Okna oddymiające

2009-09-10 0:00
Okna oddymiające
Autor: D+H Polska Sp. z o.o.

Dym i wydzielające się w efekcie spalania toksyczne gazy są dla ludzi największym zagrożeniem w trakcie pożaru. Dym może prowadzić do silnego zatrucia organizmu, a przy dużym ich stężeniu, nawet śmierci.

Firma D+H Polska specjalizująca się w systemach oddymiania ma w ofercie okna Euro – SHEV (skrót od angielskiego terminu Smoke and Heat Exhaust Ventilation, co oznacza systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła). Zastosowanie ich w budynkach mieszkalnych, biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej jest zaleceniem, nie tyle dyktowanym przez liczne normy europejskie lecz przede wszystkim przez zdrowy rozsądek i troskę o bezpieczeństwo mieszkańców, pracowników czy petentów.

Oddymianie – know how

W jaki sposób umieszczenie dodatkowych okien w fasadzie budynku zwiększa bezpieczeństwo ludzi w nim się znajdujących, w momencie nagłego wybuchu pożaru? System Euro – SHEV działa na zasadzie współpracy elektrycznych napędów z otworami oddymiającymi umieszczonymi albo w dachu budynku (okna oddymiające dachowe), albo w jego ścianach (klapy dymowe ścienne). System oddymiania uaktywnia się dzięki zintegrowanej czujce dymu lub po naciśnięciu specjalnego przycisku oddymiania. Okna i klapy oddymiające umożliwiają płynny i niczym niezakłócony przepływ dymu i trujących gazów z obszarów dotkniętych pożarem na zewnątrz obiektu. W związku z tym, orientacja zagrożonych ludzi w poszukiwaniu wyjść ewakuacyjnych staje się znacznie ułatwiona, co wysoce osłabia, zwykle panujący w takich sytuacjach, wszechogarniający chaos i panikę. Zastosowanie systemu oddymiającego w dużym stopniu przyczynia się do szybkości i powodzenia akcji gaśniczej przeprowadzanej przez Straż Pożarną, bowiem czyste, nieskażone dymem powietrza umożliwia szybszą lokalizację źródła pożaru i skuteczne zapobieżenie dalszemu jego rozprzestrzenianiu.

Okno oddymiające głównym elementem systemu

Bez sprawnie działających otworów oddymiających, nawet najbardziej zaawansowany technologicznie system będzie nieskuteczny. Okna oddymiające D+H wyposażone są w odpowiednio dobrany napęd elektryczny (łańcuchowy lub zębatkowy). Ich budowa oparta jest na aluminiowych profilach takich producentów jak: Schüco, Reynaers, Heroal, Sapa, Wicona, Raico oraz Gutmann, Sykon, a wkrótce także Aluprof. Ponieważ profile wyżej wymienionych firm różnią się między sobą, do każdego systemu oferowane są odpowiednie konsole do montażu napędów, co niweluje dodatkowe koszty i utrudnienia związane z ich przystosowaniem do konkretnego systemu. Dużą zaletą jest wykorzystanie w oknach oddymiających szkła bezpiecznego, które w razie stłuczenia chroni przed ryzykiem bolesnego skaleczenia

Program „EN – Tool” – stworzony by liczyć

Na podstawie wartości uzyskanych od użytkownika w programie „EN – Tool” przeprowadzane są stosowne obliczenia czynnej powierzchni oddymiania, pozwalające na odpowiednią i przede wszystkim indywidualną specyfikację okien oddymiających. Program szacuje m.in.: wymiary skrzydła, typ ramy, rodzaj szyby, właściwy napęd oraz miejsce i sposób jego montażu. W świetle normy PE-EN 1210-2, w specyfikacji musi znaleźćsię się klasyfikacja taka jak: niezawodność, obciążenie śniegiem i wiatrem, odporność na wysoką i niską temperaturę. Z myślą o specyficznych potrzebach profesjonalistów zajmujących się projektowaniem budynków i producentów stolarki aluminiowej, już wkrótce producent wprowadzi na rodzimy rynek nową wersję programu „EN – Tool”, którą jest „EN – Tool light.

Dodatkowe opcje systemu

Euro – SHEV można opcjonalnie wyposażyć w dodatkowe elementy zwiększające użyteczność systemu, takie jak np. automatyka pogodowa, która steruje oknami i klapami oddymiającymi, zamykając je w momencie niekorzystnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, deszcz), czy też zintegrowanie otworów oddymiających z systemem przeciwpożarowym lub systemem automatyki budynku BMS. Sporym udogodnieniem będzie także możliwość programowania czasowego przewietrzania pomieszczeń, dzięki okresowemu zamykaniu i otwieraniu się okien czy klap.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej