Kostka płukana - czym się wyróżnia? Kostka płukana czy gładka? Która lepiej się sprawdza?

2021-02-09 12:30
kostka płukana
Autor: Andrzej Szandomirski Nawierzchnia z kostki płukanej ma wiele zalet. Przede wszystkim kostka płukana jest antypoślizgowa

Kostka płukana różni się od kostki gładkiej wyglądem, a dokładnie fakturą powierzchni. Wynika to z procesu produkcji, w którym kostka płukana zyskuje praktyczne właściwości. Jakie zalety ma nawierzchnia z kostki płukanej? Gdzie lepiej sprawdzi się kostka płukana, a gdzie kostka gładka?

Kostka płukana - czym się charakteryzuje?

Kostkę płukaną wyróżnia faktura powierzchni, która jest wyraźnie chropowata. Cecha ta odróżnia kostkę płukaną od gładkiej. Tę chropowatość kostka płukana uzyskuje w specjalnym procesie produkcji - materiał poddany jest płukaniu wodą pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu uwidacznia się faktura użytego do produkcji kruszywa. To właśnie technologia produkcji sprawia, że kostka płukana ma szorstką, grudkowatą powierzchnię, a wyglądem przypomina kamień naturalny. Z tego powodu uznawana jest za tę szlachetniejszą.

Kostka płukana ma uniwersalne zastosowanie. Sprawdza się w przestrzeniach miejskich, w sąsiedztwie hoteli czy budynków użyteczności publicznej, gdzie zarówno projektantowi, jak i inwestorowi zależy na efekcie estetycznym. Jednak nawierzchnia z kostki płukanej będzie dobrze się prezentować wokół nowoczesnych budynków. Pasują do aranżacji wszędzie tam, gdzie w otoczeniu występują naturalne materiały, ale mogą być też ciekawym elementem aranżacji nowoczesnej przestrzeni z dodatkami szkła i stali.

Płukana faktura kostki brukowej decyduje nie tylko o wyglądzie nawierzchni, ale zapewnia jej także właściwości antypoślizgowe - ważne ze względu na wygodę użytkowania, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

kostka płukana
Autor: Polbruk Nowoczesny taras z kostki płukanej. Ten rodzaj nawierzchni jest antypoślizgowy i ptaktyczny. Kostka w wersji płukanej dostępna jest w kilku wymiarach, np. 21×14 cm, 14×14 cm i 7×14 cm, oraz trzech grubościach: 4, 6, 8 cm

Kostki o fakturze płukanej lepiej nie stosować na podjazdach, gdyż będzie ona narażona na zabrudzenia związane z wyciekiem płynów eksploatacyjnych z pojazdów. W tym przypadku chropowatość faktury może utrudnić pozbycie się takich zanieczyszczeń - wnikają głęboko i są praktycznie nie do usunięcia. Chyba że zastosujemy kostkę płukaną w ciemnej tonacji, ewentualnie odcieniach melanżowej szarości.

nawierzchnia z kostki płukanej
Autor: Polbruk Kostka płukana w jasnych kolorach sprawdzi się lepiej na tarasach czy ciągach komunikacyjnych. Na podjeździe mogłaby trwale zabrudzić się smarem czy olejem

Kostka płukana czy gładka?

Kostka gładka to alternatywa dla szorstkiej, płukanej. Wybór kostek i płyt o takiej fakturze jest bardzo duży i daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Czy zatem lepiej wybrać kostkę płukaną czy gładką? Zależy to od gustu, każda z tych modeli kostki ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o wykorzystanie prefabrykatów o gładkiej fakturze w przydomowym ogrodzie, to sprawdzą się one o wiele lepiej na podjazdach i tarasach, gdyż są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, niż kostka płukana.

kostka brukowa płukana
Autor: Bruk Kostka płukana o szorskiej powierzchni ma opinię tej szlachetniejszej
Paweł Wiśniewski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej