Wiertła do betonu. Czym powinny się charakteryzować dobre wiertła do wiercenia w betonie?

2018-11-23 11:24
wiertla do betonu
Autor: materiały prasowe Wiertła do betonu, w zależności od rodzaju, mają inne możliwości, różne tempo pracy i są kompatybilne z innymi urządzeniami. Dlatego też każde wiertło dobiera się do konkretnego elektronarzędzia.

Wiertła do betonu muszą się sprawdzać w trudnych warunkach - beton to jeden z najtwardszych materiałów budowlanych. Precyzja i tempo wiercenia zależą nie tylko od parametrów samego elektronarzędzia, ale również od rodzaju wiertła, które musi być dobrane specjalnie do materiału. W tym przypadku wiertła do betonu. 

Jakie wiertła do betonu?

Do betonu powinno się wybierać tylko sprawdzone wiertła z górnej półki - materiał ten wymaga stosowania bardzo twardych i wytrzymałych wierteł. Może nieco więcej za nie zapłacimy, ale praca przebiegnie szybciej i dokładniej. Poza tym naprawdę dobrej jakości wiertła do betonu posłużą nam dłużej, nie będą się tępić, a co ważne, pozostaną w nienaruszonym stanie przy zderzeniu chociażby z prętem zbrojeniowym. Wiertła gorszej jakości w takiej sytuacji od razu tępią się, ścierają lub po prostu pękają. 

Wiertła do betonu różnią się najczęściej:

  • sposobem wykonania,
  • konstrukcją,
  • rodzajem uchwytu,
  • ilością ostrzy tnących (przeważnie od dwóch do sześciu).

Wiertła do betonu, w zależności od rodzaju, mają inne możliwości, różne tempo pracy i są kompatybilne z innymi urządzeniami. Dlatego też każde wiertło dobiera się do konkretnego elektronarzędzia. 

Do obróbki betonu stosuje się wiertła widiowe, udarowe oraz diamentowe. Wiertła do betonu mają średnicę 3-32 mm lub też większą. Ich długość może sięgać nawet 50 cm.

Wiertła do betonu mają różnego rodzaju uchwyty - w zależności od rodzaju urządzenia. Do wiertarek z uchwytami szybkomocującymi stosuje się wiertła walcowe, czyli cylindryczne. Do młotowiertarek i młotów udarowych zazwyczaj uchwyty SDS. Uchwyty SDS Max używane są do pracy lżejszej, a SDS Plus - cięższej.

Jakie wiertło?

Rodzaj wiertła dobieramy zawsze do typu uchwytu wiertarskiego w elektronarzędziu. W przypadku wiertarek udarowych będą to modele ze standardowym uchwytem walcowym. Młotowiertarki i młoty pneumatyczne wyposażone są w systemy mocowania SDS-PLUS lud SDS-MAX i wymagają przystosowanego specjalnie do nich osprzęty. Na rynku można również znaleźć wiertła wyposażone w inne rodzaje uchwytów, np. wieloklinowe.

Wiertła widiowe do betonu

To najpopularniejsze wiertła do betonu. Wykonuje się je ze stali narzędziowej lub stali z domieszką tytanu czy kobaltu, których część robocza pokryta jest węglikiem spiekanym, potocznie nazywanym widią. Wiertła widiowe do betonu mają masywna głowicę i spiralę z pojedynczym rowkiem. Wiertła widiowe najczęściej wykorzystuje się w prostych pracach montażowych.

Wiertła udarowe do betonu

Wiertło udarowe stosuje się do pracy z wiertarkami udarowymi. Wyposażone są w głowicę powlekaną węglikiem spiekanym.

Wiertła diamentowe do betonu

Głowica tych wierteł wykonana jest z diamentu. Występują w formie wierteł klasycznych - służą do wykonywania małych otworów, natomiast wiertła diamentowe koronowe stosuje się do otworów o dużych średnicach.

wiertła beton
Autor: Getty Images Wiertła do betonu, wykonane ze stali węglowej, mają kilka ostrzy. Zapewniają one równomierne, bezwibracyjne i szybsze drążenie. Kształt spiral zapewnia szybkie wiercenie i zapobiega gwałtownemu wydobywaniu się pyłu podczas pracy

Jakie wiertło do betonu zbrojonego?

Beton zbrojony to szczególnie trudny materiał. Wiertła do betonu zbrojonego są zaawansowane technologicznie i wyjątkowo wytrzymałe - nie powinno nic się z nimi stać, nawet gdy trafią na zbrojenie. Renomowani producenci oferują wiertła SDS do betonu z wysokiej jakości stali, hartowane i ręcznie szlifowane. Oferowane są też bardzo wytrzymałe wiertła tytanowo-węglowe. Wiertła do betonu zbrojonego mają specjalny kształt. Ważna przy wierceniu jest zwłaszcza geometria ostrza. 

Głowica wiercąca ma wielokrotnie szlifowane diamentowo ostrza boczne oraz ostrze centrujące z węglików spiekanych, które w trakcie wiercenia nie tępią się. Takie kilkuostrzowe wiertła nie powinny się blokować, gdy trafią w betonie na zbrojenie. Rzadziej też się łamią. Ważna jest też sama konstrukcja wierteł do betonu - zoptymalizowana pod kątem drgań i rozkładu siły, ale także, która podczas wiercenia lepiej odprowadza pył, co wpływa na szybkość wiercenia i trwałość samego wiertła. Pył wprowadzany jest bezpośrednio do spirali, co zapobiega zatykaniu się dna wierconego otworu.

Wiercenie w betonie
Autor: Getty Images Często wiertła do betonu mają bardziej uniwersalne zastosowanie. Nadają się do wiercenia nie tylko w betonie betonie zbrojonym czy betonie sprężonym, ale także w asfalcie, cegle silikatowej, klinkierze, marmurze, murze z cegły, kamieniu oraz granicie
Nie zapominaj!

Bardzo ważne jest regularne ostrzenie wierteł do betonu. Wydłuża to ich przydatność, wpływa na efektywność pracy. Nie jest to łatwa czynność i wymaga specjalistycznego urządzenia do ostrzenia, więc lepiej powierzyć to serwisowi. Przy ostrzeniu wierteł ważne jest bowiem precyzyjne odtworzenie stępionych krawędzi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej