Ochrona przeciwpożarowa: Automatyczna Linia Samogasząca ALS

2013-01-31 13:06
Zabezpieczenie przeciwpożarowe ALS
Autor: PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy Urządzenia systemu ALS

Specjalnie zamontowane zabezpieczenie przeciwpożarowe ALS zapobiegło pożarowi w fabryce okien. Trudno oszacować straty finansowe i wizerunkowe, jakie spowodowałby pożar i przestój produkcyjny w jednym z dolnośląskich zakładów stolarki okiennej i drzwiowej. Z pewnością awaria odbiłaby się na rynku sprzedaży detalicznej. Zadziałała jednak ochrona przeciwpożarowa: Automatyczna Linia Samogasząca (ALS).

Pożar pojawił się w jednej z maszyn produkcyjnych, gdy drobiny obrabianego materiału zajęły się od ciepła pracującego urządzenia. Tam jednak - po analizie potencjalnych zagrożeń dla linii produkcyjnej, przeprowadzonej przez właściciela fabryki - zamontowana została Automatyczna Linia Samogasząca (ALS) z czystym środkiem gaśniczym FE-36TM firmy PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy
–  Unikatowa konstrukcja systemu ALS, złożona ze zbiornika ze środkiem gaśniczym i polimerowego przewodu oplatającego, pozwala na montaż zabezpieczenia ppoż dyskretnie i bezpośrednio przy chronionym urządzeniu lub w jego wnętrzu. Przewód pełni jednocześnie funkcję detektora, który pęka w miejscu pojawienia się ognia, wyrzucając środek gaśniczy bezpośrednio w kierunku płomieni i skutecznie zapobiegając wybuchowi pożaru - wyjaśnia Piotr Kozdra, specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej w firmie PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy.

Szczegóły techniczne systemu ochrony przeciwpożarowej ALS projektowane są indywidualnie przez inżynierów firmy PLISZKA, zawsze z uwzględnieniem charakteru i wielkości zabezpieczanego urządzenia, indywidualnych preferencji klientów i aktualnych przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego; poszczególne komponenty montowane są na miejscu docelowym

Czy przepisy wymagają zabezpieczenia przecwpożarowego maszyn?

Gdyby nie przezorność dyrekcji zakładu produkcyjnego, przedsiębiorstwo straciłoby mnóstwo czasu i pieniędzy w skutek pożaru, nie wliczając strat wizerunkowych. Zabezpieczania przeciwpożarowego maszyn produkcyjnych nie wymagają bowiem żadne obowiązujące przepisy. Po zdarzeniu dyrekcja zakładu zdecydowała o zabezpieczeniu przeciwpożarowym innych urządzeń fabrycznych.

Na czym polega innowacyjność zabezpieczenia przeciwpożarowego ALS?

Innowacyjność ALS polega na gaszeniu pożaru w miejscu jego powstania; podwyższona temperatura lub płomienie powodują, że przewód polimerowy pęka dokładnie w miejscu przegrzania, a zgromadzony w zbiorniku pod ciśnieniem środek gaśniczy wyrzucany jest przez to pęknięcie dokładnie w kierunku zarzewia ognia, czyli w miejsce gdzie nastąpiło przegrzanie lub pojawiły się płomienie. Ponadto system ALS działa niezależnie od zewnętrznych źródeł zasilania, a długość przewodu polimerowego i liczba zbiorników ze środkiem gaśniczym może być dowolnie konfigurowana, w zależności od rodzaju i wielkości zabezpieczanego urządzenia/przestrzeni;

Czym ALS różni się od systemów dotychczas stosowanych?

System ALS, oferowany przez firmę PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy, różni się od dotychczasowych tym, że wykorzystuje gaz FE-36TM. Jest to czysty środek gaśniczy, który odparowuje pozostawiając czystą i suchą powierzchnię. Nie zanieczyszcza zatem gaszonych powierzchni/urządzeń/mechanizmów jak gaśnice proszkowe. Nie powoduje również szoku termicznego gaszonych urządzeń, co mogą zrobić gaśnice śniegowe na CO2. Dzięki temu gaszone urządzenia często mogą kontynuować swoją pracę po akcji gaśniczej, pod warunkiem, że zarzewie ognia nie spowodowało na samym początku jakiś zniszczeń lub samo nie wyniknęło z wcześniejszych uszkodzeń. Gaz FE-36TM to w pełni bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska zamiennik halonu, zachowujący zbliżoną do niego szybkość działania i skuteczność.

Ochrona przeciwpożarowa ALS - czy to polski pomysł?

System ALS nie jest polskim pomysłem, od lat stosowany jest na świecie pod różnymi nazwami; to, że jest rzadko stosowany wynika z faktu, że prawidłowe rozprowadzenie przewodu polimerowego wymaga znacznej wiedzy i doświadczenia – wszystko musi być precyzyjnie dopasowane i poprowadzone w takich miejscach, gdzie prawdopodobieństwo powstania zarzewia ognia jest najwyższe. Większość firm na rynku woli sprzedać droższe systemy zabezpieczające całe pomieszczenia – niestety często nie potrafią one wykryć ognia tak szybko jak system ALS i/lub wykorzystują środki gaśnicze, które mogą uszkodzić gaszony sprzęt.

Gdzie tego typu urządzenia ppoż można i należy stosować?

Aktywna Linia Samogasząca najlepiej sprawdza się jako zabezpieczenie wewnętrzne urządzeń elektronicznych, elektrycznych i mechanicznych lub ograniczonych przestrzeni z takim sprzętem - centrali telefonicznych, szaf serwerowych czy linii produkcyjnych z pojedynczymi elementami do zabezpieczenia. System można z powodzeniem stosować również w bankomatach, skarbcach, archiwach oraz w samochodach osobowych czy autobusach – do ochrony komór silnika czy klimatyzatorów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej