Autor: Mostostal Warszawa Projekt bariery ochronnej do rusztowań

To pełna nazwa nowatorskiej bariery ochronnej, która znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości. Bariera ochronna jest autorskim projektem Działu Badań i Rozwoju oraz Działu BHP Mostostalu Warszawa.

Bariera ochronna ma na celu zabezpieczenie słabego punktu rusztowania, chroniąc tym samym pracowników budowlanych przed upadkiem z wysokości. Jest rozwiązaniem uniwersalnym i może być zastosowane na każdej budowie, na której prowadzone są prace na wysokości. Na podstawie liczby pracowników zatrudnionych w sektorze budowlanym Mostostal Warszawa - jeden z założycieli Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie - szacuje, że projekt bariery ochronnej umożliwi poprawę warunków pracy ok. 207 tysiąca osób w Polsce.

2 warianty bariery ochronnej oraz siatka ochronna

Zabezpieczenie boczne pionu komunikacyjnego w rusztowaniach systemowych oferowane jest w dwóch wariantach. W przypadku bariery istotą rozwiązania jest opracowanie mocowania elementu w sposób umożliwiający najbardziej efektywne zabezpieczenie pracowników.

Wariant 1 - polega na ochronie pracownika na wysokości 100 m od poziomu każdego stopnia drabiny, w poszerzonej o 15 cm strefie ochronnej poprzez zamontowanie bariery skośnej w taki sposób, aby służyła jako ochrona przed wypadnięciem, a nie jako poręcz.
Wariant 2 - bariera jest zamontowana pionowo. Alternatywnym rozwiązaniem jest siatka zabezpieczająca o odpowiednich parametrach (długość, wysokość, wielkość oczka, grubość sznurka oraz kolor).

Projekt bariery ochronnej zakończył niedawno testy i otrzymał pozytywną ekspertyzę Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Został również nagrodzony „Złotą Kartą Lidera Bezpiecznej Pracy” przyznaną przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy.
Obecnie Mostostal Warszawa wprowadza rozwiązanie na place swoich budów, kolejnym etapem rozwoju projektu będzie jego promocja oraz wprowadzenie systemowych rozwiązań na place budów wszystkich sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

bariera ochronna rusztowania
Autor: Mostostal Warszawa Sposób montażu bariery ochronnej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej